Постанова від 29.06.2016 по справі 165/1033/16-а

Справа № 165/1033/16-а

Провадження № 2-а/165/49/16

НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2016 року м. Нововолинськ

Нововолинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого судді Ушакова М.М.,

з участю секретаря Лубаєвської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в залі суду в м. Нововолинську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання поновити виплату пенсії по інвалідності,-

встановив:

27 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання поновити виплату пенсії по інвалідності.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 09 лютого 2012 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" йому призначено пенсію по інвалідності, яку не виплачували. Позивач звернувся з вимогою до відповідача про відновлення виплати пенсії по інвалідності з 1 червня 2015 року, проте відповідачем йому було відмовлено у задоволенні його вимог з посиланнням на те, що позивач працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", тому виплата пенсії по інвалідності з 1 квітня 2015 року не виплачувалась. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують його конституційні права.

Ухвалою суду від 30 травня 2016 року вищезазначений адміністративний позов ОСОБА_1 до Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання поновити виплату пенсії по інвалідності в частині заявлених вимог за період з 01 червня 2015 року по 26 листопада 2015 року залишено без розгляду, оскільки позивачем без поважних причин пропущено строк звернення до суду.

Ухвалою суду від 17 червня 2016 року вищевказану справу відповідно до частини 4 статті 183-2 КАС України призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 10:00 год. 29 червня 2016 року в приміщенні суду.

23 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 подав до суду уточнений адміністративний позов вказавши, що з 09 лютого 2012 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" йому було призначено пенсію по інвалідності. Зазначив, що він працює і працював в Управлінні праці та соціального захисту Нововолинського міськвиконкому в відділі з питань трудових відносин та сімейної політики головним спеціалістом під час постанови на облік в УПФУ і є державним службовцем. Просив визнати дії управління Пенсійногофонду України в м. Нововолинську щодо припинення йому виплати пенсії по інвалідності з 01 червня 2015 року не правомірними, зобов'язати Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України поновити йому виплату пенсії по інвалідності, з 01 червня 2015 року.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, подав до суду письмову заяву, просить розглянути справу у його відсутності, уточнений адміністративний позов підтримує повністю, просить його задовольнити.

Представник відповідача Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, а також подала письмові заперечення відносно позову в яких відповідач не визнає позов у повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів відповідач посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Нововолинську та отримував пенсію за віком, розмір якої призначено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Посилається на те, що у зв'язку з вступом в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, відповідно до якого у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особи, які працюють на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про прокуратуру» пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії тимчасово не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до вищевказаного закону поновлюється.

Розгляд справи проведено у порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 КАС України.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Нововолинську Волинської області та йому була призначена пенсія по інвалідності, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач ОСОБА_1 працює і працював в Управлінні праці та соціального захисту Нововолинського міськвиконкому в відділі з питань трудових відносин та сімейної політики головним спеціалістом під час постанови на облік в УПФУ, є державним службовцем та інвалідом ІІІ групи загального захворювання.

З 01 квітня 2015 року набули чинності норми «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, відповідно до якого у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особи, на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про прокуратуру» пенсії, призначені відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не виплачуються. В зв'язку з чим з 01 квітня 2015 року позивачу пенсія по інвалідності не виплачується.

Позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про відновлення виплати пенсії по інвалідності, як інваліду ІІІ групи внаслідок загального захворювання, на що 26 травня 2016 року отримав відповідь, що пенсія по інвалідності ІІІ групи тимчасово не виплачується, після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.2 ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом».

За загальним правилом установленим ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.1 ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених Конституцією України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші передбачені цим Законом.

Частиною 2 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування і після припинення роботи.

Статтею 36 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено матеріальне, соціально-побутове і медичне забезпечення інвалідів, яке здійснюється у вигляді грошових виплат (пенсій, допомоги, одноразових виплат), забезпечення медикаментами, технічними й іншими засобами, включаючи друковані видання із спеціальним шрифтом, звукопідсилюючу апаратуру та аналізатори, а також шляхом надання послуг по медичній, соціальній, трудовій і професійній реабілітації, побутовому та торговельному обслуговуванню.

Отже органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні сприяючи забезпеченню прав інвалідів щодо включення до суспільного життя нарівні з іншими громадянами.

Посилання відповідача на ст. 47 Закону України ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є безпідставним, оскільки вказана норма розповсюджується на осіб, яким пенсія призначена відповідно до Законів України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів».

За правилами ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Нормою ст. 5 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Перевіривши матеріали справи що надійшли до суду, суд вважає, що є достатньо підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними доказами.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду будь яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій, а з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у виплаті пенсії по інвалідності ОСОБА_1, є повністю необґрунтовані.

Ухвалою суду від 30 травня 2016 року вищезазначений адміністративний позов в частині заявлених вимог за період з 01 червня 2015 року по 26 листопада 2015 року залишено без розгляду, оскільки позивачем без поважних причин пропущено строк звернення до суду.

Тому суддя приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково, визнає дії Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо припинення ОСОБА_1 виплати пенсії по інвалідності з 27 листопада 2015 року не правомірними та зобов'язує Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1, по інвалідності, як інваліду третьої групи загального захворювання з 27 листопада 2015 року.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94, 99, ч. 4 ст. 122, ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо припинення ОСОБА_1виплати пенсії по інвалідності з 27 листопада 2015 року не правомірними.

Зобов'язати Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 по інвалідності, як інваліду третьої групи загального захворювання з 27 листопада 2015 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Нововолинський міський суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий підпис

Згідно з оригіналом

Суддя М.М. Ушаков