Справа № 159/2033/16-а
Провадження № 2-а/159/49/16
10 червня 2016 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
в складі головуючого - судді Агеєвої Є.О.
за участю секретаря Клевецької О.М.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши в приміщенні Ковельського міськрайонного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що йому 23 лютого 2009 року управлінням Пенсійного фонду у м. Нововолинську у відповідності до положень ст..50-1 Закону України № 1789-ХІІ від 5 листопада 2011 року «Про прокуратуру» було призначено пенсію за вислугою років, виходячи з розрахунку з розрахунку 90 % від розміру середньомісячної заробітної плати згідно відповідної довідки прокуратури Волинської області. Після призначення пенсії він продовжував працювати на різних посадах в органах прокуратури Волинської області до червня місяця 2015 року. 2 червня 2015 року ОСОБА_2 звільнився з посади заступника прокурора Волинської області за власним бажанням. Вказує, що згідно ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України №2377-ІУ від 20.01.2005р., що діяла на час призначення пенсії) обчислення перерахунок пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. Після звільнення з органів прокуратури позивач став постійно проживати в м. Ковелі і перевів свою пенсійну справу до Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України. Зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури були підвищені посадові оклади, внаслідок чого у нього виникло право на перерахунок пенсії з 01.12.2015 року. У зв'язку з чим, прокуратурою Волинської області йому видано довідку про заробітну плату за відповідною посадою, з якою 12.05.2016 року він звернувся в до відповідача щодо перерахунку пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від суми місячного заробітку. Однак, листом від 19.05.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відсутні правові підстави для проведення такого перерахунку.
Просить суд визнати протиправним дії Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язати Ковельське об»єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру», яка діяла на час призначення пенсії згідно довідки прокуратури Волинської області від 23.02.2016 року № 18-120 вих., виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії та виплати різницю у розмірі пенсії за минулий час, починаючи з 1 грудня 2015 року.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився, попередньо подавши суду заяву про слухання справи у його відсутності, позов підтримав з підстав, викладених в ньому, просив його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у поданому запереченні, просила в позові відмовити.Вважає безпідставною вимогу щодо проведення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Закону України «Про прокуратуру», так як до 01.06.2015 року закони щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників), на загальних підставах не прийняті і згідно пункту 5 розділу 3 «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо Пенсійного забезпечення» (№213 -V111), з 1.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» . На теперішній час Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, а згідно Закону України «Про прокуратуру», в редакції що діяла в станом на момент призначення позивачеві пенсії, перерахунок пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Крім цього, відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії прводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Відтак вимоги позивача щодо перерахунку йому пенсії з 01.12.2015 року є також безпідставними, оскільки з відповідною заявою позивач звернувся до відповідача лише 12 травня 2016 року. Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 року, який набув чинності з 01.04.2015 року, було внесено зміни в ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Таким чином позовні вимоги в частині проведення перерахунку пенсії без обмеження суми пенсійної виплати з 01.04.2015 року задоволенню не підлягають, бо із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 12.05.2016 року.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Ковельському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України та з 22.03.2009 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року «Про прокуратуру» Розмір пенсії позивача з моменту виходу на пенсію становить 90 % від розміру середньомісячної заробітної плати, оскільки стаж його роботи на момент призначення пенсії становив 23 роки 2 місяці, з яких 20 років та 3 дні на прокурорсько-слідчих посадах.
У зв'язку із підвищенням працівникам прокуратури посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», прокуратурою Волинської області 23.02.2016 року ОСОБА_2 було видано довідку № 18-120вих про заробітну плату за відповідною посадою. Згідно п.6 вищеназваної постанови у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.12.2015 року, про що останній звернувся в Ковельське об»єднане управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Таким чином, саме з урахуванням цієї норми позивачу у 2009 році було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90 % середньомісячного заробітку.
Законом №3668- VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права з 90% на 80%.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668- VI прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII, внесено зміни до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія прокурорам призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668- VI, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166- VIІ втратили чинність положення ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, щодо призначення пенсії прокурорам в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів №3668- VI та № 1166-VI не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668- VI та Законом № 1166- VIІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-420а13.
Крім того, суд не бере до уваги посилання відповідача на внесені зміни до положень ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії, оскільки відповідачем було застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26 вересня 2013 року у справі № К/800/12309/13.
Відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, а саме законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку його пенсії за вислугою років є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та нормам чинного законодавства.
Відповідно до ч.13 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною 20 ст.86 Закону №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 1 пункту 13 розділу ХІІІ Перехідні положення Закону №1697-VII Кабінету Міністрів України доручено у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших відповідних центральних органів виконавчої влади України у відповідність із цим Законом.
Відповідно до положень Закону №1697-VII держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови у такому перерахунку, що гарантований законом.
Відповідно до ч.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі Закон №1058-IV), норми якого є загальними щодо норм Закону №1697-VII.
Частиною 1 ст.44 Закону №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з положеннями п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Згідно до абз.2 п.4.1 Порядку № 22-1, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
На підставі аналізу вказаних законодавчих положень, суд дійшов висновку, що необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років та зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивачу за вислугою років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789- ХІІ ( у редакції, що діяла на час призначення пенсії) в розмірі 90% від місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Волинської області № 18-120вих від 23.02.2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.12.2015 року.
Щодо клопотання позивача про негайне виконання рішення суду, то суд вважає, що воно не підлягає до задоволення, оскільки позивач має засоби для існування, щомісячно отримуючи пенсію.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, ч. 2 ст. 99, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.58 ч.1 Конституції України, статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України № 1789 -Х11), Закону України «Про прокуратуру» №1697-УП, який набрав чинності з 15.07.2015р., Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII, Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII, Закону України « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668- VI , суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Ковельського об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років.
Зобов'язати Ковельське об»єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» № 1789 від 05.11.1991 року згідно довідки прокуратури Волинської області від 23.02.2016 року № 18-120 виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії за минулий час та виплати різницю у розмірі пенсії за минулий час, починаючи з 1 грудня 2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 551 (п»ятсот п»ятдесят одну) гривню 21 копійку.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
ГоловуючаОСОБА_3