03680,м. Київ, вул. Солом'янська, 2-а
факс: 284-15-77, e-mail: inbox@kia.court.gov.ua
Апеляційне провадження Головуючий у 1-й інстанції - Леонтюк Л.К.
№ 22-ц/796/8765/2016 Доповідач - Українець Л.Д.
Справа №753/15296/15-ц
13 липня 2016 року колегія суддів Судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду міста Києва у складі:
головуючого Українець Л.Д.
суддів Оніщука М.І.,
Шебуєвої В.А.,
за участю секретаря Майданець К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2, поданою представником ОСОБА_3 на заочне рішення Дарницького районного суду м. Києва від 13 листопада 2015 року в справі за позовом Управління справами Верховної Ради України до ОСОБА_2, ОСОБА_5, третя особа: Управління житловими будинками Управління справами Верховної Ради України, про виселення з службового жилого приміщення без надання іншого жилого приміщення,-
У серпні 2015 року позивач звернувся в суд із позовом до відповідачів про виселення з службового жилого приміщення без надання іншого жилого приміщення.
У мотивування вимог посилався на те, що рішенням Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України від 09 липня 2009 року (протокол №39) затверджено список народних депутатів України, яким відповідно до ст. 35 Закону України «Про статус народного депутата України» надано службові жилі приміщення у м. Києві, у тому числі ОСОБА_2 - однокімнатну квартиру АДРЕСА_1.
ОСОБА_2 був обраний народним депутатом України шостого скликання. Дата набуття депутатських повноважень - 23 листопада 2007 року, дата припинення - 12 грудня 2012 року.
05 листопада 2009 року ОСОБА_2 на склад сім'ї із двох осіб (він та дружина ОСОБА_5) видано ордер на право зайняття службового жилого приміщення жилою площею 17,3 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1.
ОСОБА_2 було повідомлено (лист за підписом Керівника Апарату Верховної Ради України за №15/13-586 від 30 березня 2015 року) про необхідність звільнення у місячний термін займаного службового жилого приміщення, проте він та члени його сім'ї займану службову квартиру не звільнили.
Житловий будинок по АДРЕСА_1 перебуває на балансі Управління житловими будинками Управління справами Верховної Ради України, яке підпорядковано Управлінню справами Верховної Ради України.
З урахуванням наведеного просив суд виселити ОСОБА_2, ОСОБА_5 з службового жилого приміщення (АДРЕСА_1) без надання іншого жилого приміщення.
Заочним рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 13 листопада 2015 року позовні вимоги Управління справами Верховної Ради України до ОСОБА_2, ОСОБА_5, третя особа: Управління житловими будинками Управління справами Верховної Ради України, про виселення з службового жилого приміщення без надання іншого жилого приміщення задоволено.
Виселено ОСОБА_2 та ОСОБА_5 з службового жилого приміщення АДРЕСА_1 без надання іншого жилого приміщення.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь Управління справами Верховної Ради України судовий збір у розмірі 243 грн 60 коп.
Не погоджуючись з рішенням, представник ОСОБА_2 - ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Зазначає, що у матеріалах справи відсутні будь-які підтвердження направлення та отримання листа за підписом Керівника Апарату Верховної Ради України за №15/13-586 від 30 березня 2015 року про необхідність звільнення займаного службового жилого приміщення.
До того ж, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 є пенсіонерами, інших жилих приміщень не мають.
Тобто, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 користуються пільгою, передбаченою ст. 125 ЖК УРСР, а саме, є пенсіонерами по старості, у зв'язку з чим вони не можуть бути виселені із службового жилого приміщення без надання їм іншого жилого приміщення.
Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції підставно виходив з їх доведеності та обґрунтованості.
Статтею 126-1 ЖК УРСР передбачено, що порядок надання народним депутатам України службових жилих приміщень і користування ними визначається окремим Положенням, затвердженим Верховною Радою України.
Відповідно до частин 1, 6, 10 ст. 35 Закону України «Про статус народного депутата України» (в редакції, чинній на дату отримання ордера) народний депутат, незалежно від місця проживання, за його бажанням має право на отримання одноразової грошової компенсації витрат для створення належних житлових умов (грошова компенсація), або на строк його повноважень службового жилого приміщення, або жилого приміщення для проживання відповідно до абзацу шостого частини першої статті 46 Житлового кодексу Української РСР.
Народному депутату за його заявою протягом трьох місяців з дня подачі заяви виплачується грошова компенсація, або на строк виконання його повноважень надається службове жиле приміщення для проживання його та членів його сім'ї, яке він зобов'язаний звільнити не пізніш як через три місяці з дня припинення депутатських повноважень, або надається жиле приміщення для постійного проживання.
Народному депутату особисто Управлінням справами Апарату Верховної Ради України видається відповідний ордер встановленої форми за пред'явленням паспортів (свідоцтв про народження) всіх членів сім'ї, внесених до ордера, що є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
У ч. 2 ст. 118 ЖК УРСР визначено, що жилі приміщення, що надаються народним депутатам України на період їх роботи на постійній основі у Верховній Раді України, включаються до числа службових за рішенням Верховної Ради України за поданням Комісії Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів.
За приписами п. 14 Положення про порядок надання народним депутатам України службових жилих приміщень і користування ними, затвердженого Постановою Верховної Ради України №286/95-ВР від 11 липня 1995 року, службове жиле приміщення надається народному депутату України після набуття ним депутатських повноважень. Розподіл жилих приміщень для народних депутатів України провадиться відкрито і гласно комітетом Верховної Ради України, до компетенції якого віднесено зазначене питання.
Так, рішенням Комітету з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України від 09 липня 2009 року (протокол № 39) затверджено список народних депутатів України, яким відповідно до ст. 35 Закону України «Про статус народного депутата України» надано службові жилі приміщення у м. Києві, у тому числі ОСОБА_2 - однокімнатну квартиру АДРЕСА_1. (а.с. 6-7)
Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про деякі питання управління державним майном, що забезпечує діяльність Верховної Ради України» №1652-VI від 21.10.2009 року квартира АДРЕСА_1, включена до числа службових жилих приміщень. (а.с. 14-15)
Згідно довідки №15-1/24-151 від 27 квітня 2015 року житловий будинок по АДРЕСА_1 перебуває на балансі Управління житловими будинками Управління справами Верховної Ради України, яке підпорядковано Управлінню справами Верховної Ради України. (а.с. 13)
ОСОБА_2 був обраний народним депутатом України шостого скликання. Дата набуття депутатських повноважень - 23 листопада 2007 року, дата припинення - 12 грудня 2012 року. (а.с. 11)
У ст. 122 ЖК УРСР визначено, що на підставі рішення про надання службового жилого приміщення виконавчий комітет районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів видає громадянинові спеціальний ордер, який є єдиною підставою для вселення у надане службове жиле приміщення. Народному депутату України спеціальний ордер видається Управлінням справами Верховної Ради України.
Постановою Верховної Ради України від 21 жовтня 2009 року №1652-VI «Про деякі питання управління державним майном, що забезпечує діяльність Верховної Ради України» зазначена квартира була включена до числа службових жилих приміщень, яка відповідно до ст. 35 Закону України «Про статус народного депутата України» може надаватися народним депутатам України на строк їх повноважень.
05 листопада 2009 року Управлінням справами Верховної Ради України ОСОБА_2 на склад сім'ї із двох осіб (він та дружина ОСОБА_5) видано Ордер на службове жиле приміщення №12 за адресою: АДРЕСА_1. (а.с. 16)
Відповідно до п. 28 Положення про порядок надання народним депутатам України службових жилих приміщень і користування ними народні депутати України, строк депутатських повноважень яких закінчився чи депутатські повноваження яких достроково припинено відповідно до статті 4 Закону України "Про статус народного депутата України", або щодо яких скасовано рішення про визнання їх депутатських повноважень, чи які одержали у м. Києві інше благоустроєне жиле приміщення у постійне користування, в тримісячний строк зобов'язані звільнити займане службове жиле приміщення з усіма особами, які з ними проживають, а в разі відмови - підлягають виселенню в судовому порядку без надання іншого жилого приміщення.
Згідно із довідкою Управління житловими будинками Управління справами Верховної Ради України за №252 від 24 квітня 2015 року (форма №3) у квартирі АДРЕСА_1, проживають та зареєстровані дві особи, а саме: ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (а.с. 12)
Не заслуговують на увагу доводи апелянта, що на ОСОБА_2 та ОСОБА_5, які є пенсіонерами по старості поширюється пільга, передбачена ст. 125 ЖК УРСР, у зв'язку з чим вони не можуть бути виселені із службового жилого приміщення без надання їм іншого жилого приміщення з огляду на таке.
Так, стаття 126-1 ЖК УРСР, при визначенні порядку надання народним депутатам України службових жилих приміщень і користування ними відсилає до відповідного Положення, затвердженого Верховною Радою України.
Як зазначалося вище, таким положенням є Положення про порядок надання народним депутатам України службових жилих приміщень і користування ними, затверджене Постановою Верховної Ради України №286/95-ВР від 11 липня 1995 року.
Пункт 28 Положення визначає, що у випадку закінчення строку депутатських повноважень народні депутати в тримісячний строк зобов'язані звільнити займане службове жиле приміщення з усіма особами, які з ними проживають, а в разі відмови - підлягають виселенню в судовому порядку без надання іншого жилого приміщення.
Отже, наведеними спеціальними нормами регулюється порядок надання, користування службовим жилим приміщенням безпосередньо народними депутатами України.
Статті 124 та 125 ЖК УРСР регулюють виселення з службових жилих приміщень робітників і службовців.
Згідно ст. 124 ЖК УРСР робітники і службовці, що припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадяни, які виключені з членів колгоспу або вийшли з колгоспу за власним бажанням, підлягають виселенню з службового жилого приміщення з усіма особами, які з ними проживають, без надання іншого жилого приміщення.
Відповідно до ст. 125 ЖК УРСР без надання іншого жилого приміщення у випадках, зазначених у статті 124 цього Кодексу, не може бути виселено пенсіонерів по старості, персональних пенсіонерів.
Отже, ст. 125 ЖК УРСР чітко визначено, що не може бути виселено з службових жилих приміщень без надання іншого жилого приміщення, лише осіб, зазначених у ст. 124 ЖК УРСР.
З огляду на наведене, положення ст. 125 ЖК УРСР не поширюються на народних депутатів України, а порядок користування ними службовою жилою площею, наданою як депутату України, регулюються відсилочною ст. 126-1 ЖК УРСР.
Суд першої інстанції повно та всебічно з'ясував дійсні обставини справи.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують
Рішення суду відповідає вимогам закону, наданим доказам, обставинам справи і підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, не вбачається.
Керуючись статтями 303, 304, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, подану представником ОСОБА_3 відхилити.
Заочне рішення Дарницького районного суду м. Києва від 13 листопада 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ шляхом подачі касаційної скарги до цього суду.
Головуючий Л.Д. Українець
Судді М.І. Оніщук
В.А. Шебуєва