Постанова від 03.06.2016 по справі 756/5586/16-а

03.06.2016 Справа № 756/5586/16-а

Справа № 756/5586/16-а

Провадження № 2-а/756/212/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2016 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Шумейко О.І.,

секретаря - Мишковець М.В.,

розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2016 року позивач звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в УПФ України в Оболонському районі м. Києва, правонаступником якого є відповідач, отримує пенсію за віком. До призначення пенсії позивач мала статус державного службовця, працювала в Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи на посаді головного спеціаліста (консультанта) відділу. При визначенні суми пенсії відповідачем були враховані не всі складові заробітної плати позивача, чим були порушені права позивача.

За таких обставин, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення УПФ України в Оболонському районі м.Києва від 31 березня 2016 року №6135/09/С-133 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 80% від заробітної плати, у відповідності до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, згідно з довідкою від 25 березня 2016 року №26-2-7/35.

Від Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на адресу суду надійшли заперечення на позов. Відповідач вказує, що підстави для здійснення перерахунку пенсії відсутні, оскільки ст. 33 Закону України «Про державну службу» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 такі види доплат, як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, не передбачені.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в Оболонському районі м. Києва з листопада 2002 року та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

Починаючи з 01 лютого 2008 року, позивач отримує пенсію, обраховану згідно з довідкою від 14 квітня 2008 року № 26-2-7/162. До виплат, які включені в заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 увійшли: посадовий оклад (1785,00 грн.), надбавка за ранг (100,00 грн.), надбавка за вислугу років (377,00 грн.), середній розмір надбавки за високі досягнення в праці по даній посаді (1266,72 грн.), середній розмір премії по установі по відповідній посаді (556,08 грн.).

Основний розмір пенсії ОСОБА_2 з 01 лютого 2008 року складає - 4263,30 грн. х 80% = 3410,64 грн.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків від сум їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахування надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як убачається з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії від 30 березня 2016 року, в якій просила відповідача перерахувати розмір пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з відповіддю УПФ України в Оболонському районі м. Києва від 31 березня 2016 року №6135/09/С-133 ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки в управління відсутні правові підстави для проведення такого перерахунку.

Відповідно до довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25 березня 2016 року № 26-2-7/35 до складових заробітної плати за посадою головного спеціаліста (консультанта) для обчислення пенсії з 01 лютого 2008 року включено інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) у розмірі 710,56 грн. На всі виплати, включені в довідці, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Під час здійснення перерахунку розміру пенсії відсотковий розмір від суми заробітної плати державного службовця - позивача відповідач повинен виходити з редакції статті 37 Закону України «Про державну службу», яка діяла станом на день постановлення позивача на облік в управлінні Пенсійного фонду України, відповідно до якої пенсія призначається у розмірі 80 відсотків заробітної плати.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою та другою ст.71 КАС України передбачено, що на кожну зі сторін покладено обов'язок довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про задоволення позову та постановляє визнати протиправним та скасувати рішення УПФ України в Оболонському районі м.Києва від 31 березня 2016 року №6135/09/С-133 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80% від сум заробітної плати державних службовців, згідно з довідкою Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25 червня 2016 року № 26-2-7/35 з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 30 вересня 2015 року.

Керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 159, 160-163, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва від 31 березня 2016 року №6135/09/С-133 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80% від сум заробітної плати державних службовців, згідно з довідкою Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25 червня 2016 року № 26-2-7/35 з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 30 вересня 2015 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.І. Шумейко