Постанова від 15.10.2009 по справі 2-А-1581/09

Лугинський районний суд Житомирської області

Справа № 2-А- 1581/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2009 року смт. Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області

в складі : головуючої - судді Бичківської К.Г.

при секретарі - Стужук Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними тастягнення невиплачених коштів, передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1. звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просила визнати дії відповідача - управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації щодо невиплати їйу повному розмірі допомоги та доплати, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними; с тягнути з управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації на її користь 2 223.0 грн. недоплаченої щомісячної грошової допомоги в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.06.2008 року по 31.03.2009 року та 63 314.50 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 02.09.1996 року по 31.03.2009 року.

Зазначені вимоги обгрунтовуються посиланням на те, що вказані виплати їй виплачувались не в розмірах, визначених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та в кратному розмірі до мінімальної заробітної плати, а в твердих сумах встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення її прав, оскільки Закон України має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Позивачка в судове засідання не з'явилася. Надіслала заяву в якій просить справу розглядати в попередньому судовому засіданні без її участі; позовні вимоги підтримує.

Представник управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився. Від нього надійшло заперечення , де просить справу розглядати в попередньому судовому засіданні без участі їхнього представника та відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю та необґрунтованістю.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що стверджується копією посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серія Б НОМЕР_1, виданого 18.02.1993 року Житомирською облдержадміністрацією, працювала з 01.09.1996 року по 31.12.2001 року в Лугинській ЦРЛ, з 01.01.2002 року по 31.08.2006 року в Липницькій дільничій лікарні, а з 15.09.2006 року по 31.03.2009 року по даний час у Лугинській районній санепідемстанції і проживає в АДРЕСА_1, яке за переліком населених пунктів Житомирської та Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року, розпорядженням Кабінету Міністрів України №17 від 12.01.1993 року, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Згідно ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства. У зоні гарантованого добровільного відселення 40 % від мінімальної заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до заробітної плати, яка становить у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.

Так як, позивачка проживає та працює в АДРЕСА_1, яке віднесене до зони гарантованого добровільного відселення, тому вона повинна отримувати вказані доплати в зазначеному розмірі щомісяця, однак вони виплачувались їй частково, у фіксованому розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати.

Відповідно до вимог ст.62 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими.

Механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлений: Порядком використання коштів державного бюджету на виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України 02.07.2004 року за №147 ( зареєстрований Мінюстом України 26.07.2004 року за №926/9525) та порядком використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року за №936.

Пунктами 2 даних нормативних актів визначено, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами, пов'язаними із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються управління праці та соціального захисту населення відповідних районних державних адміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад.

Кодекс адміністративного судочинства передбачає річний строк звернення до суду за відновленням порушених прав.

Заборгованість по ст.39 Закону підлягає стягненню відповідно до ч.2 ст.233, ст.238 КЗпП України незалежно від часу її виникнення, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст.2 Закону України ?ро оплату праці” є складовою структури заробітної плати, а тому стягненню підлягає доплата до заробітної плати за період з 01.09.1996 року по 31.03.2009 року.

З врахуванням викладеного вище та розмірів мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу, а саме: розмір мінімальної заробітної плати у спірний період становив:

з 01.01.1996 р.-15 грн., з 01.01.1998 р.-45 грн., з 01.07.1998р.-55 грн., з 01.01.1999 р.-74 грн., з 01.04.2000 р.-90 грн., з 01.07.2000 р.-118 грн., з 01.01.2002р.-140 грн., з 01.07.2002 р. - 165 грн., з 01.01.2003 р. - 185 грн., з 01.12.2003 р. - 205 грн.,з 01.09.2004 р.- 237 грн., з 01.01.2005 р. - 262 грн., 01.04.2005 р. - 290 грн., з 01.07.2005 р. - 310 грн., з 01.09.2005 р. -332 грн., з 01.04.2007 р.-420 грн., з 01.07.2007 р.-440 грн., з 01.10.2007 р.-460 грн., з 01.01.2008р.-515 грн., з 01.04.2008р.-525 грн., з 01.10.2008р.-545 грн.,з 01.12.2008р.-605 грн., з 01.04.2009 р. - 625 грн.

Таким чином, сума невиплачених їй коштів, передбачених ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з .06.2008 року по 31.03.2009 року за мінусом отриманих коштів становить:

з 01.06.2008 р. до 01.10.2008 р. - 525 х 40% = 210 х 4 місяці = 840 грн.

з 01.10.2008 р. до 01.12.2008 р. -545 х 40% = 218 х 2 місяці = 436 грн.

з 01.12.2008 р. до 31.03.2009 р. - 605 х 40% = 242 х 4 місяці = 968 грн.

а всього 2 244.0 грн. - 21.0 грн. = 2 223,0 грн.

21.0 грн. - сума, виплачена позивачці за період з 01.06.2008 року по 31.03.2009 року .

С ума невиплачених позивачці коштів, передбачених ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з .09.1996 року по 31.03.2009 року за мінусом отриманих коштів становить 42 442.0 грн .:

з 01.09.1996 р. по 31.12.1997 р. - 15 грн. х 2 х 12 місяців 25 дн. = 385 грн.;

з 01.01.1998 р. по 30.06.1998 р. - 45 грн. х 2 х 5.5 місяців = 495 грн.;

з 01.07.1998 р. по 31.12.1998 р. - 55 грн. х 2 х 6 місяців = 660 грн.;

з 01.01.1999 р. по 31.03.2000 р. - 74 грн. х 2 х 15 місяців = 2220 грн.;

з 01.04.2000 р. по 31.06.2000 р. - 90 грн. х 2 х 3 місяці = 540 грн.;

з 01.07.2000 р. по 31.12.2001 р. - 118 грн. х 2 х 18 місяців = 4248 грн.;

з 01.01.2002 р. по 30.06.2002 р. - 140 грн. х 2 х 6 місяців = 1680 грн.

з 01.07.2002 р. по 31.12.2002 р. - 165 грн. х 2 х 6 місяців = 1980 грн.;

з 01.01.2003 р. по 01.12.2003 р. - 185 грн. х 2 х 11 місяців = 4070 грн.;

з 01.12.2003 р. по 31.08.2004 р. - 205 грн. х 2 х 9 місяців = 3690 грн.;

з 01.09.2004 р. по 31.12.2004 р. - 237 грн. х 2 х 4 місяці = 1896 грн.

з 01.01.2005 р. по 31.03.2005 р. - 262 грн. х 2 х 3 місяці = 1572 грн.;

з 01.04.2005 р. по 30.06.2005 р. - 290 грн. х 2 х 3 місяці = 1740 грн.;

з 01.09.2005 р. по 31.12.2005 р. - 332 грн. х 2 х 3 місяці = 1992 грн.

з 09.07.2007 р. по 30.09.2007 р. - 440 грн. х 2 х 2 місяці 18 дн. = 2288 грн.

з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. - 460 грн. х 2 х 3 місяці = 2760 грн.

з 22.05.2008 р. по 30.09.2008 р. - 525 грн. х 2 х 4 місяці 10 дн. = 4550 грн.

з 01.10.2008 р. по 30.11.2008 р. - 545 грн. х 2 х 2 місяці = 2180грн.

з 01.12.2008 р. по 31.03.2009 р. - 605 грн. х 2 х 4 місяці = 4840 грн.

43 786.0 грн. - 1 344.0 грн. = 42 442.0 грн., де 1344грн. - сума, виплачена позивачці за період з 01.09.1996 року по 31.03.2009 року.

Суд вважає, що підлягає стягненню тільки за той період за який позивачу виплачувалась доплата за відпрацьований час з урахуванням того, що відповідно до Законів України “Про державний бюджет України на 2006,2007,2008 роки ” дію ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було призупинено, а в 2007 році та 2008 році рішеннями Конституційного суду України від 09.07.2007 року та 22.05.2008 року дія даної статті була поновлена. Тому стягнення зазначених сум повинно проводитись з моменту поновлення призупинених прав.

Статтею 2 Закону України ”Про оплату праці” встановлено, що додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Звуження змісту та обсягу існуючих прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Згідно ст. 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими Законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Зі змісту законів України про встановлення розмірів мінімальних заробітних плат на 1996-2008 роки не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норм Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 року №8 «Про незалежність судової влади» звернуто увагу на те, що відповідно до ст. ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами Закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові Закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п. 19).

Слід зазначити, що встановлені ще в 1996 році постановою Кабінету Міністрів України №836 розмір доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення протягом тривалих років не змінювався і не відповідає розмірам, встановленими іншими законами України.

Оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень з цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягають саме статті Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанова Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 26.07.1996 року №836.

Тому виплатою зазначеної доплати у твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, порушені права позивачки.

Так як, розпорядником коштів і в спірний період часу і тепер є відповідач, то суд стягує заборгованість з розпорядника коштів - управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації.

К еруючись ст. ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 71, 99, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 37,39,70,71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ч.2 ст. 233 КЗпП України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії відповідача - управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 у повному розмірі допомоги та доплати, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 2 223.0 грн. недоплаченої щомісячної грошової допомоги в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.06.2008 року по 31.03.2009 року.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 42 442.0 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.09.1996 року по 31.03.2009 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови Лугинського районного суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя