Ухвала від 06.06.2016 по справі 305/956/16-а

Справа № 305/956/16-а

Провадження по справі 2-а/305/29/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.06.2016 року. Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Ємчук В.Е., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до виконавчого комітету Видричанської сільської ради, треті особи ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, інтереси якого представляє ОСОБА_1, звернувся в суд з позовом до виконавчого комітету Видричанської сільської ради, треті особи ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання незаконним та скасування рішення Видричанської сільської ради від 29.11.2011 року №58, яким зареєстровано домоволодіння в с.Видричка, вул.Залізнична, 72, за ОСОБА_6 та видане свідоцтво про право власності САЕ 031195, 20.03.2012 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договір, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до роз'снень у пп.26,27 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 № 3 "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" право власності на майно, на речове право на чуже майно, захист цих прав регулюються цивільним законодавством, і власник має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном (стаття 391 ЦК), а особа, якій належить право на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі й від власника майна відповідно до положень глави 29 ЦК (стаття 396 ЦК), тому такі спори з урахуванням вимог статті 15 ЦПК підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, якщо однією із сторін є фізична особа, незалежно від участі у них органу державної влади та/або органу місцевого самоврядування (суб'єкта владних повноважень). Наприклад, це спори щодо безпідставної відмови органом місцевого самоврядування у дозволі на переобладнання чи перепланування житлового будинку, відмови у здійсненні забудови чи дозволі на будівництво тощо, якщо вони безпосередньо пов'язані з виникненням та здійсненням права власності на майно. Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане відповідно до закону, належить до документів, на підставі яких згідно зі статтею 19 Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" провадиться реєстрація права власності, яке вони посвідчують. У зв'язку із цим суд відповідно до частини першої статті 21, статті 393 ЦК визнає незаконним і скасовує такий акт, виданий владним органом, повністю або частково, якщо він суперечить актам цивільного законодавства та порушує цивільні права або інтереси. Такі спори за участю фізичних осіб розглядаються в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до цього спори про право власності, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства.

З матеріалів справи вбачається, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з реєстрацією домоволодіння в с.Видричка за ОСОБА_6 та видачею свідоцтва про право власності, яке оскаржується позивачем.

Згідно зі ст..15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових земельних, сімейних, трудових відносин й інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Згідно з ч.2 ст.2 ЦК України учасниками цивільних відносин є: держава Україна, АР Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.

Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом (ст.172 ЦК України).

Судом встановлено, що правовідносини, які склалися між сторонами стосуються права власності на домоволодіння, на яке позивач мав намір отримати свідоцтво про право власності, що не узгоджується з рішенням органу місцевого самоврядування, яке є предметом позову.

Отже, суд вважає, що в даних конкретних правовідносинах відповідач - виконавчий комітет Видричанської сільської ради владних управлінських функцій не здійснював і суб'єктом владних повноважень у цих відносинах не виступав, а відтак даний спір носить приватно-правовий характер, оскільки його предметом є перевірка правильності реєстрації прав власності на домоволодіння, тому вона підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Таким чином, вважаю за необхідне відмовити у відкритті провадження у даній справі на підставі ст. 109 КАС України, оскільки дана позовна заява не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст.ст. 17, 109, 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до виконавчого комітету Видричанської сільської ради, треті особи ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування.

Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена особою, яка її подала позовну заяву, протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.

Суддя: Ємчук В.Е.

З оригіналом вірно:

Суддя Рахівського районного суду: В.Е.Ємчук