Провадження №2-а/760/318/16
Справа №760/3077/16-а
06 червня 2016 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді - Шереметьєвої Л.А.
за участю секретаря - Носачова А.К.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії, суд
Позивач звернувся до суду з позовом і просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати його провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум заробітної плати, премій, доплат за ранги, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок, у відповідності до Закону України «Про державну службу» в установленому при виході на пенсію в розмірі 80 % від сум заробітної плати.
Посилається в позові на те, що з 26 вересня 2013 року перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує державну пенсію за віком.
Обчислення розміру призначеної пенсії було здійснено на підставі поданих відповідачу довідок.
Проте під час призначення пенсії за віком у розрахунок не було враховано суми виплат, зазначених в графах «інші надбавки» у розмірі - 24 829 грн. 22 коп.
15 січня 2016 року, дізнавшись про неправильність розрахунку пенсії, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, однак листом №818/01/М-33 від 19 січня 2016 року в перерахунку пенсії йому було відмовлено.
Виходячи з цього, просить задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду заперечення та просить відмовити в задоволенні позову.
Зазначає, що Закон України «Про оплату праці», в якому визначається структура заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати та носить разовий характер, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Вважає вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії з включенням усіх виплат з 26 вересня 2013 з відсотковим рахунком 80 % безпідставними та необґрунтованими, так як пенсія державним службовцям призначається в без врахування матеріальної допомоги на соціально-побутові проблеми.
Росить у позові відмовити.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали спарви, суд приходить до висновку про обгрунтованість вимог позивача, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 26 вересня 2013 позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду та отримує державну пенсію за віком.
15 січня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум заробітної плати, премій, доплат за ранги, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок, у відповідності до Закону України «Про державну службу».
Листом №818/01/М-33 від 19 січня 2016 року в перерахунку пенсії позивачу було відмовлено.
/а.с.9-10/
За змістом статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом четвертим Постанови Кабінету Міністрів України передбачено, що сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Згідно пп. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» керівникам надається право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при надані щорічної відпустки, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, грошова винагорода, різниця в окладах за виконання обов'язків тимчасового працівника входили до системи оплати праці державного службовця, що також підтверджується довідками про складові заробітної плати № 29 від 14 січня 2011 року та № 30 від 14 січня 2011 року.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З довідок про складові заробітної плати № 17, 18 від 09 лютого 2016 року також вбачається, що на виплати матеріальної допомоги нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
/ а. с. 11 - 13 /
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень доказів правомірності прийнятого рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії не надав, а тому зазначені дії є протиправними.
Таким чином, суд не приймає до уваги заперечення відповідача та вважає позов стосовно перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги таким, що підлягає задоволенню.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України № 21-430а11 від 20 лютого 2012 року, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене вище, керуючись ст. ст. 2, 5-11, 19, 69-72, 94, 158-163 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суддя
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, починаючи з 26 вересня 2013 року, з урахуванням всіх складових заробітної плати, які враховуються при призначення пенсії, в тому числі інших виплат (матеріальної допомоги).
Стягнути з Правобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані з розглядом справи, а саме: судовий збір у розмірі 1102 грн. 42 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Суддя