Копія
Справа № 822/1165/16
11 липня 2016 року 11:25 м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Божук Д.А. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до приватного акціонерного товариства "Закупнянське хлібоприймальне підприємство" щодо застосування заходів реагування, -
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (далі по тексту - позивач, ГУ ДСНС України у Хмельницькій області) звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до приватного акціонерного товариства "Закупнянське хлібоприймальне підприємство" (далі по тексту - відповідач, ПАТ "Закупнянське ХПП"), в якому просить:
- застосувати заходи реагування щодо повного зупинення експлуатації зерноскладу №8, що розташований за адресою: Хмельницька область, Чемеровецький район, смт. Закупне, вул. Центральна 28;
- зобов'язати ПАТ "Закупнянське ХПП" зупинити експлуатацію зерноскладу №8 до повного усунення недоліків, зазначених в акті складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №24 від 15.06.2016.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що під час проведення планової перевірки ПАТ "Закупнянське ХПП" виявлено ряд порушень правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створює загрозу життю та/або здоров'ю людей. З метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті відповідача порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.06.2016 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу, в разі невизнання адміністративного позову, у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали надати суду письмові заперечення проти позову та докази на підтвердження цих заперечень або заяву про визнання позову.
На адресу відповідача, згідно реєстрації, направлена копії ухвали про відкриття скороченого провадження разом з інформацією про процесуальні права та обов'язки сторін, які отримані ним 02.07.2016, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
08.07.2016 до суду надійшла заява від відповідача, відповідно до якої він визнає адміністративний позов повністю. Просить провести судове засідання без участі його представника.
Відповідно до ч.4 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до наказу начальника ГУ ДСНС України у Хмельницькій області "Про проведення перевірок у червні 2016 року" від 20.05.2016 №327 заплановано проведення планової перевірки стану додержання та виконання вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ПАТ "Закупнянське ХПП", розташованого за адресою: Хмельницька обл., Чемеровецький район, смт. Закупне, вул. Центральна 28 у період з 11.06.2016 по 15.06.2016.
Відповідно до вимог ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі по тексту - Закон №877-V) та Кодексу цивільного захисту України (далі по тексту - КЦЗ України) Чемеровецьким районним сектором ГУ ДСНС України у Хмельницькій області вручено відповідачу повідомлення про проведення планової перевірки від 25.05.2016 №56. Зазначене підтверджується відміткою (підписом) керівника відповідача на зазначеному повідомленні.
Також т.в.о. начальника Чемеровецького РС ГУ ДСНС України у Хмельницькій області видано посвідчення на проведення перевірки від 14.06.2016 №25.
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №24 від 15.06.2016, яким зафіксовано ряд порушень, серед яких:
- п.2.5 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі по тексту - Правила №1417) - дерев'яні конструкції горищного приміщення в зерноскладі №8 не піддані вогнегасному оброблянню;
- п.1.7 розділу IV Правил №1417 - в будівлі зерноскладу №8 з'єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів;
- п.1.6 розділу IV Правил №1417 - в будівлі зерноскладу №8 з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не виконані за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
- п.1.17 розділу IV Правил №1417 - електророзетки, вимикачі, перемикачі в зерноскладі №8 встановлені на горючих основах;
- п.1.18 розділу IV Правил №1417 - в зерноскладі №8 допускається експлуатація світильників підвішених безпосередньо на струмопровідних проводах. Використовуються світильники з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків). Допускається експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією.
- Дод. А п.1.2 розділу V Правил №1417 - будівля зерноскладу №8 не обладнана системами протипожежного захисту;
- п.3.6 розділу V Правил №1417 - територію підприємства, будівлі, приміщення та технологічні установки не забезпечено первинними засобами пожежогасіння відповідно до вимог норм та правил;
- п.3.11 розділу V Правил №1417 - пожежні щити на території об'єкта не забезпечені засобами пожежогасіння у відповідності до норм належності.
Зауваження або заперечення до проведеного планового заходу та складеного акта перевірки зі сторони керівника ПАТ "Закупнянське ХПП" не надходили, про що зроблено відповідну відмітку у акті перевірки під час його вручення.
15.06.2016 головним державним інспектором з пожежного нагляду складено протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ст.175 КУпАП №035074.
Отже, Чемеровецьким РС ГУ ДСНС України у Хмельницькій області виконано необхідні дії щодо дотримання законодавства при здійсненні запланованої перевірки.
Частиною 7 ст.7 Закону №877-V встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно п.1 розділу І "Загальні положення" Правил №1417, вони встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд.
Пунктом 2 розділу І "Загальні положення" Правил №1417 визначено, що останні є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Частиною 2 ст.68 КЦЗ України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пп.12 п.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з п.6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Відповідно до ч.1 ст.70 КЦЗ України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Згідно ч.2 ст.70 КЦЗ України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Під час проведення позивачем планової перевірки встановлено та зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
При цьому, відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 55 КЦЗ України передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки.
Відповідно до ч.1 ст.55 КЦЗ України, забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Разом з тим, ч.2 ст.55 КЦЗ України встановлено, що діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях.
Суд враховує, що відповідачем не надано доказів на спростування зафіксованих порушень, викладених в акті перевірки, а також не надано доказів, які б свідчили про усунення виявлених позивачем порушень чи вчинення дій щодо їх усунення.
За змістом ч.2 ст.51 далі - КАС України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково.
Частиною 3 ст.136 КАС України встановлено, що судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
За змістом ч.ч. 1, 3 ст.112 КАС України, відповідач може визнати адміністративний позов повністю або частково. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Враховуючи, що перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог законодавства, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, а також приймаючи визнання відповідачем позову повністю, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення експлуатації зерноскладу №8, що розташований за адресою: Хмельницька область, Чемеровецький район, смт. Закупне, вул. Центральна 28 та зобов'язання відповідача зупинити експлуатацію зерноскладу №8 до повного усунення недоліків, зазначених в акті складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №24 від 15.06.2016.
Згідно з п.10 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Також суд звертає увагу відповідача на те, що згідно з ч.12 ст.183-2 КАС України він не позбавлений права подати до Хмельницького окружного адміністративного суду заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158-163, 183-2, 254 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації зерноскладу №8, що розташований за адресою: Хмельницька область, Чемеровецький район, смт. Закупне, вул. Центральна 28.
3. Зобов'язати приватне акціонерне товариство "Закупнянське хлібоприймальне підприємство" зупинити експлуатацію зерноскладу №8 до повного усунення недоліків, зазначених в акті складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №24 від 15.06.2016.
Постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
< чи набрала законної сили >
Суддя/підпис/Д.А. Божук
"Згідно з оригіналом" Суддя Д.А. Божук