ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
09 червня 2016 року м. Київ № 826/8639/16
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Проспектс Україна"
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Сайрус Групп"
про визнання договору недійсним,
Державна податкова інспекція у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проспектс Україна", Товариства з обмеженою відповідальністю "Сайрус Групп" про визнання договору недійсним.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною другою статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до частин першої та третьої статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України, сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
В частині сьомій статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Відповідно до частин першої та другої статті 58 Кодексу адміністративного судочинства України, повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.
Судом встановлено, що позовна заява від імені Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві була подана та підписана в.о. начальника ДПІ "Ю.М. Прядун".
В той же час, до позовної заяви не було додано ані довіреність, ані жодний інший документ (наказ, розпорядження тощо), який би підтверджував наявність повноважень у ОСОБА_1 підписувати та подавати від імені Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві адміністративний позов до суду.
Згідно із пунктом 4 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність повернення позовної заяви позивачеві.
Керуючись пунктом 4 частини третьої статті 108, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позовну заяву повернути позивачу.
2. Ухвалу про повернення позовної заяви разом з позовною заявою та її додатками надіслати позивачу.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо ухвалу не було оскаржено. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.П. Огурцов