Дата документу 02.07.2016
ЄУ № 420/1186/16-ц
Провадження №2/420/614/16
02 липня 2016 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі головуючого судді Потапенко Р.Р.
за участю секретаря Гречаної Н.М.
прокурора Ляхова А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков цивільну справу за позовом першого заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 до Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, третя особа - служба у справах дітей Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області,
Перший заступник керівника Старобільської місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 з позовом до Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області про зобов'язання взяти ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на першочерговий квартирний облік. Позов мотивований тим, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 03.03.2008 року обліковується як дитина, позбавлена батьківського піклування. Розпорядженням голови Новопсковської РДА № 176 від 27.03.2009 року їй встановлено статус дитини, позбавленої батьківського піклування. Відповідно до акту опису майна, інформації Новопсковського РБТІ та Танюшівської сільської ради, ОСОБА_1 не зареєстрована як власник чи співвласник житла. Служба у справах дітей Новопсковської РДА зверталась до виконавчого комітету Танюшівської сільської ради з клопотанням зарахувати на квартирний облік громадянина, який потребує поліпшення житлових умов, дитину, позбавлену батьківського піклування ОСОБА_1, яка до влаштування під опіку, а потім у прийомну сім'ю мешкала по АДРЕСА_2, що знаходиться у територіально-адміністративних межах вказаної сільської ради. Наразі ОСОБА_1 відповідно до розпорядження голови Новопсковської РДА від 03.07.2015 року № 204 «Про створення прийомної сім'ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та влаштування до неї на виховання і спільне проживання дітей, позбавлених батьківського піклування ОСОБА_4 та ОСОБА_5.» знаходиться на вихованні у прийомній сім'ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та проживає за адресою: АДРЕСА_1. На даний час відповідачем не вжито заходів щодо зарахування на квартирний облік дитини, позбавленої батьківського піклування, ОСОБА_1 Така бездіяльність відповідача, на думку прокурора, грубо порушує житлові права дитини, у зв'язку з чим він просить зобов'язати відповідача взяти ОСОБА_1 на першочерговий квартирний облік.
Прокурор підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позові.
Законний представник неповнолітньої ОСОБА_1 - ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача ОСОБА_6 в судове засідання також не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, з позовом згоден, заперечень не має.
Представник третьої особи ОСОБА_7 в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 року, що підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_1, виданим повторно відділом реєстрації актів цивільного стану Новопсковського РУЮ 13.04.2007 року.
Згідно вказаного свідоцтва про народження, довідки, виданої 31.01.2007 року відділом реєстрації актів цивільного стану Новопсковського РУЮ за вих. 23/04-352, батьками неповнолітньої ОСОБА_4 зазначені: ОСОБА_8 - батько, ОСОБА_9 - мати. Відомості про батька записані за вказівкою матері відповідно до ч. 1 ст.135 СК України.
Рішенням Новопсковського районного суду Луганської області від 22.02.2008 року мати дитини ОСОБА_4 - ОСОБА_9 позбавлена батьківських прав відносно неї.
Відповідно до свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_2, виданого 10.06.2016 року Новопсковським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, змінила прізвище на «ОСОБА_1», про що складено відповідний актовий запис №05 від 10.06.2016 року.
Як вбачається з обліково-статистичної картки дитини № 0079576 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Службі у справах дітей Новопсковської РДА як дитина, позбавлена батьківського піклування.
Розпорядженням голови Новопсковської РДА № 176 від 27.03.2009 року «Про встановлення статусу дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_4.» ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
Згідно розпорядження голови Новопсковської РДА № 204 від 03.07.2015 року «Про створення прийомної сім'ї ОСОБА_2 і ОСОБА_3, та влаштування до неї на виховання і спільне проживання дітей, позбавлених батьківського піклування, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5, 16.11.2002 р.н.» неповнолітню дитину ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, влаштовано до прийомної сім'ї ОСОБА_1 з 03.07.2015 року.
Матеріалами справи встановлено, що до влаштування дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_1 в прийомну сім'ю, остання була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно до акту опису майна від 24.09.2008 року, інформації Новопсковського РБТІ № 31 від 05.02.2007 року, довідки Танюшівської сільської ради № 40 від 20.03.2009 року, ОСОБА_1 не зареєстрована як власник чи співвласник житла, майна не має.
Статтею 18 Закону України «Про охорону дитинства» закріплено право дитини на житло.
Відповідно до ч. 5 ст. 25 Закону України «Про охорону дитинства» діти, позбавлені батьківського піклування, які до передачі під опіку чи піклування, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї, заклади для дітей, позбавлених батьківського піклування, не мали впорядкованого житла або вселення яких у приміщення, що зберігалося за ними, неможливе внаслідок його знищення чи пошкодження або з інших поважних причин, що унеможливлюють проживання там цих дітей, забезпечуються позачергово впорядкованим житлом за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, відповідні заклади в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що служба у справах дітей Новопсковської РДА зверталась до виконавчого комітету Танюшівської сільської ради з клопотанням (за вих. № 120 від 28.03.2016 року) взяти на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, дитину позбавлену батьківського піклування ОСОБА_1, яка до влаштування під опіку (опікун ОСОБА_10 - померла), а потім в прийомну сім'ю ОСОБА_1, була зареєстрована та проживала з матір'ю за адресою: АДРЕСА_2 що знаходиться у територіально-адміністративних межах Танюшівської сільської ради.
Статтею 52 Конституції України передбачено, що утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу.
Згідно ст. 4 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою. Державні соціальні стандарти і нормативи встановлюються щодо, зокрема, житлового забезпечення на рівні, не нижчому за встановлені у Житловому кодексі Української РСР нормативи; житлового забезпечення таких дітей після завершення їх виховання в різних формах влаштування після досягнення ними18-річного віку, якщо вони не мають свого житла відповідно до житлових нормативів або мають житло з характеристиками, нижчими завстановлені житлові нормативи.
Статтею 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» передбачено, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування.
Після досягнення 18 років такі діти протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.
Після завершення перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у відповідних закладах для таких дітей, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім'ї або завершення терміну піклування над такими дітьми та в разі відсутності в таких дітей права на житло обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування забезпечують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа протягом місяця у позачерговому порядку впорядкованим соціальним житлом.
Положення цього закону щодо взяття на позачерговий квартирний облік дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідають нормам ст.ст. 39, 46 Житлового кодексу України.
Відповідно до п. 64 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини» від 24.09.2008 року № 866 у разі коли у дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, відсутнє житло, яке належить їй на праві власності (користування), або якщо повернення до нього неможливе, після досягнення 16 - річного віку служба у справах дітей за місцем походження або проживання дитини з урахуванням її бажання подає районній, районній у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчому органові міської, районної у місті, сільської, селищної ради документи дитини, необхідні для взяття її на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Районна, районна у м. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті, сільської, селищної ради за місцем походження або проживання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, у разі відсутності у неї житла після закінчення (припинення) її перебування під опікою, піклуванням, у прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, позачергово забезпечує її житловим приміщенням.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Оскільки саме до виключної компетенції Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області належить розгляд звернення щодо взяття на квартирний облік громадян, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо не вжиття заходів з зарахування на квартирний облік дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_1 порушує права дитини, позбавленої батьківського піклування.
Дослідивши матеріали справи та надані письмові докази, зважаючи, що визнання представником відповідача позову не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі шляхом зобов'язання Танюшівської сільської ради взяти ОСОБА_1 на першочерговий квартирний облік.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 8, 10, 11, 57, 60, 61, 88, 174, 212-215, 223 ЦПК України, суд
Позовні вимоги першого заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 до Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, третя особа - служба у справах дітей Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, задовольнити повністю.
Зобов'язати Танюшівську сільську раду Новопсковського району Луганської області взяти ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на першочерговий квартирний облік.
Стягнути з Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, код 04336642, на користь прокуратури Луганської області (р/р 35211068000839, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909921, код класифікації видатків бюджету - 2800) 1378,00 (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.) в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано апеляційному суду Луганської області через Новопсковський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: