Справа № 815/3087/16
29 червня 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування висновку (рішення), -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Національної поліції України, в якому позивач просить суд:
- визнати дії Національної поліції України, а саме: проведення у 2016 році атестації оперуповноваженого управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 - протиправними;
- визнати незаконним та скасувати висновок (рішення) Центральної атестаційної комісії № 7 Національної поліції України від 02.03.2016 року, зазначений у розділі IV атестаційного листа, а саме: « 4- займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», стосовно оперуповноваженого управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно до п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві має зазначатися зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У відповідності до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 3 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Адміністративний позов не відповідає вказаним вимогам, оскільки позивач в адміністративному позові вказує одного відповідача по справі - Національну поліцію України, при цьому у прохальній частині позову звертається з першою позовною вимогою до вказаного відповідача, а з другою позовною вимогою звертається до Центральної атестаційної комісії Національної поліції України, однак не вказує Центральну атестаційну комісію Національної поліції України в якості другого відповідача, у зв'язку з викладеним позивачу необхідно визначитись з належними відповідачами по справі та оформити позовну заяву відповідно до вимог передбачених ст. 106 КАС України.
Також, позивач звертаючись з вимогою: визнати дії Національної поліції України, а саме: проведення у 2016 році атестації оперуповноваженого управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 протиправними, не вказує ким саме вчинені дії, дату їх вчинення та на підставі якого рішення вони вчинені.
При цьому, суд звертає увагу, що для повного, об'єктивного та всебічного розгляду справи протягом розумного строку позовна вимога має відповідати нормам чинного законодавства, бути чіткою та містити вичерпний перелік реквізитів рішення суб'єкта владних повноважень, що оскаржується.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначаються Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Статтею 13 розділу ІІІ Закону України «Про Національну поліцію» визначено загальну систему поліції. Відповідно до частин 1-4 вказаної норми систему поліції складають центральний орган управління поліцією та територіальні органи поліції.
До складу апарату центрального органу управління поліції входять організаційно поєднані структурні підрозділи, що забезпечують діяльність керівника поліції, а також виконання покладених на поліцію завдань.
У складі поліції функціонують:
1) кримінальна поліція;
2) патрульна поліція;
3) органи досудового розслідування;
4) поліція охорони;
5) спеціальна поліція;
6) поліція особливого призначення.
У системі поліції можуть утворюватися науково-дослідні установи та установи забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Згідно з частиною 1 ст. 21 Закону України «Про Національну поліцію» безпосереднє керівництво поліцією здійснює керівник поліції.
Основні повноваження керівника поліції визначено статтею 22 Закону, серед інших повноважень керівник поліції:
- підписує накази поліції;
- приймає на службу та звільняє зі служби, призначає та звільняє з посад поліцейських відповідно до положень цього Закону (п.7, 11 ч. 1 ст. 22).
Враховуючи приписи вищевикладених норм Закону України «Про Національну поліцію» суд вважає за необхідне зауважити позивачеві щодо можливості, з урахуванням вказаних норм, визначитись йому чи відповідає чинному законодавству його звернення з позовними вимогами до Національної поліції України, а не до органів, що входять у її систему або посадових осіб, які відповідно до Закону наділені функціями суб'єкту владних повноважень.
Згідно зі ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно до приписів ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 КАС України.
Відповідно до положень ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Частиною 2 ст. 106 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Позивач у позовній заяві вказує, що з рішенням (висновком) центральної атестаційної комісії Національної поліції України від 02.03.2016 року був ознайомлений 09.03.2016 року, що також підтверджується наданими до позовної заяви матеріалами. Не погоджуючись з із вказаним висновком позивач звернувся зі скаргою від 11.03.2016 року до центральної апеляційної атестаційної комісії НПУ. 24.05.2016 року на офіційному сайті НПУ опубліковано відомості, про те, що його скаргу відхилено, а рішення ЦАК залишено без змін. Також позивач у позовній заяві зазначає, що наказом НПУ від 11.11.2015 № 174 о/с його було призначено на посаду оперуповноваженого управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України з одночасним присвоєнням спеціального звання старший лейтенант поліції.
При цьому позивач не надає до суду доказів на підтвердження викладених обставин, а саме: копії наказу НПУ від 11.11.2015 № 174 о/с про його призначення на посаду, а також копію відомостей від 24.05.2016 року, про те, що його скаргу відхилено, а рішення ЦАК залишено без змін, та не зазначає причин неможливості подання таких доказів.
Згідно зі ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Недоліки повинні бути усунені шляхом визначення належних відповідачів по справі та оформлення позовної заяви відповідно до вимог передбачених ст. 106 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування висновку (рішення)слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 106, 107, 108, 160, 165 КАС України суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування висновку (рішення)- залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків у 5-денний строк з дня отримання ухвали суду та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та у строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Суддя С.М. Корой