Постанова від 29.06.2016 по справі 727/3874/16-а

Справа № 727/3874/16-а

Провадження № 2-а/727/119/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2016 року. Суддя Шевченківський районного суду м. Чернівці Літвінова О.Г. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці про визнання дій протиправними та зобов*язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці про визнання дій протиправними та зобов*язання вчинити дії.

Посилався на те, що йому, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у вересні 2001 року управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці довічно була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Періодично до 2012 року основний розмір пенсії перераховувався у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам прокуратури у розмірі 90% від суми місячного заробітку на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 26.07.2001 року №2663-ш (2663-14).

29 квітня 2016 року позивач звернувся в управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії відповідно до ч. 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року в розмірі та відсотках відповідно до ч. 13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Чернівецької області № 18\202 від 29.04.2016 року.

Рішенням голови ліквідаційної комісії управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року. Вважає дії управління Пенсійного фонду України в м.Чернівці про відмову в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213, незаконними і такими, що порушують гарантовані Конституцією України соціальні права на пенсійне забезпечення.

Відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 26.07.2001 року прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного заробітку).

Відповідно до ч. 13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частина 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає перерахунок пенсій для прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Зазначив, що виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними нормативно-правовими актами при перерахунку розміру його пенсії застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно ч. 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір призначеної та перерахованої мені пенсії повинен становити 90% від суми місячного заробітку.

Просить визнати незаконними дії та розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років, Зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Чернівцях перерахувати пенсію із середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Чернівецької області за вих.. № 67/А-11 від 05.05.2016 року, відповідно до ст.. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді начальника відділу прокуратури Чернівецької області з 01 грудня 2015 року, зобов'язати управління пенсійного фонду України у м. Чернівцях виплатити ОСОБА_1 різницю в перерахованій пенсії за вислугою років за період з 01 грудня 2015 року по день звернення, а також стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір.

Відповідач надав суду заперечення в якому позовні вимоги не визнав та вказав, що з 07.09.2001 гр. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру», пенсія за вислугу років призначена із розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 23.10.2012 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії та з 01.07.2012 року отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 80% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

29.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Чернівецької області від 29.04.2016 № 18/202- вих..16.

05.05.2016 року Управлінням відмовлено в перерахунку пенсії.

Починаючи з 15.07.2015 року вступив в силу Закон України «Про прокуратуру». Відповідно до ст. 86 цього Закону, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Також, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. З 01.06.2015 року в порядку та на умовах, визначених вищевикладеними законами, призначення та перерахунок пенсії не здійснюється.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» норми п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» - виключені (п. 4 стосувався перерахунку пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України).

Отже, вимоги позивача провести перерахунок пенсії на підставі довідки 29.04.2016 № 18/202- вих..16. прокуратури Чернівецької області у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року) виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, починаючи з 15.02.2016 року є безпідставними. Просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці і отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Періодично до 2012 року основний розмір пенсії перераховувався у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам прокуратури у розмірі 90% від суми місячного заробітку на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 26.07.2001 року №2663-ш (2663-14).

З 01 грудня 2015 року у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 9.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відбулося підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, у тому числі за посадою, з якої позивач вийшла на пенсію. Після підвищення середньомісячний заробіток за посадою, з якої позивачу було призначено пенсію, склав 12670 грн.18 коп.

29 квітня 2016 року позивач звернувася до органу Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою про перерахунок, саме перерахунок, а не призначення, пенсії на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/202вих-16 від 29.04.2016 року про середньомісячний заробіток після його підвищення за посадою, яку займав ОСОБА_1 при призначенні їй пенсії.

05.05.2016 року у перерахунку пенсії Відповідачем відповідно до заяви, зареєстрованої за номером 67/А-11, було відмовлено.

Як підставу відмови у перерахунку пенсії Відповідач навів Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, Прикінцевими

положеннями (п.5) якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про прокуратуру" та інших законів, якими передбачалися ці (спеціальні) пенсії.

Як зазначено в листі Відповідача, у зв'язку з неприйняттям відповідного закону щодо призначення всіх пенсій на загальних підставах, з 1 червня 2015 року пенсії за нормами Закону України «Про прокуратуру» не призначаються та не перераховуються.

Зокрема, згідно ст. 16 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76 від 28.12.2014 року , Кабінет Міністрів України зобов'язано у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону. В той же час, у випадку розроблення такого механізму, перерахунок пенсії буде здійснюватись особам, які реалізували своє право на призначення пенсії після 01 червня 2015 року.

Крім того, Відповідач у своєму листі невірно посилався на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, зазначивши, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, «не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються», оскільки останнє речення цього абзацу «раніше призначені пенсії не перераховуються» в Законі відсутнє.

Таким чином, вищезазначена стаття Закону стосується лише призначення пенсії, а не здійснення її перерахунку.

Відмовляючи мені в перерахунку пенсії, Відповідач діяв протиправно, оскільки звузив зміст та обсяг моїх пенсійних прав, що прямо заборонено статтею 22 Конституції України.

Дійсно, відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» №76 від 28.12.2014 року, який набув чинності з 01.01,2015 року внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції від 05.11.1991 року), пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізують своє право на пенсію починаючи з 01 січня 2015 року.

Поширюючи дію нормативно-правових актів, які набули чинності після призначення мені пенсії, на період до введення їх в дію - 04.09.2001 року. . Відповідач надав їм зворотної сили, що для актів, які погіршують становище, є неприпустимим, суперечить ключовим конституційним принципам цивільного законодавства (ст.58 Конституції України) та ч.2 ст.5 ЦК України щодо дії актів цивільного законодавства у часі відповідно до яких «акт цивільного законодавства не мас зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи».

З огляду на нині діюче законодавство, неприпустимим є запровадження обмеження та зменшення розміру пенсій, що призводить до звуження змісту та обсягу права на пенсійне забезпечення під час їх (пенсій) перерахунку.

При перерахунку пенсії необхідно враховувати те, що законодавчі зміни до ст.50-1 (в редакції від 5.11.1991 року) Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст.22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».

При вирішенні цього питання необхідно враховувати правову позицію Конституційного суду України, викладену, зокрема, у його рішеннях від 06.07.1999 року №8рп-99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 року №5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11.10.2005 року №8рп/2005 у справі №1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання.

У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, та зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

За таких обставин слід визнати незаконними дії та розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років, Зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Чернівцях перерахувати пенсію із середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Чернівецької області за вих.. № 67/А-11 від 05.05.2016 року, відповідно до ст.. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді начальника відділу прокуратури Чернівецької області з 01 грудня 2015 року, зобов'язати управління пенсійного фонду України у м. Чернівцях виплатити ОСОБА_1 різницю в перерахованій пенсії за вислугою років за період з 01 грудня 2015 року по день звернення, а також стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір.

На підставі викладеного, ст. ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.50-1 (в ред. 05.11.1991) Закону України «Про прокуратуру», ст. . 7, 9, 11, 14, 70, 71, 72, 86, 158-163, 167, 181, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці про визнання дій протиправними та зобов*язання вчинити дії до Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов*язання вчинити дії задовольнити.

Визнати незаконними дії та розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Чернівцях перерахувати пенсію із середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Чернівецької області від 29.04.2016 № 18/202- вих..16., відповідно до ст.. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді начальника відділу прокуратури Чернівецької області з 01 грудня 2015 року.

Зобов'язати управління пенсійного фонду України у м. Чернівцях виплатити ОСОБА_1 різницю в перерахованій пенсії за вислугою років за період з 01 грудня 2015 року по день звернення.

Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551,20 грн..

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.

СУДДЯ