Справа № 216/2173/16-а
2-а/216/55/16
10 червня 2016 року. Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
у складі: головуючого, судді - Биканова І.Р.
за участю секретаря - Рашник С.В.
розглянувши в порядку ст.41 КАС України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії,-
21.04.2016 р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач вказує, що з 13.12.2001 р. вона знаходилась на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду Центрально-Міського району м.Кривого Рогу, а після реорганізації Пенсійного Фонду, на теперішній час, перебуває на обліку у Криворізькому центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, де отримує пенсію за вислугу років, пропрацювавши в органах прокуратури більш 32-х років на прокурорських посадах. Призначення їй пенсії було здійснено на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 р. у розмірі - 90% від середнього заробітку.
Частинами 17-18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-111, що діяла станом на грудень 2001р.) передбачено, що «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсії проводиться з урахування фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею».
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012 р., яка набрала чинності 14.06.2012 р., затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
На підставі вищевказаного нормативного документу, прокуратурою Дніпропетровської області їй було надано довідку за № 18-53вих16 від 22.03.2016 р., для перерахунку розміру пенсії, що була нарахована 13.12.2001 р., тобто на момент звільнення з посади першого заступника прокурора м. Кривого Рогу, на якій вона перебувала більше 17-ти років.
При зверненні до Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії, їй було відмовлено, з посиланням на те, що пунктами 2; 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було передбачено порядок перерахунку пенсії при зміні структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів, у тому числі і робітникам органів прокуратури на підставі документів, поданих на час перерахунку в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок з відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії, однак пунк 4 вищевказаної Постанови Кабінету Міністрів України - виключено Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. У своїй відмові про задоволення заяви про перерахунок пенсії відповідач також послався на п. 5 Прикінцевих положень Закону України - «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. за № 213-VІІІ, у якому зазначено, що «у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спепіальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що і стало неправомірним обґрунтуванням відмови їй у перерахуванні пенсії.
Позивач в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 надала суду заперечення та заяву про розгляд справи в її відсутність, позов не визнає, вказує, що позивач перебуває в Криворізькому центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з 13.12.2001 р., пенсія призначена за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із розміру 90 відсотків чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури Дніпропетровської області. Кожного року позивачу здійснювався перерахунок пенсії відповідно до вимог чинного законодавства. 05.04.2016 р. позивач знову звернулася за проведенням перерахунку відповідно до Закону України «Про прокуратуру», однак їй було відмовлено, оскільки умови та порядок перерахунку пенсії визначається Кабінетом Міністрів України, а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з п.2 цієї постанови. Відповідно до п.4 цієї постанови у разі підвищення розмірів заробітної плати працюючим державним службовцям до рішень Кабінету Міністрів України не працюючим пенсіонерам проводиться перерахунок - на підставі документів, наданих на час перерахунку в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок із відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. Проте, постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. виключено п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», який передбачав проведення перерахунку пенсії. Також, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 у разі прийняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсії, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Просить суд відмовити в позові, оскільки вимога позивача не ґрунтуються на нормах закону.
Суд, дослідивши докази по справі, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13.12.2001 р. отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із розміру 90 відсотків чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури Дніпропетровської області, 05.04.2016 р. позивач звернулася до Криворізького центрального об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської областіз заявою про перерахунок призначеної раніше пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області - а.с.12, листом Криворізького центрального об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 15.04.2016 р. за вих. № Ш 39-16 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. виключено п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», який передбачав проведення перерахунку пенсії. Також, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 у разі прийняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсії, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевикладеним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не переховуються - а.с.13-14.
Відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Гарантовані законом підстави та порядок перерахунку призначених раніше пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцятастатті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень «Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 01.10.2011 р.) передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, як на підставу неможливості проведення перерахунку пенсії позивачу, є безпідставними.
Так, п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213 визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру».
В той же час, зазначені обмеження не стосуються пенсіонерів, які до 02.03.2015 р. вже отримували пенсії і мали гарантоване право на їх перерахунки з наступних підстав.
Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу та має пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Передбачені п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213 VIII норми щодо скасування з 01.06.2015 р. норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі «Про прокуратуру», свідчить про те, що з 01.06.2015 р. не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства.
З аналізу норм законодавства та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, викладені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, в зв'язку з чим, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 р. та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».
У справі «Суханов та Ільченко проти України» з питання відмови в перерахунку пенсії через невстановлення певного порядку Урядом, було кваліфіковано Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, що передбачено у статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 51-56). Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено у справі «Будченко проти України». Суть цієї справи Європейського суду з прав людини полягала у тому, що Кабінет Міністрів України повинен був запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною по справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії, тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.9, 11, 86, 158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», діючого на момент призначення пенсії.
Зобов'язати Криворізьке центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2016 р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р., № 763 від 30.09.2015 р., та № 1013 від 09.12.2015 р., відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», на підстав довідки прокуратури Дніпропетровської області від 22.03.2016 р. за № 18-53вих16, в розмірі 90 відсотків місячного заробітку без обмежень граничного розміру пенсії, здійснити відповідні виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Стягнути з Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Постановаможе бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.