Ухвала від 21.06.2016 по справі 818/273/16

УХВАЛА

21 червня 2016 р.Справа № 818/273/16

Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Бенедик А.П., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 12.05.2016р. по справі №818/273/16

за позовом ОСОБА_1

до Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області, третя особа Виконавча дирекція Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 12.05.2016р. частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області, третя особа - виконавча дирекція Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про стягнення коштів.

Стягнуто з Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 допомогу по тимчасовій непрацездатності за період з 27.10.2014 по 29.12.2014 в сумі 6910,95 грн.

Зобов'язано Липоводолинську районну державну адміністрацію Сумської області подати до фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності заяву-розрахунок для фінансування матеріального забезпечення ОСОБА_1 у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в розмірі 5727,06 грн.

Стягнуто з Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 компенсацію за 4 дні невикористаної відпустки в сумі 822,28 грн.

Стягнуто з Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку в сумі 36516,51 грн.

В задоволенні інших вимог відмовлено.

На зазначену постанову суду Липоводолинською районною державною адміністрацією Сумської області подано апеляційну скаргу.

Подана апеляційна скарга не відповідає вимогам ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а тому, відповідно до вимог ч. 1 ст.108 КАС України, має бути залишена без руху, виходячи з наступного.

Як встановлено частиною 6 статті 187 КАС України, до апеляційної скарги, серед іншого, додається документ про сплату судового збору.

Порядок та розмір сплати судового збору визначений Законом України "Про судовий збір" від 14.07.2011 року № 3674-VI.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2016 року 1378 грн. 00 коп.

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами ставка судового збору встановлюється у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано: фізичною особою слід сплатити 0,4 розміру мінімальної заробітної плати (551,2 грн.).

Заявлені вимоги щодо зобов'язання Липоводолинську районну державну адміністрацію Сумської області подати до фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності заяву-розрахунок для фінансування матеріального забезпечення ОСОБА_1 у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в розмірі 5727,06 грн. носять немайновий характер.

Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання апеляційної скарги на рішення суду, яким вирішено позовну вимогу немайнового характеру становить 606 (шістсот шість) грн. 32 коп.

Крім того, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано: фізичною особою або фізичною особою - підприємцем слід сплатити 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.

Заявлені вимоги щодо стягнення з Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 допомогу по тимчасовій непрацездатності за період з 27.10.2014 по 29.12.2014 в сумі 6910,95 грн.; компенсацію за 4 дні невикористаної відпустки в сумі 822,28 грн.; середній заробіток за час затримки розрахунку в сумі 36516,51 грн. носять майновий характер.

Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання апеляційної скарги на рішення суду, яким вирішено позовну вимогу майнового характеру становить 606 (шістсот шість) грн. 32 коп.

Згідно абз. 1 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Враховуючи, що оскаржуваним рішенням суду одночасно вирішено вимоги майнового та немайнового характеру, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання апеляційної скарги складає 1212 (одна тисяча двісті дванадцять) грн. 64 коп. (606 грн. 32 коп. + 606 грн. 32 коп.).

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір", апелянт не віднесений до осіб, звільнених від сплати судового збору, а тому судовий збір повинен бути сплачений на загальних умовах.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до апеляційної скарги не додано доказів сплати судового збору у визначеному законом розмірі. Натомість в апеляцційній скарзі відповідач просить звільнити від сплати судового зборуВ обґрунтування клопотання відповідач посилається на неможливість сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених для цієї мети.

Дослідивши вказане клопотання, суд дійшов висновку про його необґрунтованість, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Наведена норма кореспондується зі статтею 8 Закону України "Про судовий збір" згідно якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

З наведених положень Закону вбачається, що їх застосування підлягає виключно до осіб, рівень статків яких обмежений, для усунення для таких осіб перешкод фінансового характеру для доступу до правосуддя. Інших (ніж незадовільний майновий стан особи) підстав для звільнення від сплати судових витрат, законодавством не визначено.

Доказів незадовільного майнового стану відповідача, що спричиняє неможливість сплати судового збору матеріали справи не містять.

Відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору. Зазначена позиція також відповідає висновкам Європейського суду з прав людини у рішенні по справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року (заява № 70297/01).

Інших доказів, щодо наявності підстав для звільнення від судового збору або інших поважних причин, які б позбавляли можливості апелянта сплатити судовий збір заявником апеляційної скарги надано не було.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.

Сплата судового збору за подання апеляційної скарги в силу положень ст. 187 КАС України процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.

Виходячи з наведеного, клопотання про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованим, тому не підлягає задоволенню.

Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу квитанції про сплату судового збору на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 в розмірі згідно зі ст.4 Закону України "Про судовий збір".

Частиною 5 статті 189 КАС України встановлено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.

У відповідності до приписів пункту 1 частини 3 статті 108 КАС України, у разі неусунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги остання буде повернута апелянту.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 88, ч. 1 ст. 108, ч. 6 ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Апеляційну скаргу Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 12.05.2016р. по справі №818/273/16 за позовом ОСОБА_1 до Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області, третя особа Виконавча дирекція Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про стягнення коштів - залишити без руху.

Надати Липоводолинській районній державній адміністрації Сумської області для усунення недоліків поданої апеляційної скарги десятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали.

Роз'яснити Липоводолинській районній державній адміністрації Сумської області, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута скаржнику.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя: (підпис) Бенедик А.П.