Справа № 817/1052/16
15 липня 2016 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Жуковська Л.А., перевіривши виконання вимог статті 106 КАС України за позовною заявою
ОСОБА_1
доРівненської обласної державної адміністрації
про визнання протиправними розпоряджень
Позовна заява не відповідає вимогам статті 106 КАС України.
Відповідно до частини 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Мінімальна заробітна плата з 01.01.2016 становить 1378,00 грн.
Матеріалами справи встановлено, що адміністративний позов містить вимоги немайнового характеру:
1) визнання протиправним та скасування розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації №105 від 15.03.2007 року Про надання в постійне користування земельних ділянок;
2) визнання протиправним та скасування пунктів 1,2,4,5,6 розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації № 383 від 09.09.2008 року Про надання в постійне користування земельних ділянок для ведення лісового господарства.
Відповідно до пп.1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, якій поданий фізичною особою, становить - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати-551,20 грн.
Абзацом 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Таким чином, за подання адміністративного позову в частині заявлених позовних вимог немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1102,40грн.
При цьому, у відповідності до ч. 2 ст. 9 Закону №3674-VI , суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Однак, доказів зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України у встановленому розмірі позивачем до матеріалів адміністративного позову не додано .
Позивачем разом з позовною заявою подано квитанцію № 0.0.578276060.1 від 05.07.2016 року на суму 551,20 грн., що є меншою за суму, що підлягає сплаті.
Тим самим, позивачу належить зарахувати не доплачений розмір судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України в сумі 551,20грн.
Відповідно до пункту 4 статті 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання, дата в поданій позовній заяві ОСОБА_2 -відсутня.
Також відповідно до акту про відсутність вкладень у конверті (пакеті) Рівненського окружного адміністративного суду № 49 від 13.07.2016 року, при відкритті конверта (пакета), надісланого від ОСОБА_1, не виявилось копії рішення Рівненської обласної ради №191 від 22.09.2000 року, яке зазначене в додатках до позовної заяви.
В силу вимог ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин позовну заяву слід залишити без руху. Недоліки позовної заяви слід усунути у спосіб, який передбачає подання до суду оригіналу документа про доплату судового збору в розмірі 551,20грн., із зазначенням реквізитів відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням позовних вимог немайнового характеру, примірника позовної заяви з датою її підписання позивачем та надання до суду рішення Рівненської обласної ради №191 від 22.09.2000 року, яке зазначене в додатках до позовної заяви.
Для усунення недоліків судом встановлюється строк до 29 липня 2016 року
Керуючись частиною 1 статті 108 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Рівненської обласної державної адміністрації про визнання протиправними розпоряджень - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви - до 29 липня 2016 року
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась з позовом.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Жуковська Л.А.