Ухвала від 14.06.2016 по справі 754/2114/16-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 754/2114/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Галась І.А. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

УХВАЛА

Іменем України

14 червня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Бужак Н.П., Костюк Л.О.,

за участю секретаря Гуцул О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду м.Києва від 13 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Служби Безпеки України, Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов"язання видати довідку, надіслати для проведення перерахунку пенсії та провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернулася до Деснянського районного суду м.Києва з адміністративним позовом до Служби Безпеки України (далі - Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві (далі - Відповідач 2) та з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просила: визнати протиправними дії Служби безпеки України, яка після підвищення у 2013-2015 роках грошового забезпечення військовослужбовцям Служби безпеки України не надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві та не надала Позивачу на заяву довідку про розмір її грошового забезпечення за посадою на день звільнення з військової служби для перерахунку пенсії станом на 01 листопада 2015 року, визначеного згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб; зобов'язати Службу безпеки України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві та надати їй довідку про розмір її грошового забезпечення за посадою, яку вона займала перед звільненням, станом на 01 листопада 2015 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити з 01 серпня 2015 року перерахунок та нарахування заборгованої пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку вона займала перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні основні, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві у місячний строк, з дня набуття чинності рішення суду, надати звіт про його виконання до Деснянського районного суду м.Києва.

Постановою Деснянського районного суду м.Києва від 13 травня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, заперечення представника Відповідача 1 та представника Відповідача 2, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Позивач звільнена зі служби, яку проходила в Службі Безпеки України, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

16 грудня 2015 року Позивач звернулась до Відповідача 1 із заявою про надання їй довідки про розмір грошового забезпечення за посадою на день звільнення з військової служби для перерахунку пенсії, з урахуванням його збільшення, з 01 листопада 2015 року, для перерахунку її пенсії згідно з ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідач 1 листом від 15.01.2016 року №21/3/2-Р-7/5 повідомив Позивача, що у зв'язку із запровадженням з 01.01.2008 року нових умов грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.01.2008 року проведено перерахунок раніше призначених військовослужбовцям пенсій.

З огляду на те, що після 01.01.2008 року Кабінетом Міністрів України рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалися, зобов'язання СБУ повідомляти орган Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії та проведення в цей період перерахунків раніше призначених пенсій відсутні. Інших підстав, окрім рішення Уряду, щодо складання та подання зазначених довідок до органів Пенсійного фонду України для проведення перерахунку, раніше призначених пенсій, діючим законодавством не передбачено.

Згідно ст.117 Конституції України постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України є обов'язковими до виконання.

Відповідно ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

При цьому законодавець чітко визначив, що перерахунок пенсій здійснюється не у зв'язку із фактичною зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Так, 23 квітня 2012 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №355 (далі - Постанова).

Пунктами 1, 2 Постанови передбачено, установити з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.

При цьому розміри пенсій, обчислені з урахуванням підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2007 року, №86, ст.3148; 2010 року, №9, ст. 454) та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (Офіційний вісник України, 2006 року, №10, ст.632; 2007 року, №37, ст.1455), станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (Офіційний вісник України, 2008 року, №12, ст.301).

Аналізуючи наведені правові норми, колегія суддів вважає, що розміри пенсій колишніх військовослужбовців після проведеного підвищення не повинні перевищити розміри пенсій військовослужбовців, які перебувають на відповідних посадах, якщо б вони 01 квітня 2012 року вийшли на пенсію. Для визначення максимальної межі підвищення і повинні бути складені довідки за відповідними посадами. Такі вимоги унеможливлюють дискримінацію діючих військовослужбовців по відношенню до військових пенсіонерів.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року передбачено, що перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Моментом виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

У відповідності до п.1 вище вказаного Порядку, 07 листопада 2007 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», якою були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, набула чинності з 1 січня 2008 року.

З цієї дати за рішенням Кабінету Міністрів України відбулися зміни розміру та введення нових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу таким чином, моментом виникнення права на перерахунок пенсій було 1 січня 2008 року.

Як вбачається з матеріалів справи, в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивачу від 07.06.2012 року №21/3/2-1555/3391 зазначено, що довідка видана згідно із постановою КМУ від 23.04.2012 року №355.

Органами Пенсійного фонду України Позивачу проведено перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Мінінстрів України від 07 листопада 2007 року №1294 у межах наданих їм повноважень. Іншого порядку проведення перерахунку чинним законодавством не передбачено.

З врахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що в даному випадку не підлягають застосуванню положення ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка регулює порядок перерахунку пенсій, оскільки постанова КМУ № 355 передбачає підвищення до пенсії у відсотковому відношенні до розміру пенсії, а не перерахунок у зв'язку з зміною розмірів окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців.

Крім того, нових нормативних актів, починаючи з 01.01.2008 року, тобто дати коли набула чинності постанова КМУ від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які б визначали нові розміри грошового забезпечення КМУ не приймав, а на підставі зазначеної постанови Позивачу вже було проведено перерахунок.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17 березня 2015 року у справі №21-641а14.

Посилання апелянта на те, що Служба Безпеки України повинна інформувати Пенсійний фонд України про ймовірну наявність підстав для проведення перерахунку пенсій, відповідно до зміни рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців колегія суддів не бере до уваги, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання встановлювати розміри посадових окладів, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премії. Видатки, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.

Статтею 18 Закону України «Про Службу Безпеки України» визначено, що фінансування, матеріально-технічне та соціально-побутове забезпечення Служби Безпеки України здійснюється Кабінетом Міністрів України у порядку, визначеному Верховною Радою України, за рахунок коштів державного бюджету України.

Розмір грошового забезпечення діючих військовослужбовців дійсно може змінюватися, але навіть за аналогічними посадами, може відрізнятися. Персональний розмір надбавок та премії діючих військовослужбовців встановлюється, підвищується, знижується або скасовується наказами Голови Служби Безпеки України, його заступників, начальників органів, підрозділів, закладів та установ Служби Безпеки України за мотивованими рапортами керівників структурних підрозділів. Тобто збільшення грошового забезпечення діючих військовослужбовців відбувається у зв'язку із підвищенням відповідних надбавок та премії в межах їх граничного розміру та в межах асигнувань, залежно від особистого внеску військовослужбовця в загальний результат служби. Умови ж грошового забезпечення діючих військовослужбовців не змінювались з 2008 року.

Між тим, постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не передбачено, що в разі зміни розміру грошового забезпечення діючих військовослужбовців, в межах граничних розмірів додаткових видів грошового забезпечення, визначених цією постановою, Служба Безпеки України повинна повідомляти про це Пенсійний фонд України.

Таким чином, Відповідач 1 діяв у межах наданих йому повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та законами України.

Приписами ст.159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду м.Києва від 13 травня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Бужак Н.П.

Костюк Л.О.

Ухвала складена в повному обсязі 15 червня 2016 року.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Бужак Н.П.