Справа № 727/4698/16-к
Провадження № 1-в/727/241/16
24 червня 2016 року Шевченківський районний суд м. Чернівці
в складі головуючого: судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
за участю: представника Шевченківського ВП Чернівецького відділу поліції
ГУНП України в Чернівецькій області - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за поданням начальника Шевченківського ВП Чернівецького відділу поліції ГУНП України в Чернівецькій області ОСОБА_4 про продовження адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, раніше судимого: 31.10.2001 року Новоселицьким районним судом Чернівецької області за ст.ст. 229-6 ч.1, 46 КК України до 1-го року позбавлення волі із застосуванням ст.46-1 КК України звільненого від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік та штрафом 170 грн.; 03.06.2003 року Шевченківським районним судом м. Чернівці за ст.ст. 121 ч.1, 69, 309 ч.1, 70 КК України до 1-го року та 6-ти місяців позбавлення волі; 28.12.2005 року Шевченківським районним судом м.Чернівці за ст.ст. 296 ч.1, 296 ч.4, 69, 70 КК України до 1-го року 10-ти місяців позбавлення волі; 20.07.2009 року Шевченківським районним судом м.Чернівці за ст. 121 ч.1 КК України до 5-ти років позбавлення волі, звільненого 06.12.2013 року, -
Начальник Шевченківського ВП Чернівецького відділу поліції ГУНП України в Чернівецькій області ОСОБА_4 звернувся до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_5 , в якому посилається на те, що після звільнення з місць позбавлення волі, ОСОБА_5 прибув на постійне місце проживання в м. Чернівці та був взятий на облік Шевченківським ВП Чернівецького відділу поліції ГУНП України в Чернівецькій області, як особа, яка формально підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі». При цьому, взятий на облік громадянин ОСОБА_5 на шлях виправлення не став та зарекомендував себе з негативного боку.
При цьому, на ОСОБА_5 неодноразово складались протоколи про адміністративні правопорушення, внаслідок чого судом за поданням органу внутрішніх справ відносно даної особи було встановлено адміністративний нагляд 28.12.2015 року.
Також вказує, що ОСОБА_5 02.01.2016 року, 16.01.2016 року, 16.04.2016 року не з'являвся на реєстрацію до Шевченківського ВП Чернівецького відділення поліції ГУНП України в Чернівецькій області, внаслідок чого на останнього було складено адміністративні протоколи за ст.187 КУпАП. Окрім того, ОСОБА_5 25.02.2016 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.178 ч.1 КУпАП.
Вказує, що після кожного правопорушення гр. ОСОБА_5 письмово попереджався як особа, яка підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» про можливість продовження щодо нього адміністративного нагляду у випадку вчинення ним повторних правопорушень. Не дивлячись на це, гр. ОСОБА_5 на шлях виправлення не став і продовжує антигромадську поведінку.
В судовому засіданні представник Шевченківського ВП Чернівецького відділу поліції ГУНП України в Чернівецькій області області підтримав подання, пояснивши, що громадянин ОСОБА_5 , будучи письмово попередженим про можливість продовження щодо нього адміністративного нагляду, продовжував систематично порушувати громадський порядок.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_5 зазначив, що після відбування покарання у вигляді позбавлення волі він неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а також те, що він був письмово попередженим про можливість продовження встановленого щодо нього адміністративного нагляду у випадку вчинення адміністративних правопорушень. Також в судовому засіданні не заперечував щодо продовження відносно нього адміністративного нагляду.
Суд, заслухавши пояснення представника Шевченківського ВП Чернівецького відділу поліції ГУНП України в Чернівецькій області, самого ОСОБА_5 , дослідивши матеріали подання, вважає, що подання підлягає задоволенню.
На підставі п. „в” ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання, не зважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
На підставі ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» - у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості
Судом встановлено, що ОСОБА_5 , будучи раніше засудженим за тяжкий злочин до покарання у вигляді позбавлення волі, після відбування покарання - систематично порушував громадський порядок, вчиняв адміністративні правопорушення. Внаслідок систематичних порушень громадського порядку відносно ОСОБА_5 28.12.2015 року було встановлено адміністративний нагляд та зобов'язано останнього з'являтись на реєстрацію в Шевченківський ВП Чернівецького відділення ГУНП України в Чернівецькій області 1, 3 суботу кожного місяця до начальника СДІМ, а в разі його відсутності до чергового по РВ.
Незважаючи на це, ОСОБА_5 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення правил адміністративного нагляду, а саме: 03.02.2016 року за ст. 187 ч.1 КУпАП, 20.05.2016 року за ст. 187 ч.2 КУпАП, 27.04.2016 року за ст. 187 ч. 2 КУпАП, 25.02.2016 року за ст.178 ч.1 КУпАП, що підтверджується постановами про притягнення до адміністративної відповідальності (а.с.3, 6, 9, 12). За кожне із правопорушень ОСОБА_5 був підданий адміністративному стягненню та письмово попереджався про можливість продовження щодо нього адміністративного нагляду (а.с.4, 7, 10, 13). Зазначене в судовому засіданні підтвердив сам ОСОБА_5 . Не зважаючи на письмові попередження про можливість продовження адміністративного нагляду, ОСОБА_5 продовжував вчиняти адміністративні правопорушення, що свідчить про не бажання ОСОБА_5 стати на шлях виправлення, у зв'язку з чим подання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4-6 Закону України « Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Подання начальника Шевченківського ВП Чернівецького відділу поліції ГУНП України в Чернівецькій області ОСОБА_4 про продовження адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, раніше судимого: 31.10.2001 року Новоселицьким районним судом Чернівецької області за ст.ст. 229-6 ч.1, 46 КК України до 1-го року позбавлення волі із застосуванням ст.46-1 КК України звільненого від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік та штрафом 170 грн.; 03.06.2003 року Шевченківським районним судом м. Чернівці за ст.ст. 121 ч.1, 69, 309 ч.1, 70 КК України до 1-го року та 6-ти місяців позбавлення волі; 28.12.2005 року Шевченківським районним судом м.Чернівці за ст.ст. 296 ч.1, 296 ч.4, 69, 70 КК України до 1-го року 10-ти місяців позбавлення волі; 20.07.2009 року Шевченківським районним судом м.Чернівці за ст. 121 ч.1 КК України до 5-ти років позбавлення волі, звільненого 06.12.2013 року - задовольнити.
Продовжити відносно громадянина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлений адміністративний нагляд строком на шість місяців.
Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обмеження:
А) заборонити виїзд за межі м. Чернівці без дозволу керівництва Шевченківського ВП Чернівецького відділу ГУНП України в Чернівецькій області;
Б) зобов'язати з'являтися на реєстрацію в Шевченківський ВП ГУНП України в Чернівецькій області до начальника сектору, а в разі його відсутності, до чергового кожний перший понеділок місяця в кабінет №108 до начальника сектору, а в разі його відсутності до чергового по ВП з 16:00 год. до 19:00 год.;
В) заборонити відвідування кафе, барів, ресторанів, шашличних, закусочних та інших місць, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Постанова може бути оскаржена в Апеляційний суд Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівці протягом 7 діб.
Суддя: