Ухвала від 14.06.2016 по справі 820/443/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2016 р.Справа № 820/443/16

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Присяжнюк О.В.

Суддів: Катунова В.В. , Курило Л.В.

за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А.,

за участю: представника позивача - Огурцова Є.І.,

представника відповідача - Климчука С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2016р. по справі № 820/443/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НЬЮНЕН"

до Державної фіскальної служби України , Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області , Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації громадських формувань Харківського міського управління юстиції , Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Києві , Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві третя особа: Державна казначейська служба України

про скасування рішень та запису, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ "НЬЮНЕН" звернулося до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, Центральної об'єднаної державної податкової інспекції міста Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців легалізації громадських формувань Харківського міського управління юстиції, Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві, в якому просило: скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про розірвання договору №270320151 від 27 березня 2015 р.; вважати податкову звітність подану засобами електронного зв'язку прийнятою та поновити дію договору № 270320151 від 27 березня 2015 р.; визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо неприйняття податкових накладних для реєстрації та зобов'язати Державну фіскальну службу України вважати прийнятими та зареєстрованими податкові накладні №1 від 29 червня 2015 р. та № 1 від 30 червня 2015 р.; визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо неприйняття податкових декларацій за червень 2015 та за липень 2015 р.; скасувати запис Реєстраційної служби Київського міського управління юстиції щодо відсутності за місцезнаходженням ТОВ "НЬЮНЕН"; скасувати рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "НЬЮНЕН" та поновити дію реєстрації платника податків на додану вартість ТОВ "НЬЮНЕН" (індивідуальний податковий номер 396097426501) від 01 березня 2015 р.; зобов'язати Реєстраційну службу Харківського міського управління відновити відомості про реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ "НЬЮНЕН" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; зобов'язати ДПІ у Голосіївському районі м. Києва відкоригувати суму податкового кредиту 20 805 213 грн. на рахунках ТОВ "НЬЮНЕН" відповідно до задекларованих податкових декларацій за період з березня по травень 2015 року; зобов'язати ДПІ у Голосіївському районі м. Києва надати Державній казначейській службі України висновки та документи, необхідні для повернення коштів, помилково та/або надміру зарахованих до бюджету, з проведенням звірки надходжень до бюджету в розмірі 20 805 213 грн.; зобов'язати ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області зарахувати суму податкового кредиту 20 805 213 грн. на рахунках ТОВ "НЬЮНЕН".

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2016 року позовні вимоги задоволено частково, а саме: скасовано рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 16 липня 2015 р. № 12261/10/26//26-50-11-02 про розірвання договору №270320151 від 27 березня 2015 р., укладеного з товариством з обмеженою відповідальністю "НЬЮНЕН" про визнання електронних документів; визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо неприйняття податкових накладних №1 від 29 червня 2015 р. та №1 від 30 червня 2015 р., податкових декларацій за червень 2015 р. та за липень 2015 р., поданих товариством з обмеженою відповідальністю "НЬЮНЕН" для реєстрації та зобов'язано Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо їх прийняття та реєстрації; скасовано запис Реєстраційної служби Київського міського управління юстиції щодо відсутності за місцезнаходженням ТОВ "НЬЮНЕН" від 21.07.2015 р., номер реєстраційної дії 10681430007038636; скасовано рішення ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС м. Києві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "НЬЮНЕН" від 22 липня 2015 року та зобов'язано ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС м. Києві поновити дію реєстрації платника податків на додану вартість ТОВ "НЬЮНЕН" (індивідуальний податковий номер 396097426501) від 01 березня 2015 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Відповідачі Державна фіскальна служба України та Державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подали апеляційні скарги, в яких посилаючись на незаконність рішення суду першої інстанції в зв'язку з ненаданням належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просять суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2016 року та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційних скарг апелянти посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Податковго кодексу України, КАС України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що 30 січня 2015 року внесено запис про реєстрацію ТОВ "НЬЮНЕН" у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за номером запису 1 068 102 0000 038636. Ідентифікаційний код юридичної особи присвоєно: 39609745, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 10 березня 2015 р.

Згідно зазначеної виписки підприємство взято на облік, як платника податків у ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у місті Києві та зареєстровано дані про взяття на облік, платника єдиного внеску ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у місті Києві з 31 січня 2015 року, місцезнаходження юридичної особи зазначається за адресою: 03040, м. Київ, вул. Красилівська буд. 11.

З 01 березня 2015 року ТОВ "НЬЮНЕН" зареєструвалось платником податку на додану вартість, за місцезнаходженням (місцем проживання) платника зареєстровано за адресою: 03040, місто Київ, Голосіївський район, вулиця Красилівська, будинок 11 та отримало індивідуальний податковий номер 396097426501, що підтверджується Витягом №1526504501921 з реєстру платників ПДВ від 20 лютого 2015 року.

27 березня 2015 року між позивачем та ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у місті Києві підписаний договір про визнання електронної звітності №270320151, предметом якого є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу, відповідно до п. 1 р. 1 зазначеного Договору.

Прийняття зазначеного договору ДФС України підтверджується квитанцією № 2, договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами, тобто з 27 березня 2015 р.

Зазначеним договором передбачено обов'язок органу ДФС забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді платника податків у терміни, визначені законодавством для податкових документів в паперовому вигляді та їх комп'ютерну обробку; забезпечити відправлення квитанції на електронну адресу платника податків (п.3 р.3. Договору).

13 липня 2015 року та 15 липня 2015 року ДФС України не прийняло податкові накладні позивача №1 від 29 червня 2015 року та № 1 від 30 червня 2015 року, у зв'язку з порушенням позивачем вимог Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, а саме: - для платника ЄДРПОУ «39609745», код ДПІ: «2650», не укладено Договір про визнання електронної звітності.

Відповідно до умов Договору № 270320151 від 27 березня 2015 р. та на виконання вимог "Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності", від 28.10.2004 р. №1452 та Інструкції з підготовки та подання податкових документів засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої Наказом ДПА України від 10.04.2008 року №233, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.04.2008 р. за №320/15011, ТОВ "НЬЮНЕН" для накладення електронного цифрового підпису на податкові документи в електронному вигляді при їх передачі до органу ДФС з використанням особистого ключа, відповідно якому посилений сертифікат відкритого ключа був наданий до органу ДФС разом з Договором.

Відповідно до п. 4 розділу 6 вище зазначеного Договору на прийняття електронної документації підставами для розірвання договору є ненадання платником податків нового посиленого сертифіката відкритого ключа замість скасованих або у разі зміни місця реєстрації.

На час направлення податкових накладених до Єдиного реєстру податкових накладних сертифікат відкритого ключа був дійсний та позивач не змінював місце реєстрації.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві необґрунтовані, дії Державної фіскальної служби України щодо неприйняття податкових накладних позивача протиправні, у зв'язку з чим підлягає скасуванню запис Реєстраційної служби Київського міського управління юстиції щодо відсутності за місцезнаходженням ТОВ "НЬЮНЕН".

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 188 Господарського Кодексу України, зміни і розірвання договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачене законом або договором.

Сторона договору, яка вважає необхідним змінити або розірвати договір, повинна направити пропозицію іншій стороні в письмовій формі.

Сторона договору, яка отримала пропозицію щодо змін або розірвання договору, в двадцятиденний термін після її отримання, повідомляє іншу сторону про результат розгляду.

Стаття 188 Господарського кодексу України кореспондується з статтею 651 Цивільного кодексу України, яка передбачає: договір може бути зміненим або розірваним лише за згодою сторін, якщо інше не передбачено договором або законом.

Пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 р., встановлено виключний перелік підстав для відмови в прийнятті реєстрації податкових накладних та розрахунку, а саме: причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1)наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Згідно квитанцій, при перевірці документів ДФС не були встановлені будь-які передбачені п. 9 Порядку № 1246 від 29 грудня 2010 р. підстави для неприйняття для реєстрації податкової накладної № 1 від 29 червня 2015 р. та № 1 від 30 червня 2015 р., надісланих ТОВ "НЬЮНЕН", тобто, підстави для відмови в прийнятті для реєстрації податкової накладної відсутні.

Згідно п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України, у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Платнику податків також може бути відмовлено у реєстрації податкової накладної, зокрема у разі не укладення Договору про визнання електронної звітності, чим і була обумовлена відмова Відповідача.

Проте, колегія суддів зазначає, що на момент виникнення спірних правовідносин договір позивача з ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві "Про визнання електронної звітності" №270320151 від 27.03.2015 р. був чинний.

Судовим розглядом встановлено, що позивачем до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві 27 липня 2015 р. направлено пропозицію щодо укладення договору № 270720151 про визнання електронних документів, предметом зазначеного договору є визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу, відповідно до п. 1 р. 1 зазначених Договорів. Зазначений Договір не прийнятий ДФС України, що підтверджується квитанцією № 2, у зв'язку з невідповідністю місцезнаходження юридичної особи позивача відомостям Єдиного Державного реєстру.

27 жовтня 2015 р. позивачем до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві направлено пропозицію щодо укладення договору №271020152 про визнання електронних документів, предметом даного Договору було визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу, відповідно до п. 1 р. 1 зазначеного Договору, про прийняття договору чи відмову в прийнятті, рішення не було прийнято ДФС України, що підтверджується квитанцією №1.

Відповідно до договору № 270320151 від 27 березня 2015 р., з моменту його укладення позивач здійснював подачу до органу ДПС Голосіївського району м. Києва податкових декларацій у електронному вигляді, на підтвердження чого ТОВ "НЬЮНЕН" отримувало квитанції про прийняття декларацій за період з березня по травень включно. За зазначений період обсяг постачання (без податку на додану вартість) склав 104 026 068 грн. та сума податку на додану вартість склала 20 805 213 грн., сума разом з ПДВ склала 124 831 281 грн., що підтверджується податковими деклараціями.

20 липня 2015 року позивач подав до центрального рівня Державної податкової служби України податкову декларацію за червень 2015 р., яка не була прийнята з посиланням на порушення вимог Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, а саме: для платника ЄДРПОУ: «39609745», код ДПІ: «2650», не укладено Договір про визнання електронної звітності.

Крім того, Державною фіскальною служби України відмовлено позивачу в прийнятті податкової декларації за липень 2015 року із з зазначенням на порушення вимоги п. 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України, а саме: не був платником ПДВ, з чим суд також не може погодитися, оскільки це спростовується наступним.

Відповідно до Витягу з системи електронного адміністрування № 26303637 від 26 листопада 2015 р. сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних перетворилась на «-18,39» з 01 липня 2015 р.

Згідно даних офіційного сайту ДФС, 22 липня 2015 р. до ЄДР внесено запис про відсутність ТОВ "НЬЮНЕН" за місцезнаходженням, підставою для аналювання зазначено: за самостійним рішенням контролюючого органу, цьому передувало внесення компетентним органом до ДР 21 липня 2015 р., номер реєстраційної дії 10681430007038636, запису про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, що суд вважає безпідставним з наступних підстав.

Знаходження ТОВ "НЬЮНЕН" за юридичною адресою підтверджується договором суборенди від 30 січня 2015 року та актом приймання - передачі до вказаного договору.

Вичерпний перелік підстав та порядок анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначено в ст. 184 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту «ж» пункту 184.1 ст.184 Податкового кодексу України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо: в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Порядок внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу визначено Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. №755-VI .

Відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" , відомості вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Згідно розділу 3 Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 17.05.2010 року № 336 (далі по тексту - Положення № 336), щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурні підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.

У разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДГІС. який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції (п.3.2. Положення).

Пунктом 4.3. Положення № 336 передбачено, що за даними адресного бюро Міністерства внутрішніх справ України встановлюються місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків (заходи оформити довідкою або рапортом).

За необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків (п. 4.4.Положення).

Згідно пункту 4.5. Положення № 336, за встановленими адресами здійснюються виїзди та опитуються засновники і керівники платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності (заходи оформити поясненням або рапортом).

Пунктом 12.2 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі по тексту - Порядок № 1588) визначено, що підрозділи контролюючого органу: стосовно платників податків, якими не подано у встановлені законом терміни податкових декларацій (звітів, розрахунків), у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму грошового зобов'язання, проводять роботу з узгодження грошового зобов'язання та інші заходи, а також стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи з погашення податкового боргу.

У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками контролюючих органів здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.

Згідно п. 12.3. Порядку № 1588, у разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Заміна акта довідкою не проводиться, якщо іншими нормативно-правовими актами передбачено складання акта.

Акт перевірки місцезнаходження платника податків або довідка про неможливість вручення документа платнику податків не складається працівниками органів державної податкової служби, якщо до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність платника податків за місцезнаходженням.

Щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб вносяться дані про подання запиту ( п. 12.4. Порядку).

Пунктом 12.5. Порядку передбачено, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.

Згідно ч.13 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.

Згідно ч.14 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" , у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки пропідтвердження відомостей про юридичну особу.

Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Процедура встановлення місцезнаходження платника податків передбачає проведення певних заходів співробітниками органів ДПС за місцезнаходженням платника податків, його засновників та керівників, які проведені не були.

Судовим розглядом встановлено, та не заперечується особами, які беруть участь у справі, що ТОВ "НЬЮНЕН" не отримувало від державного реєстратора повідомлення, щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Порядок та випадки анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість закріплений в статті 184 Податкового Кодексу України, а безпосередньо процедура реєстрації та анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначені Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 р. № 1130 (далі - Положення).

Відповідно до Положення "Про реєстрацію платників податку на додану вартість" реєстрація осіб платниками ПДВ, перереєстрація платників ПДВ проводяться шляхом внесення записів до Реєстру із формуванням за кожним таким записом окремого ідентифікатора. Особа є зареєстрованою платником ПДВ з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру. Реєстрація платника ПДВ є анульованою з дати виключення цього платника ПДВ з Реєстру.

Відповідно до п. 184.2 ст. 184 Податкового кодексу України, анулювання реєстрації у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 цієї статті може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.

Згідно із п. 5.5 розд. 5 Положення "Про реєстрацію платників податку на додану вартість", контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтверджених документів (відомостей). Одним з таких відомостей , зокрема, є повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу)

Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу оформляється за формою N 6-РПДВ.

Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу. Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ вважається днем прийняття такого рішення.

Відповідно до п. 184.10 ст.184 Податкового кодексу України, зазначається, що після прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, контролюючий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.

Судовим розглядом встановлено що рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "НЬЮНЕН" не отримувало.

Відповідно до п. 184.5 ст. 184 Податкового кодексу України, з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, виписку податкових накладних.

Таким чином, із врахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення про анулювання ТОВ "НЬЮНЕН" як платника податку на додану вартість за самостійним рішенням контролюючого органу від 22 липня 2015 р. необґрунтованим та вчиненим з порушенням підстав та способу, передбачених законодавством, оскільки позивач дізнався про анулювання його, як платника податків, з скриншоту та Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві, в порушення процедури встановлення місцезнаходження, не надіслано позивачу жодних повідомлень.

Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що висновки Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві про відсутність позивача за місцезнаходженням не відповідають дійсності, а рішення, щодо анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість ТОВ "НЬЮНЕН" від 22 липня 2015 року протиправне та таке, що прийнято з порушенням діючого законодавства.

Згідно із п. 5.10 розд. 5 Положення "Про реєстрацію платників податку на додану вартість", рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу може бути оскаржене в адміністративному порядку відповідно до вимог статті 56 Податкового Кодексу України або до суду.

Згідно п. 56.18 ст.56 Податкового кодексу України - з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Із врахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно дійшов висновку про задоволення адміністративного позову ТОВ "НЬЮНЕН" в частині скасування рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 16 липня 2015 р. № 12261/10/26//26-50-11-02 про розірвання договору № 270320151 від 27 березня 2015 р., визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України щодо неприйняття податкових накладних №1 від 29 червня 2015 р. та № 1 від 30 червня 2015 р., податкових декларацій за червень 2015 та за липень 2015 р., поданих позивачем для реєстрації, визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС м. Києві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "НЬЮНЕН" від 22 липня 2015 року, скасування запису Реєстраційної служби Київського міського управління юстиції щодо відсутності за місцезнаходженням ТОВ "НЬЮНЕН".

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно із з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постановуХарківського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2016 року - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права

Доводи апелянта спростовані приведеними вище обставинами та нормативно-правовим обґрунтуванням.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст. 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційними скаргами Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2016р. по справі № 820/443/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Присяжнюк О.В.

Судді(підпис) (підпис) Катунов В.В. Курило Л.В.

Повний текст ухвали виготовлений 17.06.2016 р.