Ухвала від 13.06.2016 по справі 825/992/16

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

13 червня 2016 року Чернігів Справа № 825/992/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лобана Д.В.,

за участю секретаря Новик Н.С.,

представника позивача Смуригіної К.О.,

представника відповідача Шамаріної Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" про розстрочку виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.06.2016 по справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області до публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" про стягнення недоїмки по єдиному внеску,

ВСТАНОВИВ:

Відповідач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду із заявою про розстрочку виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.06.2016 по справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області до публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" про стягнення з публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго", код 03357571, недоїмку по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 1157142,95 грн на р/р 37195201012526, код платежу 71010000, банк отримувач ГУДКСУ в Чернігівській області, код 38054398, МФО 853592.

Заявник у судовому засіданні підтримав заяву про розстрочку виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.06.2016.

Представник позивача у судовому засіданні не заперечував проти задоволення заяви про розстрочку виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.06.2016.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали заяви, вважає, що вона підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Чернігівським окружним адміністративним судом 13.06.2016 по даній справі було ухвалено постанову про стягнення з публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго", код 03357571, недоїмку по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 1157142,95 грн на р/р 37195201012526, код платежу 71010000, банк отримувач ГУДКСУ в Чернігівській області, код 38054398, МФО 853592.

18.06.2014 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 217, якою було затверджено Порядок розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу (надалі - Порядок).

Вказаний Порядок було прийнято на виконання ст. 19-1 Закону України «Про теплопостачання», в якій зазначено, що оплата теплової енергії, для виробництва якої повністю або частково постачається природний газ гарантованим постачальником, здійснюється споживачами теплової енергії шляхом перерахування коштів на рахунки із спеціальним режимом використання, які відкривають теплопостачальні організації в уповноваженому банку. Оплата теплової енергії шляхом перерахування коштів на інші рахунки забороняється.

Оплата споживачем теплової енергії шляхом перерахування коштів на рахунок із спеціальним режимом використання є обов'язковою умовою договору на постачання теплової енергії, укладеного між теплопостачальною організацією та споживачем теплової енергії.

Кошти, що надійшли на рахунки із спеціальним режимом використання, перераховуються банками згідно з порядком розподілу коштів, затвердженим Кабінетом Міністрів України, виключно на рахунок: гарантованого постачальника; теплогенеруючої організації; теплопостачальної організації; теплотранспортуючої організації.

На кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями гарантованого постачальника, теплогенеруючих, теплопостачальних та теплотранспортуючих організацій.

Операції на поточних рахунках із спеціальним режимом використання не підлягають зупиненню.

У зв'язку з цим з листопада 2014 року по грудень 2015 року для ведення господарської діяльності заявнику залишились лише 29,47%, а з початку поточного року залишилось 47,59% від загального обсягу коштів, які надійшли на рахунки. Решта коштів перераховані гарантованому постачальнику природного газу.

Більш того, з тих коштів, що залишись, заявник витрачає надзвичайно велику частину на оплату електроенергії, водопостачання, заробітну платню. Так, у період січень - травень 2016 року за електроенергію сплачено майже 22 млн грн, а фонд заробітної платні та нарахування склали більше 32 млн, водопостачання майже 5 млн.

Одним з основних видів статутної діяльності заявника є постачання та транспортування теплової енергії та гарячої води для потреб населення м. Чернігова та Чернігівської області. Хронічна несвоєчасність оплати населенням поставленого природного газу, наявність мораторію на нарахування населенню штрафних санкцій за несвоєчасну оплату комунальних послуг, в т.ч. газу, згідно з вимогами Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" постійно призводять до збиткової діяльності товариства.

Суми відшкодування різниці в тарифах, яку має відшкодовувати відповідні бюджети таким же чином майже не відшкодовуються, або відшкодовуються зі значними запізненнями.

Станом на 01.06.2016 дебіторська заборгованість складає - 46 146 975,79 грн (з яких майже 24 млн це пільги та субсидії, населення майже 6 млн, бюджети різних рівнів 13 млн), у свою чергу кредиторська заборгованість складає - 143 729 474,15 грн.

Крім того, заявник зазначає, що ухвалою господарського суду Чернігівської області від 19.01.2016 по справі № 927/1267/15, яка залишена в силі постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.02.2016 розстрочене виконання рішення господарського суду Чернігівської області від 19.11.2015 у справі № 927/1267/15 на 13 місяців, починаючи з лютого 2016, щомісячно по 513 294,17 грн. І у випадку, примусового виконання судового рішення по даній справі - 825/992/16, фактично буде зірвано виконання ухвали про розстрочку у справі № 927/1267/15.

Також, слід зауважити, що одночасно з виплатою заробітної плати, заявником здійснюється сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у передбачених чинним законодавством розмірах. Але зважаючи на конкретні обставини, які ускладнюють саме вчасну її виплату, відбувається затримка і зі сплати єдиного внеску.

Відповідно до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Розстрочення виконання рішення суду у даному випадку означає його виконання, проте неодномоментно, а декількома періодичними платежами, які визначаються судом.

Підставою для відстрочення, розстрочення, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання рішення, зміну способу та порядку виконання рішення, суд враховує матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

Приймаючи рішення щодо задоволення заяви відповідача, суд виходить також із принципу пропорційності, зокрема з дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Керуючись статтями 122, 128, 155, 158-160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" про розстрочку виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.06.2016 по справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області до публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" про стягнення недоїмки по єдиному внеску задовольнити.

Розстрочити виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.06.2016 по справі № 825/992/16 рівними платежами 30.06.2016 по 30.04.2019 - 32150,00 грн, 31.05.2019 - 31892,95 грн.

Відповідно до ст. ст. 186, 254 КАС України апеляційна скарга подається через Чернігівський окружний адміністративний суд, а її копія надсилається апелянтом до суду апеляційної інстанції, протягом п'яти днів з дня отримання ухвали. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або її подано з пропуском строку, у поновленні якого було відмовлено, а у разі вчасного подання апеляційної скарги, з набранням законної сили рішенням апеляційної інстанції, якщо оскаржувану ухвалу не скасовано.

Суддя Д.В. Лобан