Постанова від 29.06.2016 по справі 487/160/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2016 р.м.ОдесаСправа № 487/160/16-а

Категорія: 10.4 Головуючий в 1 інстанції: Разумовська О.Г.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Кравченка К.В.

Лук'янук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Заводського районного суду м.Миколаєва від 4 березня 2016р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про визнання незаконим та скасування рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2016р. ОСОБА_2 звернулась в суд із позовом до Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, в якому просила визнати незаконним та скасувати рішення Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про відмову у призначенні субсидії №4609 від 30.06.2015р.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка зазначила, що 22.05.2015р. вона звернулася до управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії за місцем її проживання та реєстрації: АДРЕСА_1.

Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради своїм рішенням №4609 від 30.06.2015р. відмовило позивачці в призначенні житлової субсидії.

Позивачка зазначила, що незважаючи на наявність усіх відомостей достатніх для призначення субсидії відповідачем було прийнято оскаржуване рішення №4609 від 30.06.2015р., що свідчить про необґрунтованість цього рішення та недобросовісність при його прийнятті.

Посилаючись на зазначені обставини просила позов задовольнити.

Постановою Заводського районного суду м.Миколаєва від 4 березня 2016р. у задоволенні адміністративного позову - відмовлено.

В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Сторони сповіщались про час і місце розгляду справи у встановленому законом порядку, проте в судове засіданні не прибули, про причини неявки не повідомили. Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.197КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про задоволення скарги, скасування постанови суду з ухваленням по справі нової постанови про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволені адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, не мало правових підстав для призначення ОСОБА_2 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, у зв'язку з встановленням у поданій нею декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії розбіжностей щодо кількості зареєстрованих у приміщенні осіб з даними житлово-комунальних підприємств.

Проте, з вказаним висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки суд неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права і не надав належну оцінку доказам, які додані до матеріалів справи.

За правилами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст. 198 КАС України, постанову суду скасовує та приймає нову постанову про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Апеляційним судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 22.05.2015р. ОСОБА_2 звернулась до управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці і соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі по тексту - Управління) зокрема з заявою про призначення житлової субсидії, декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та довідкою про склад сім'ї.

З метою перевірки достовірності даних, зазначених позивачем у поданих документах, Управлінням в тому числі на адресу КП «Миколаївводоканал», ВАТ «Миколаївгаз», ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» надіслані запити.

За результатами отриманої інформації, Управлінням встановлені розбіжності у даних зазначених позивачем у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 22.05.2015р. з даними житлово-комунальних підприємств, щодо кількості зареєстрованих у приміщенні осіб.

Вказані обставини стали підставою для прийняття відповідачем рішення №4609 від 30.06.2015р. про відмову у призначенні субсидії .

Перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, судова колегія виходить з наступного.

Порядок призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, встановлений «Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848 (далі по тексту - Положення № 848).

Згідно п.2 Положення №848, право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Пунктом 3 Положення №848 передбачено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань

соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і

Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно п.4 Положення №848, субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та

рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

Згідно п.5 Положення №848, субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором з'ясовано, що будь-хто із складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здає у найм (оренду) житлове приміщення (будинок) або його частину; працює без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; отримує дохід від утримання худоби, птиці, інших тварин, дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо).

Пунктом 7 Положення №848 передбачено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб та їх соціальний статус визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Відповідно п.13 Положення №848, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі - за місцем проживання).

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:

- склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільські (селищні) ради;

- забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, в яких зазначається вартість послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в опалювальний і неопалювальний періоди, - житлово-експлуатаційними організаціями, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги;

- доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;

- суми пенсійних виплат осіб, пенсії яким призначені відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), а також осіб, які отримують пенсії не за місцем реєстрації - Пенсійним фондом України.

Інформація про суми пенсійних виплат осіб (крім осіб, пенсії яким призначені відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») одержується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за результатами обміну електронними базами даних відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України №497 від 11 квітня 2002р. «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» (Офіційний вісник України, 2002р., №15, ст. 814).

Для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від служб зайнятості населення, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення

мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.

У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.

Рішення про призначення (не призначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту.

Як вбачається з матеріалів справи, у Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 22.05.2015р., позивачем зазначено двох зареєстрованих у квартирі осіб ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2

Також, згідно довідки про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 25.06.2015р. виданої ЖЕК №3, у квартирі за адресою: АДРЕСА_2. склад сім'ї складається з двох осіб, власника квартири ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. та доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2

Між тим, згідно відомостей, отриманих Управлінням від КП «Миколаївводоканал», ВАТ «Миколаївгаз», ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» 30.06.2015р., кількість зареєстрованих осіб за вище зазначеною адресою складає одна особа.

Як встановлено під час апеляційного розгляду справи, підставою для прийняття 30.06.2015р. Управлінням рішення про відмову у призначенні ОСОБА_2 субсидії №4609, стало саме виявлення розбіжностей у кількості зареєстрованих у квартирі осіб.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції, що управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, не мало правових підстав для призначення ОСОБА_2 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, у зв'язку з встановленням у поданій нею декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії розбіжностей щодо кількості зареєстрованих у приміщенні осіб з даними житлово-комунальних підприємств з наступних підстав.

На думку судової колегії п.7 Положення №848, на яке посилалося Управління в оскаржуваному рішенні, взагалі не містить підстав для відмови у призначенні субсидії, між тим такі підстави визначені п.5 цього Положення, жодні з яких не були встановлені відносно заявника.

Судова колегія вважає, що КП «Миколаївводоканал», ВАТ «Миколаївгаз», ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» не є належними розпорядниками інформації, щодо кількості зареєстрованих у квартирі осіб, в даному випадку вбачається, що Управління в межах наданих йому прав, перелічених п.13 Положення №848, не вжило належних заходів, спрямованих на перевірку встановлених розбіжностей.

Між тим, як встановлено судовою колегією, відомості зазначені ОСОБА_2 у Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 22.05.2015р., щодо кількості зареєстрованих у квартирі осіб є достовірними, а отже підстави для відмови позивачці у призначенні житлової субсидії фактично були відсутні.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія дійшла до висновку, що Управлінням соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, передчасно прийнято рішення №4609 від 30.06.2015р. про відмову у призначенні ОСОБА_2 субсидії, без належної перевірки зазначених заявником даних, щодо кількості зареєстрованих у квартирі осіб, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції не надав належної оцінки встановленим обставинам, та дійшов помилкового висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.197,202,207 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Постанову Заводського районного суду м.Миколаєва від 4 березня 2016р. - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про відмову у призначенні субсидії №4609 від 30.06.2015р..

Постанова суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: К.В. Кравченко

О.В. Лук'янчук