"29" червня 2016 р. м. Київ К/9991/4164/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України
в складі: головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Загородній А.Ф., Ситников О.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу відділу Державної виконавчої служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03.08.2009р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2011р. у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до відділу Державної виконавчої служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області, третя особа - спеціалізована організація ТзОВ «Мультисервіс» в особі Львівської філії ТзОВ «Мультисервіс» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У червні 2009 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом про зобов'язання відповідача вчинити дію, а саме повернути їм гарантійні внески в сумі по 1944,00 грн., які сплачені в ході проведення аукціону з реалізації арештованого рухомого майна в рамках виконання судового наказу, виданого 20.04.2007р. Стрийським міськрайонним судом Львівської області.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03.08.2009р., яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2011р., позов задоволено.
З такими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 2 статті 4 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Частиною 1 статті 181 КАС України встановлено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звертатися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно статті 383 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Відповідно до ч. 1 ст. 85 Закону України «Про виконавче провадження» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у виконавчому провадженні на дії (бездіяльність) державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби по виконанню рішення або відмову у здійсненні передбачених цим Законом дій стягувачем чи боржником може бути подана скарга до начальника відповідного органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або до відповідного суду.
Частиною 2 вказаної статті передбачено, що скарга у виконавчому провадженні по виконанню судових рішень на дії (бездіяльність) державного виконавця або начальника органу державної виконавчої служби подається до суду, який видав виконавчий документ. Скарги по виконанню інших рішень подаються до суду за місцем знаходження відповідного органу державної виконавчої служби, крім скарг на дії (бездіяльність) державних виконавців та посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, які подаються до апеляційного суду за місцем знаходження відповідного органу державної виконавчої служби.
Вирішуючи спір по суті, суди попередніх інстанцій виходили з того, що справа, яка розглядається, є справою адміністративної юрисдикції. Проте такий висновок не можна визнати обґрунтованим.
З матеріалів справи вбачається, що позивачами оскаржується бездіяльність відповідача, допущена в ході виконання судового наказу № 2-1412, виданого 20.04.2007р. Стрийським міськрайонним судом Львівської області, про стягнення з ОСОБА_3 на користь філії ЛРУ «Банк «Фінанси та Кредит» заборгованості в розмірі 48009,43 грн. та судових витрат в сумі 255,05 грн.
Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень місцевих загальних судів у цивільних справах врегульовано Цивільним процесуальним кодексом України, що, в свою чергу, виключає можливість розгляду даної справи за правилами адміністративного судочинства.
Подібна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 30.06.2015р. № 21-278а15.
Відповідно до пункту 1 статті 228 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155, 157 цього Кодексу.
Відповідно до статті 157 КАС України суд закриває провадження, зокрема, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій та закриття провадження у справі.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 228, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу відділу Державної виконавчої служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області задовольнити частково.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03.08.2009р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2011р. скасувати і провадження у справі закрити.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
Головуючий: О.П. Стародуб
Судді: А.Ф. Загородній
О.Ф. Ситников