Ухвала від 05.07.2016 по справі 664/244/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2016 р. Справа № 664/244/16-а

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Бойко В.П.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

(у зв'язку із заявою представника позивача та неявкою у судове засіданні відповідача,

справа розглядається в порядку ст.197 КАС України)

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Цюрупинської міської ради Херсонської області на постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 26 квітня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Цюрупинської міської ради Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Цюрупинської міської ради Херсонської області про визнання протиправними дій відповідача, що полягають у знятті з порядку денного питання про затвердження землевпорядної документації та зобов'язання включити до порядку денного наступної сесії дане питання.

Постановою Цюрупинського районного суду Херсонської області від 26 квітня 2016 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії Цюрупинської міської ради, що виявилися у знятті з порядку денного позачергової сесії Цюрупинської міської ради VII скликання від 28 грудня 2015 року питання «Про затвердження землевпорядних документів та передачу земельної ділянки у власність площею 0,0680 га громадянину ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 площею 0,0680 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер НОМЕР_1». Зобов'язано Цюрупинську міську раду включити до порядку денного наступної чергової або позачергової сесії VII скликання питання «Про затвердження землевпорядних документацій та передачу земельних ділянок у власність громадянину ОСОБА_2 земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 площею 0,0680 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер НОМЕР_1».

В апеляційній скарзі Цюрупинської міської ради Херсонської області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Цюрупинської міської ради Херсонської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням 51 сесії Цюрупинської міської ради VI скликання за №842 від 25 жовтня 2013 року «Про надання дозволу на розроблення детальних планів територій» на підставі ст. 12, ст. 122 Земельного кодексу України, ст. 10, ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» був наданий дозвіл на розроблення детальних планів території, а саме: для розміщення присадибної ділянки орієнтовною площею 0,0700 га в районі АДРЕСА_1 ОСОБА_2

Рішенням 61 чергової сесії Цюрупинської міської ради VI скликання за №966 від 12 червня 2014 року «Про затвердження детальних планів територій» в результаті розгляду детальних планів території із розміщення присадибних ділянок, розроблених ДП «Форест-1» та ФОП ОСОБА_3 був затверджений детальний план території під розміщення присадибних ділянок орієнтовною площею 0,776 га в районі АДРЕСА_1. Дане рішення було оприлюднене у газеті «Наше місто Цюрупинськ». Рішенням 73 чергової сесії Цюрупинської міської ради VI скликання за №1168 від 31 липня 2015 року «Про надання дозволу громадянам на виготовлення документації із землеустрою щодо передачі земельних ділянок у власність» позивачу на підставі поданої заяви був наданий дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,0680 га за адресою АДРЕСА_1. ТОВ «ФЕЛИЯ» (має кваліфікаційні сертифікати та ліцензію Держземагенства) виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,0680 га за адресою м. Цюрупинськ, в районі АДРЕСА_1, земельній ділянці був присвоєний кадастровий номер НОМЕР_1. Зазначений проект був погоджений необхідними органами, зокрема Обласною інспекцією по охороні пам'яток історії та культури та підтверджується позитивним висновком ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 30 вересня 2015 року за №429-11, позитивним висновком Цюрупинської районної державної адміністрації від 07 жовтня 2015 року за №387 та позитивним висновком від 24 листопада 2015 року за №15-213.

Проект землеустрою із необхідними висновками переданий для подальшого затвердження до Цюрупинської міської ради. Постійна комісія з питань екології, регулювання земельних відносин, використання природних ресурсів та благоустрою на засіданні 22 грудня 2015 року протоколом №2 надала позитивний висновок та погодила питання про затвердження землевпорядної документації та передачу йому у власність спірної земельної ділянки і надала висновок про внесення на розгляд позачергової сесії Цюрупинської міської ради проекту рішення «Про затвердження землевпорядних документів та передачу земельних ділянок у власність громадянам».

28 грудня 2015 року позачергова сесія міськради без обґрунтувань зняла з порядку денного розгляд даного питання. Дані відомості також підтверджені протоколом №3 третьої позачергової сесії Цюрупинської міськради VII скликання від 28 грудня 2015 року.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що Цюрупинська міськрада вийшла за межі своїх повноважень, знявши питання позивача з погодженого та затвердженого порядку денного з розгляду сесії, оскільки це суперечить Регламенту Цюрупинської міської ради, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельному Кодексу України.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 та ст. 55 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

За приписами п.34 ст. 26 та ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.9, ч.10 ст. 118 Земельного кодексу України - відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Пунктом 1 частини 2 статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради попередньо розглядає проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради.

Відповідно до ст. 65 Регламенту Цюрупинської міської ради VІІ скликання, який затверджено рішенням міської ради №24 від 18 грудня 2015 року - постійні комісії протягом 3 робочих днів (на засіданнях відповідно до графіка) попередньо розглядають проекти рішень, що внесені на розгляд сесії міської ради та надають висновки і рекомендації.

Статтею 67 Регламенту передбачено, що до пленарного засідання проводиться засідання координаційної ради, на якому остаточно формується проект порядку денного пленарного засідання та надаються рекомендації стосовно проектів рішень міської ради. Координаційна рада може рекомендувати доопрацювати певний проект рішення або направити його на економічну, юридичну та іншу експертизу.

Згідно ст. 72 та ст. 73 Регламенту - порядок денний та порядок розгляду питань, внесених до нього, затверджуються на початку пленарного засідання сесії шляхом голосування простою більшістю голосів від загального складу ради. Порядок денний пленарного засідання вважається прийнятим, якщо за це проголосувала більшість від загального складу ради.

Як вбачається з протоколу №3 від 28 грудня 2015 року третьої позачергової сесії Цюрупинської міської ради VІІ скликання, рішення про порядок денний та регламент сесії, до якого зокрема входило блок земельних питань, було прийнято одноголосно (а.с.113).

Проте, вже при розгляді блоку земельних питань, було запропоновано виключити з проекту рішення земельні ділянки по АДРЕСА_1 та направити на додатковий розгляд, у зв'язку з чим апелянтом була прийнята вказана пропозиція, що в свою чергу суперечить вищенаведеним положенням Закону України «Про місцеве самоврядування» та Регламенту, відповідно до яких питання щодо встановлення невідповідностей та необхідність доопрацювання вирішується саме на стадії попереднього розгляду проектів рішень.

Враховуючи порушення Цюрупинською міською радою зазначених норм законодавства, а саме безпідставного зняття з розгляду сесії питання затвердження землевпорядних документацій та передачу земельних ділянок у власність громадян, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що такі дії апелянта є протиправним, а тому права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання Цюрупинську міську раду включити до порядку денного наступної чергової або позачергової сесії VII скликання питання «Про затвердження землевпорядних документацій та передачу земельних ділянок у власність громадянину ОСОБА_2 земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 площею 0,0680 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер НОМЕР_1».

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В свою чергу, апелянтом в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не доведено правомірність своїх дій щодо зняття з розгляду сесії зазначеного питання.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на ч.1, ч.2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» та ст. 90 Регламенту Цюрупинської міської ради VІІ скликання, як на підставу правомірності зняття з розгляду питання, оскільки вказаними статтями передбачено порядок прийняття рішення та не встановлена процедура зняття питання з погодженого та затвердженого порядку денного з розгляду сесії.

Інші доводи апеляційної скарги колегія суддів не приймає до уваги, оскільки вони повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Цюрупинської міської ради Херсонської області залишити без задоволення, постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 26 квітня 2016 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

М.М. Милосердний