Справа: № 355/215/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Лисюк О.Д. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
Іменем України
02 червня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
розглянувши в приміщенні суду в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Баришівського районного суду Київської області від 20 квітня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та просив визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області №1487 від 15.01.2016 року щодо відмови в призначенні йому пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, із зниженням пенсійного віку на 10 (десять) років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, починаючи з 16.10.2015 року.
Постановою Баришівського районного суду Київської області від 20 квітня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 .
В 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте рішенням Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 1487 від 15.01.2016 позивачу було відмовлено у призначенні цієї пенсії, посилаючись на відсутність необхідних документів для підтвердження стажу роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем повністю доведено обґрунтованість заявлених вимог.
Перевіряючи правильність встановлення обставин справи судом першої інстанції та його висновків, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено зниження пенсійного віку на 10 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 7 Порядку визначений перелік документів, які долучаються до заяви про призначення пенсії, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, у разі неможливості подання довідки за формою №122 для призначення пенсії надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу тощо. Вказана позиція узгоджується із змістом п.7 п.п. «ґ» постанови Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N22-1 (в редакції станом на 15.10.2009р.), згідно з якою замість довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N122, можуть надаватись довідки архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС тощо.
Доводи апелянта про те, що подані позивачем документи не є належними доказами на підтвердження його роботи в зоні відчуження, а саме не надано довідку форми № 122, спростовуються наступним.
Так, статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджується дійсним та не скасованим посвідченням.
Крім того, позивачем надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), видане Київською облдержадміністрацією 11.04.2002 року; довідка № 14 від 08.10.2015 року за формою № 122, видана відділом культури Баришівської районної державної адміністрації; копія наказу № 12 від 14.05.1986 року, виданого Баришівським районним будинком культури (наказ містить копію списку учасників художньої самодіяльності Баришівського районного будинку культури Київської області, які приймали участь в концертах для робітників в зоні ЧАЕС 15-16 травня 1986 року, завірену мокрою печаткою відділу культури Виконавчого комітету Іванківської районної Ради народних депутатів Київської області); копія наказу № 13 від 02.06.1986 р., виданого Баришівським районним будинком культури (наказ містить копію списку учасників художньої самодіяльності Баришівського районного будинку культури Київської області, які приймали участь в концертах для робітників в зоні ЧАЕС 3-4 червня 1986 року, завірену мокрою печаткою відділу культури виконавчого комітету Іванківської районної Ради народних депутатів Київської області); копія наказу № 23 від 01.10.1992 р., виданого Баришівським районним будинком культури; копія довідки № 155 від 15.04.1991 р., видана Іванківським районим комісаріатом Київської області; довідки № 7 від 25.09.2015 р. та № 9 від 19.10.2015 р., видані Баришівським районним будинком культури; архівна довідка №1480 від 05.11.2015 р. та лист № 1479 від 05.11.2015 р., видані Київським національним університетом культури і мистецтв.
Згідно ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Доводи апеляційної скарги про те, що відділом культури Баришівської районної державної адміністрації безпідставно видано довідку про період участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС №14 від 08.10.2015 року за формою №122 та відсутністю первинних документів, які свідчать про не підтвердження позивачем стажу роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та, як наслідок, відсутність підстав до призначення позивачу пенсії на пільгових умовах (зі зменшенням пенсійного віку) колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, однак одні лише сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі не можуть бути підставою для відмови позивачу у призначенні, нарахуванні або перерахунку пенсії.
Таким чином, подані позивачем документи до заяви про призначення пенсії є достатніми для призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому відмова відповідача в призначенні позивачу такої пенсії, є протиправною.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, визнавши, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області залишити без задоволення, а постанову Баришівського районного суду Київської області від 20 квітня 2016 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Шостак О.О.
Мамчур Я.С