09 червня 2016 року Справа № 915/580/16
м. Миколаїв
За позовом: Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради, 55213, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Михайла Грушевського, 3
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.”, 55200, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Володимира Маяковського,1
про: повернення надлишково отриманних коштів в сумі 2499,27 грн.
суддя Васильєва Л.І.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2, довіреність №6981/04.2-01 від 07.06.2016
Від відповідача: не з'явився
Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради звернулося до суду з позовом про стягнення з відповідача надлишково отримані ним кошти по компенсації за пільговий проїзд громадян, які мають право на пільговий проїзд за грудень 2012 року, за жовтень 2013 року в розмірі 2499,27 грн.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 18.05.2016 року позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
Внаслідок безпідставного включення перевізником до звітів на відшкодування в грудні 2012 року та в жовтні 2013 року компенсації за пільговий проїзд громадян, які фактично відсутні в Реєстрі та перерахування коштів Управлінням за пільговий проїзд в повному обсязі, міському бюджету завдано збитків на суму 2499,27 гривень. Зазначає, що відповідно до Договорів державного замовлення на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах від 19.12.2012 року №140, від 30.01.2013 року №7, укладених з Управлінням захисту населення Первомайської міської ради та перевізником - ФОП ОСОБА_1, перевізник зобов'язується здійснювати безкоштовне перевезення пасажирів в м.Первомайськ пільгової категорії приміським транспортом до пункту призначення, а Управління - відшкодовувати втрати доходів від цих перевезень в межах затверджених річних лімітів по мірі надходження субвенції з державного бюджету місцевому, згідно наданих перевізником звітів про фактично виконані роботи за формою “ 2-Пільга”. Вказує, що за період з грудня 2012 року по червень 2014 року за даними Звітів про фактично виконані роботи за формою “ 2-Пільга”, перевізником надано до Управління на відшкодування витрат на перевезення пільгових категорій громадян на загальну суму 23290,87 грн., в тому числі: грудень 2012 року - 3253,96 грн.; січень-грудень 2013 року - 14583,47 грн.; січень-червень 2014 року - 5453,44 гривень. За даними казначейських виписок за період з грудня 2012 року по червень 2014 року Управлінням за КТКВК 170102 “Компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян” перераховано ОСОБА_3 бюджетних коштів, як відшкодування втрат доходів від перевезень пільгової категорії населення на загальну суму 13710,04 грн., в тому числі: грудень 2012 року - 3253,96 грн. за КЕКВ 1343 “Інші поточні трансферти населенню”; січень-грудень 2013 року - 7646,41 грн. за КЕКВ 2730 “Інші виплати населенню”; січень-червень 2014 року - 2809,67 грн. за КЕКВ 2730 “Інші виплати населенню”. Під час проведення ревізії з 24.06.2014 року по 20.08.2014 рік державною фінансовою інспекцією при перевірці витрат на відшкодування збитків перевізнику, пов'язаних з наданням пільгового перевезення за обсягами фактично наданих послуг за перевезення пасажирів за період з 01.01.2012 року по 30.06.2014 рік були виявлені порушення, внаслідок безпідставного включення перевізником до звітів на відшкодування в грудні 2012 року компенсації за пільговий проїзд громадян, які фактично відсутні в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги та перерахування в зв'язку з цим коштів. Внаслідок безпідставного включення перевізником до звітів на відшкодування в грудні 2012 року та в жовтні 2013 року компенсації за пільговий проїзд громадян, які фактично відсутні в Реєстрі та перерахування коштів Управлінням за пільговий проїзд в повному обсязі, міському бюджету завдано збитків на суму 2499,27 грн. У зв'язку з цим позивач на підставі ст. 256-268, 526, 1166 ЦК України просить суд стягнути з відповідача надлишково отриманих коштів по компенсації за пільговий проїзд громадян, які мають право на пільговий проїзд за грудень 2012 року та у жовтні 2013 року в розмірі 2499,27 грн.
У відповідності зі ст. 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала господарського суду від 18.05.2016р. була направлена на юридичну та поштові адреси відповідача, отже він вважається належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідач правом, передбаченим ст.59 Господарського процесуального кодексу України щодо надання відзиву на позовну заяву і документів, що підтверджують заперечення проти позову не скористався, вимоги ухвали господарського суду щодо надання відзиву на позовну заяву та заперечень проти позову не виконав.
Згідно ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд -
встановив:
19.12.2012р. між Управлінням соціального захисту населення Первомайської міської ради (далі - управління) та ФОП ОСОБА_1 (далі - перевізник) було укладено Договір державного замовлення на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах № 140 (далі - Договір), у відповідності до умов якого сторони зобов'язуються спільно діяти по перевезенню пільгових категорій пасажирів, зокрема перевізник зобов'язується здійснювати безкоштовне перевезення пасажирів м. Первомайська пільгової категорії приміським транспортом до пункту призначення на приміських автобусних маршрутах, перелік яких наведений в основному договорі, а управління відшкодовувати субвенції з державного бюджету місцевому, згідно наданих перевізником звітів про фактично виконані роботи за формою “ 2-Пільга” (п. 1.1 Договору).
Відповідно до п. 2 Договору, перевізникові з 01.12.2012 по 31.12.2012 передбачена компенсація витрат на пільгове перевезення пасажирів в сумі 2800,00 грн. Показники можуть переглядатися згідно наданим на протязі терміну дії угоди звітам про фактично виконані роботи, при зміні обсягів фінансування пільгових перевезень, кількості рейсів, тощо.
Згідно п. 3.1 Договору, перевізник зобов'язується безкоштовно перевозити пільгові категорії населення відповідно до Договорів, укладених між облдержадміністрацією та ФОП ОСОБА_1 на маршрутах № 380 “Первомайськ - Кам'яний Міст”, № 376 “Первомайськ-Грушівка”. ОСОБА_3 щомісячно готує та надає до 25 числа звітного місяця звіт про фактично виконані роботи за формою “ 2-Пільги” (додаток1) (п. 3.2 Договору).
Відповідно до п.3.3. Договору, компенсація перевізникові витрат на перевезення пільгової категорії громадян відповідно до п.2 здійснюється головним розпорядником коштів у межах бюджетних асигнувань по мірі надходження коштів за рахунок державної субвенції відповідно до затвердженої методики розрахунку на підставі щомісячних звітів, підтверджуючих надання перевізником послуг з перевезення пільгових категорій громадян міста.
Пунктом 3.7 Договору передбачено, що суму втрат доходів від перевезення пільгових категорій населення в межах затверджених річних лімітів Управління перераховує перевізнику, згідно наданих ним звітів про фактично виконані роботи за формою “ 2-Пільга”, по мірі надходження субвенції з державного бюджету місцевому, на відкритий в банківській установі рахунок перевізника.
У відповідності до п.6.1 Договору, замовлення вступає в силу з дня його підписання, але діє з 01.12.2012 по 31.12.2012.
За даними звітів за формою « 2-Пільга» за грудень 2012 року до розрахунку компенсації витрат за перевезення пільгової категорії громадян ОСОБА_3 до списку пільговиків включені 94 особи, витрати на перевезення яких складають 3253,96 грн.
Ця сума складається із кількості пільговиків, помноженої на вартість проїзду та кількість поїздок. Вартість проїзду залежить від відстані від міста Первомайська до населеного пункту призначення. Всі суми витрат зазначені у Додатку 1: «Розрахунок витрат відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг за грудень 2012 року» за формою « 2-Пільга» розписані по кожній особі окремо. Кожне прізвище перевіряється у базі Реєстру.
Після проведеної ревізії, перевірки по Реєстру, кількість громадян пільгової категорії склала лише 67 осіб, витрати на перевезення яких складають 2291,55 грн. (з урахуванням зняття з вартості проїду 3% страхового збору). З бюджету відшкодовано 3253,96 грн., надлишкова компенсація вартості пільгового перевезення склала 962,41 грн., що є порушенням п. 11.1 Положення №117, в частині щомісячного звіряння уповноваженим органом інформації, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, п.3.2. розділу 3 «Умови виконання замовлення» Договору державного замовлення на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах від 19.12.2012 №140, укладеного Управлінням з ОСОБА_3, в частині включення перевізником до Звіту про фактично виконані роботи за формою «2-Пільга» недостовірних відомостей про проїзд вищезазначених громадян, частини першої статті 193 Господарського Кодексу України та статті 629 Цивільного Кодексу України.
Аналогічно, за даними звітів за формою « 2-Пільга» за жовтень 2013 року до розрахунку компенсації витрат за перевезення пільгової категорії громадян ОСОБА_3 до списку пільговиків включені 45 осіб, витрати на перевезення яких складають 1323,06 грн. Тоді як за даними, які містяться в Реєстрі, кількість громадян пільгової категорії склала лише 38 осіб, витрати на перевезення яких складають 1071,79 грн. (з урахуванням зняття 3% страхового збору). З бюджету відшкодовано 2608,65 грн., переплата склала 1536,86 грн., що є порушенням п.11.1 Положення №117, п.3.2. розділу З «Умови виконання замовлення» Договору державного замовлення на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах від 28.01.2013 №7, частини першої статті 193 Господарського Кодексу України та статті 629 Цивільного Кодексу України.
Внаслідок безпідставного включення ОСОБА_3 до звітів на відшкодування в грудні 2012 року та жовтні 2013 року компенсації за пільговий проїзд громадян, які фактично відсутні в Реєстрі та перерахування коштів Управлінням за пільговий проїзд я повному обсязі, міському бюджету завдано збитків на загальну суму 2499,27 гривень.
Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради направило на адресу відповідача претензію № 1 від 29.10.2014 на суму 2499,27 грн. в якій просило у місячний термін повернути суму коштів в розмірі 2499,27 грн.
Відповідач на вищевказану претензію відповіді не надав.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до п. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. Як встановлено приписом ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.
Згідно із ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідач не спростував вимоги позивача, не надав суду відповідні докази, які свідчать про повернення надлишково отриманих коштів по компенсації за пільговий проїзд громадян, які мають право на пільговий проїзд за грудень 2012 року та за жовтень 2013 року в розмірі 2499,27 грн.
В спірних правовідносинах відповідачами дійсно порушені норми та приписи діючого законодавства, в зв'язку з чим позивач цілком правомірно звернувся до господарського суду з відповідним позовом.
Враховуючи викладене, позовні вимоги заявлені позивачем відповідно до вимог чинного законодавства, матеріалами справи підтверджені, отже підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального України, суд -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1(55200, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Володимира Маяковського,1, код НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради (55213, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Михайла Грушевського, 3, код 03194559) надлишково отримані кошти по компенсації за пільговий проїзд громадян, які мають право на пільговий проїзд за грудень 2012 року та за жовтень 2013 року в розмірі 2499,27 грн. до місцевого бюджету м. Первомайська Миколаївської області.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 /55200, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Володимира Маяковського,1, код 2286816434/ на користь Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради (55213, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Михайла Грушевського, 3, код 03194559) 1378,00 грн. судових витрат на р/р 35415010036421, ЄДРПОУ 03194559, МФО 826013, ГУДКСУ у Миколаївській області.
Видати накази.
Рішення у відповідності зі ст.85 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково у порядку і строки встановлені ст.93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 13.06. 2016р.
Суддя Л.І. Васильєва