Постанова від 01.07.2016 по справі 404/2847/16-а

Справа № 404/2847/16-а

Номер провадження 2-а/404/970/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі : головуючого судді - Бершадської О.В.

за участі секретаря - Чайка О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2016 року ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом, яким просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду м. Кіровограда, яке у подальшому з 01.04.2016 року реорганізовано в Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при прийнятті рішення № 820364 від 31.03.2016 року та саме рішення № 820364 щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016 № 18-188 вих.-16 про заробітну плату з розрахунку 60% із середнього заробітку та скасувати вказане рішення Управління № 820364 від 31.03.2016; зобов'язати Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду в

Кіровоградській області провести їй з 01.01.2016 року перерахунок пенсії

в розмірі та відсотках відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від розміру її заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Кіровоградської області № 18-188 вих.-16 від 01.03.2016 року, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.

В судове засідання позивач надала заяву про його проведення без її участі, заявлені вимоги підтримала повністю.

Відповідач- Кіровоградське об"єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, його представник в судове засідання не з"явився, про день та час розгляду справи повідомлявся, подав письмові заперечення, згідно яких вимоги не визнав, у їх задоволенні просив відмовити та справу розглянути у його відсутності. У поданих запереченнях вказували, що управління не має законних підстав для перерахунку пенсії за нормами, які не є чинними на момент виникнення певних правовідносин, стосовно позивача це лютий 2016 року. Дії управління ґрунтуються на нормі визначеній в п.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», а вимога позивача не ґрунтуються на Законі ( а.с.69).

Суд на місці ухвалив, слухати справу на підставі наявних у ній письмових доказів, та відповідно заяв сторін, за їх відсутності. Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав. Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в місті Кіровограді Кіровоградської області відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ ОСОБА_1 з 29.05.2015 року призначена пенсія, як прокурору визнаному інвалідом II групи та маючому стаж роботи в органах прокуратури понад 10 років, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Підпунктом 3 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» визначено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій з 01.12.2015 року підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». Таким чином, у відповідності до зазначених постанов Кабінету Міністрів України у ОСОБА_1, як у пенсіонера органів прокуратури, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. 31 березня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного Фонду м. Кіровограда, який в подальшому з 01.04.2016 року реорганізовано в Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (Постанова КМУ № 1055 від 16.12.2015), із заявою, згідно якої просила здійснити їй перерахунок пенсії по інвалідності за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", згідно поданої довідки прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016 № 18-188 вих.-16 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 60% від суми заробітку за відповідною посадою та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати сумою пенсії по інвалідності із 01.01.2016 року.

Довідка для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надана у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". 31.03.2016 року рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді № 820364 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» . Відмова мотивована тим , що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних засадах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним із 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, частиною 20 статті 86 нового Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогодні в Україні така постанова відсутня, в зв'язку з чим законодавчі підстави проведення перерахунків відсутні. Ст.50 з позначкою 1 Закону України «Про прокуратуру» з 16.07.2015 року втратила чинність ( а.с. 12).

Частиною 2 статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд вважає, що дії Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області при прийнятті рішення № 820364 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 є протиправними і такими, що порушують її Конституційні права на пенсійне забезпечення, за таких підстав.

Так, пенсія по інвалідності II групи внаслідок роботи прокурором позивачу призначена 29.05.2015 року . На час призначення пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було урегульовано, зокрема, положеннями ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (05.11.1991 року), частина дев'ята якої в редакції станом на травень 2015 року передбачала, що прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами І та II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Гарантовані законом підстави та порядок перерахунку призначених раніше пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ. Згідно з ч.13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, діючої в травні 2015 року -«обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком». Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ (чинною на 31.12.2014) -«призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи» (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

Посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, як на підставу неможливості проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, є безпідставними. Так, п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру». В той же час, зазначені обмеження не стосуються пенсіонерів, які станом на 01.06.2015 року вже отримували пенсії і мали гарантоване право на їх перерахунок.

Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу та має пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з вимогами ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (у тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), згідно статей 22, 64 Конституції України, є таким, що не підлягає звуженню і обмеженню.

У відповідності до діючої станом на 29.05.2015 року частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» Держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому, керуючись вимогами ст. 19 Конституції України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Передбачені п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII норми стосовно скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі «Про прокуратуру», свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства.

З аналізу норм законодавства та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, викладені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються лише порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення починаючи з 01.06.2015 року, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, в зв'язку з чим, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами із 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше (до 01.06.2015), у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".

Питання про застосування вищенаведеного Закону у часі регулюється згідно із ст.ст. 21, 22 Конституції України, які гарантують людині, що її права і свободи, будучи невідчужуваними та непорушними, не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, ці закони, зміни до законів, не розповсюджуються на вже існуючі права і свободи людини, якщо вони звужують зміст та обсяг цих прав і свобод. Тому зазначена норма не може застосовуватися на раніше призначені пенсії під час їх перерахунку. З урахуванням викладеного при перерахунку пенсії ОСОБА_1, як працівника прокуратури, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на момент призначення пенсії.

В рішенні від 22.05.2008 року №10-рп/2008 Конституційний Суд України зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Тлумачення словосполучення "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у рішенні від 22.09.2005 року № 5-рп/2005, згідно з яким "Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними". При цьому, Конституційний Суд України підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена. Визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод. Виходячи з викладеного , у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи вищезазначене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.

Зазначені висновки щодо відсутності зворотної дії законів та інших нормативно-правових актів в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, узгоджується з постановою Верховного Суду України від 06.10.2015 в адміністративній справі № 127/11720/14-а, у якій судовою колегією викладено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, а також механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років, яка діяла на момент призначення пенсії (стаття 50-1 Закону № 1789-ХП).

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у його постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а 13), від 17.12.2013 (справа № 21-445а13) та від 01.07.2014 року (справа № 21-244а14), рішення яких згідно із статтею 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України, з необхідністю приведення своєї судової практики у відповідність до цих рішень Верховного Суду України.

Також не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та обставина, що з 01.01.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року яким змінено окремі положення Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ 1991 року щодо права на призначення та перерахунку пенсій, згідно яких з 01.01.2015 стаття ст.50-1 передбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому, частина 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» стала частиною 21.

У даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 1991 року в редакції від 12.07.2001 року, що передувала зазначеним змінам, оскільки інших норм визначаючих такий механізм не існує, Кабінет Міністрів їх не визначив.

Так, Кабінетом Міністрів України з 01.01.2015 по теперішній час не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ 1991 року, чим звужено та обмежено позивачу Конституційне право на пенсійне забезпечення. За вказаних обставин, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України будь-якого порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури є фактично бездіяльністю, що порушує гарантоване Конституцією та Законом право на її перерахунок та грубо обмежує це право.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, чинною на травень 2015 року, - Державою гарантується проведення перерахунку пенсій станом на час звернення за перерахунком, та будь-яких винятків, які б давали підстави органам державної влади не виконувати ці положення закону не існує.

Суд приходить до висновку, що відповідач 31.03.2016 року безпідставно відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно-до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Отже, відповідач повинен провести із 01 січня 2016 року перерахунок пенсії по інвалідності, ОСОБА_1 згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016 року №18-188 вих.-16 в розмірі 60% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та провести виплати з урахуванням отриманих раніше сум.

З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі. На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кіровоградського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправними дії Кіровоградського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Визнати рішення Кіровоградського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 31.03.2016 року №820364 щодо відмови у здійсненні, ОСОБА_1, у перерахунку пенсії по інвалідності -протиправним, скасувавши його.

Зобов'язати Кіровоградське об"єднане Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести із 01 січня 2016 року перерахунок пенсії по інвалідності, ОСОБА_1 згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016 року №18-188 вих.-16 в розмірі 60% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та провести виплати з урахуванням отриманих раніше сум.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня її проголошення , апеляційної скарги через Кіровський районний суд м. Кіровограда.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда О. В. Бершадська