Постанова від 09.06.2016 по справі 754/5533/16-а

Номер провадження 2-а/754/279/16 Справа №754/5533/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 червня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії та рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05.04.2016 року щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі його заяви від 01.04.2016 року та долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України від 16.03.2016 року № 18-468 зп про заробітну плату за посадою, яку він обіймав у зв'язку з виходом на пенсію;

- зобов'язати Лівобережне об'єднання управління Пенсійного фонду України в. Києві провести з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії за вислугу років позивачу відповідно з вимогами пунктів 13 і 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 12.07.2001 року № 2663-111- станом на дату призначення пенсії з розрахунку 90% із середнього заробітку, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 16.03.2016 року № 18-468 зп без обмеження розміру (граничного розміру) пенсії та виплатити різницю в розмірі перерахованої та виплаченої пенсії з 1 січня 2016 року.

Допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з відповідача - Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь позивача судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 2005 року він перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ) у розмірі 90% від середнього заробітку.

Згідно з вимогами ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 55-1 «Про прокуратуру» та на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України, при підвищеної заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, призначені раніше пенсії перераховуються. Перерахунок призначених пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміни розміру пенсії.

У зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати. Особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» 01.04.2016 року позивач звернувся з письмовою заявою до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії з урахуванням відомостей, наведених у довідці Генеральної прокуратури України від 16.03.2016 року № 18-468 зп, про заробітну плату за посадою, яку він обіймав на час призначення пенсії.

Однак, листом від 05.04.2016 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії. Вказане рішення мотивував тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються по ряду законів, в тому числі Закону України «Про прокуратуру», а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач вважає, що відповідач не правильно трактує закон про його дію в часі. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. У нього, як пенсіонера, правовідносини щодо пенсійного забезпечення з державою виникли з раніше, тобто до прийняття законодавчих актів, на які посилається відповідач у своєму листі як на підставу відмови у здійсненні перерахунку пенсії. Норма Закону, на яку посилається відповідач, може застосовуватись до працівників лише при виході на пенсію після прийняття і вступу в закону силу даного Закону. Позивач не звертався до відповідача з заявою щодо призначення пенсії, просив лише провести перерахунок вже призначеної пенсії, що не підпадає під дію Закону. Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві було зобов'язане провести з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії на підставі заяви від 01.04.2016 року, документів пенсійної справи, довідки Генеральної прокуратури України від 16.03.2016 року № 18-468 зп про заробітну плату, частин 13 і 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, що діяла на час призначення пенсії) з розрахунку 90% відсотків від середнього заробітку, визначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 16.03.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю, з врахуванням уже виплаченої пенсії за минулий період, тобто з 1 січня 2016 року. Позивач не погоджуючись із відмовою відповідача, звернувся із даним позовом до суду.

16.05.2016 року представник відповідача Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії розрахований відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та становить 88% із середнього заробітку. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України», Положення про помічника-консультанта народного депутата України. А тому, підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу на даний час не має. Також зазначає, що в п. 2 розділу 11 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» чітко вказано, що «пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в який розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших виплат встановлених законодавством) перевищує максимальний розмір пенсії встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без ідексації, без застосування положень ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії встановленому цим Законом». Пенсія ОСОБА_1 розрахована: 28 383, 55 гри. х 88% = 24 977 гри. 524 коп. та виплачувалась в повному обсязі без обмеження. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць від 1 січня 2016 року складає 1074 гривні. В частині 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ХІУ визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Тому, з вищевикладеного вбачається, що пенсія позивача складає 25 168 гри. 52 коп. Максимальний розмір пенсії згідно чинного законодавства становить 10 740 гри. З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-УІІІ від 24 грудня 2015 року Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 91 І-VIII в частині першій статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Відомості Верховної Ради України, 2012 року, № 12-13, ст. 82) було доповнено речення такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального фонду) або щомісячного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України». «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби. Та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати 10740 гривень. Оскільки, розмір пенсії позивача є більшим ніж максимальний розмір пенсії, то відповідно до вищезазначених Законів перерахунок не передбачений.

Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про Прокуратуру».

31.03.2016 року позивач звернувся до відповідача Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із письмовою заявою про перерахунок пенсії призначеної йому відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру», виходячи з розміру 90% від суми щомісячної заробітної плати, при цьому надавши відповідачу довідку № 468 про заробітну плату від 16.03.2016 року № 18-468 зп.

Листом від 05.04.2016 року, за вих. №226/09/Д-2 Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було роз'яснено позивачу, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Оскільки Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 набрали чинності 01.06.2015 року, та станом на час звернення Позивача не визнані у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не скасовані, тому на даний час підстави для проведення перерахунку пенсії призначеної за нормами Закону «Про прокуратуру», відсутні.

При відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від розміру заробітку на час звільнення відповідачем було застосовано п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213. Однак, вказана норма закону повинна застосовуватися до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного Закону. Позивач у своїй заяві не просив призначити йому пенсію, а просив зробити перерахунок, вже призначеної пенсії, тому при проведенні перерахунку відповідач не повинне був застосовувати цю норму.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України Закону України «Про Прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 року за № 2663-ІІІ) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідний категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Постановою КМУ України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищено заробітну плату працівників прокуратури.

Таким чином, з прийняттям постанови КМ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015 року № 1013 виникли підстави для перерахунку пенсії.

Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України, Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії в розмірі 90%.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про Прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 80% відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №213-VІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону №213- VІІІ від 02.03.2015 року не зазнали.

Отже відповідач повинен провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 31.03.2016 року, документів пенсійної справи, довідки Генеральної Прокуратури України від 16.03.2016 року № 18-486 зп про заробітну плату та частин 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» з розрахунку 90% від середнього заробітку з 31 березня 2016 року, оскільки саме з цього часу між позивачем та відповідачем виникли правовідносини.

З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку приходжу до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про Прокуратуру», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 17, 99, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» у редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, (яка діяла на момент призначення пенсії).

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1, перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» (яка діяла на момент призначення пенсії) згідно довідки Генеральної прокуратури України від 16.03.2016 року № 18-468 зп з розрахунку 90% із середнього заробітку з 31 березня 2016 року без обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 понесены ним судовы витрати в сумы 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.

Суддя: Н.Г. Таран