24 травня 2016 року м. Київ К/800/34671/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Мороза В.Ф.,
Чалого С.Я.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 року у справі за позовом Чернівецької районної спілки споживчих товариств Чернівецького району Вінницької області до Чернівецької селищної ради Вінницької області про визнання протиправним рішення 13 сесії 6 скликання Чернівецької селищної ради Чернівецького району Вінницької області від 26.06.2012 року «Про скасування рішень: 7 сесії 5 скликання від 23.03.2007 року, 7 сесії 6 скликання від 17.10.2011 року, 12 сесії 6 скликання від 27.04.2012 року»,
у січні 2013 року Чернівецька районна спілка споживчих товариств Чернівецького району Вінницької області звернулася до Чернівецького районного суду Вінницької області з позовом до Чернівецької селищної ради Вінницької області про визнання протиправним рішення 13 сесії 6 скликання Чернівецької селищної ради Чернівецького району Вінницької області від 26.06.2012 року «Про скасування рішень: 7 сесії 5 скликання від 23.03.2007 року, 7 сесії 6 скликання від 17.10.2011 року, 12 сесії 6 скликання від 27.04.2012 року».
Постановою Чернівецького районного суду Вінницької області від 30.01.2013 року у задоволенні позовних вимог Чернівецькій районній спілці споживчих товариств Чернівецького району Вінницької області було відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 року апеляційну скаргу Чернівецької районної спілки споживчих товариств було задоволено. Постанову Чернівецького районного суду Вінницької області від 30.01.2013 року - скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги Чернівецької районної спілки споживчих товариств Чернівецького району Вінницької області - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення 13 сесії 6 скликання Чернівецької селищної ради Чернівецького району вінницької області від 26.06.2012 року «Про скасування рішень: 7 сесії 5 скликання від 23.02.2007 року, 7 сесії 6 скликання від 17.10.2011 року, 12 сесії 6 скликання від 27.04.2012 року».
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.11.2013 року касаційну скаргу Чернівецької селищної ради Чернівецького району Вінницької області було відхилено, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 року - залишено без змін.
У касаційній скарзі ОСОБА_2, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 року та залишити в силі постанову Чернівецького районного суду Вінницької області від 30.01.2013 року.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ОСОБА_2 задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 23.02.2007 року на 7 сесії 5 скликання Чернівецькою селищною радою Вінницької області було прийняте рішення, яким надано Дочірньому підприємству «Ринок» Чернівецької райспоживспілки дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки площею 0,72 га для облаштування території базару.
17.10.2011 року на 7 сесії 6 скликання Чернівецькою селищною радою Вінницької області затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Чернівецькій районній спілці споживчих товариств Чернівецького району Вінницької області для облаштування території ринку по вул. Леніна, 93 в смт Чернівці Вінницької області та передано в оренду терміном на 5 років земельну ділянку загальною площею 0,4706 га, в тому числі: під проїздами, капітальними одноповерховими будівлями 0,0236 га, та під проїздами, проходами, площадками 0,4470 га із земель запасу, не наданих у власність або постійне користування для комерційного використання в межах смт Чернівці по вул. Леніна, 93 та згідно пункту 4 цього рішення зобов'язано позивача укласти та здійснити реєстрацію договору оренди земельної ділянки відповідно до чинного законодавства.
На виконання пункту 3 рішення Чернівецької селищної ради Вінницької області від 17.10.2011 року Чернівецька районна спілка споживчих товариств Чернівецького району Вінницької області замовила в проектній організації і виготовила проект землеусторою, отримала звіт з експертно-грошової оцінки земельної ділянки, який направила до земельного відділу селищної ради та селищній раді, а також надіслала до селищної ради розроблений та підписаний договір оренди землі для підписання орендодавцем.
15.05.2012 року Чернівецька районна спілка споживчих товариств Чернівецького району Вінницької області повторно звернулася до Чернівецької селищної ради Вінницької області із заявою про надання інформації щодо підписання договору оренди, однак відповіді не отримала.
26.06.2012 року 13 сесією 6 скликання Чернівецької селищної ради Вінницької області прийнято рішення, яким скасовано рішення від 23.02.2007 року, 17.10.2011 року та від 27.04.2012 року «Про внесення змін в рішення 7 сесії 6 скликання від 17.10.2011 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Чернівецькій районній спілці споживчих товариств».
Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
В рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25 частини чотирнадцятої статті 46, частини першої та десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначено, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Пунктом 5 рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2009 визначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про те, що обґрунтування суду першої інстанції щодо того, що при затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для облаштування території ринку відповідачем допущено помилку є безпідставними, оскільки в жодному із рішень селищної ради (від 23.02.2007 року та від 27.04.2012 року, які позивачем не оскаржуються) не йдеться про допущення помилок селищною радою, які суд пов'язує з підставою правомірності для скасування відповідачем своїх попередніх рішень, отже рішення 13 сесії 6 скликання Чернівецької селищної ради Чернівецького району Вінницької області від 26.06.2012 року «Про скасування рішень: 7 сесії 5 скликання від 23.03.2007 року, 7 сесії 6 скликання від 17.10.2011 року, 12 сесії 6 скликання від 27.04.2012 року» не відповідає чинному законодавству України та підлягає скасуванню.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 року у справі за позовом Чернівецької районної спілки споживчих товариств Чернівецького району Вінницької області до Чернівецької селищної ради Вінницької області про визнання протиправним рішення 13 сесії 6 скликання Чернівецької селищної ради Чернівецького району Вінницької області від 26.06.2012 року «Про скасування рішень: 7 сесії 5 скликання від 23.03.2007 року, 7 сесії 6 скликання від 17.10.2011 року, 12 сесії 6 скликання від 27.04.2012 року» - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: О.Є. Донець
В.Ф. Мороз
С.Я. Чалий