про повернення позовної заяви
15 червня 2016 р. Справа № 902/503/16
Суддя господарського суду Матвійчук В.В. , розглянувши матеріали
за позовом:Керівника Немирівської місцевої прокуратури в інтересах Немирівської районної ради в особі Комунального закладу "Немирівський районний Будинок культури"
до:Фізичної особи підприємця ОСОБА_1
про стягнення 14768,08 грн.
Керівник Немирівської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Вінницької області з позовом в інтересах Немирівської районної ради в особі Комунального закладу "Немирівський районний Будинок культури" про стягнення з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 на користь бюджету Немирівського району заборгованість за договором оренди комунального майна в розмірі 14 768,08 грн..
Суд, ознайомившись з позовними матеріалами, дійшов висновку про їх повернення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 ГПК України позовна заява подається до господарського суду у письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником, прокурором чи його заступником, громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності або його представником.
Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.
Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві (ч. 3 ст. 2 ГПК України).
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 N 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (далі - Рішення Конституційного Суду України) під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Відповідні повноваження органу місцевого самоврядування визначаються з огляду на вимоги Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
У позовній заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується вимога першого позивача, яким відповідно до статті 29 ГПК України, прокурором визначено - Немирівську районну раду, яка не є стороною у договорі найму (оренди) № 1 від 01.07.2013 року, а також відсутні докази в обґрунтування уповноваження державою Немирівську районну раду на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах.
Крім того, позовна заява не містить обґрунтованих підстав для звернення прокурора з позовом в інтересах другого позивача - Комунального закладу "Немирівський районний Будинок культури", зважаючи на те, що до позову не додано доказів, які б свідчили про те, що останнє наділено повноваженнями здійснювати функції держави в спірних правовідносинах.
Комунальна власність не входить до складу державної власності, є самостійним об'єктом права власності, управління якою здійснює безпосередньо територіальна громада або створені нею органи.
Отже, вказаний прокурором позивач не є безпосередньо органом місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.
Як зазначено у п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року N 7 "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави. Інтереси держави мають чітко формулюватися й умотивовуватися прокурором.
У випадках неправильного визначення прокурором позивача, тобто органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, господарський суд на підставі пункту 1 частини першої статті 63 ГПК повертає таку позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.
Слід зазначити, що на вказані порушення судом наголошувалось в ухвалі № 902/831/15 від 17.06.2015 року.
Пунктом 5 частини 2 статті 54 Господарського процесуального Кодексу України визначено, що позовна заява повинна містити виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги; зазначення доказів, що підтверджують позов; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; законодавство, на підставі якого подається позов.
Заявляючи позов в інтересах Немирівської районної ради в особі Комунального закладу "Немирівський районний Будинок культури" прокурор ставить вимогу про стягнення заборгованість на користь бюджету Немирівського району.
На підставі викладеного вище позовна заява та додані до неї документи підлягають поверненню без розгляду.
Керуючись п.п. 1, 3 ст. 63, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позовну заяву № 74-3817 вих 16 від 09.06.2016 року на 4 аркушах разом з матеріалами на 42 аркушах, в тому рахунку конверт, повернути прокурору.
2. Копію позовної заяви № 74-3817 вих 16 від 09.06.2016 року долучити до примірника ухвали який залишається в суді.
3. Копію ухвали надіслати сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Суддя Матвійчук В.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - прокуратура Немирівського району (22800, Вінницька область, м. Немирів, вул. Шевченка, 23)
3 - Немирівська районна рада (22800, Вінницька область, м. Немирів, вул. Горького, 84)
4 - КЗ "Немирівський районний Будинок культури" (22800, Вінницька область, м. Немирів, вул. Горького, 89)
5 - ФОП ОСОБА_1 АДРЕСА_1)