копія
Справа № 326/279/16-а.р.
Провадження № 2-а/326/16/2016
02 червня 2016р. м. Приморськ
Приморський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого - судді Булашева Р.Л.,
при секретарі Назарової А.Г.,
за участю прокурора Абалуєвої А.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративний позов Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області до Новоолексіївської сільської ради, третя особа КЗ «Навчально-виховний комплекс Новоолексіївська загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад» Приморської районної ради Запорізької області про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Прокурор 26.02.2016р. звернувся до суду з позовом, в якому просить відстрочити сплату судового збору за подачу даного позову до ухвалення судового рішення у справі; визнати незаконною бездіяльність Новоолексіївської сільської ради Приморського району Запорізької області з питань незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до КЗ «Навчально-виховний комплекс Новоолексіївська загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад» ділянці дороги; зобов'язати Новоолексіївську сільську раду вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до школи дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід»; стягнути з Новоолексіївської сільскої ради на користь прокуратури Запорізької області, кошти витрачені на сплату судового збору в розмірі 1378 грн.
Представник відповідача позов визнав надіслав заяву про розгляд справи в його відсутності.
Представник третьої особи до суду двічи не прибув.
На цих підставах суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні. Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування.
Так, судом встановлено, що ділянка вулично-шляхової мережі в с.Новоолексіївка, прилегла до КЗ «Навчально-виховний комплекс Новоолексіївська загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад» не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід», відсутня дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра». про що складено сектором ДПП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області акт обстеження від 09.02.2016р. (а.с. 9).
Відповідач по справі, як орган місцевого самоврядування, всупереч покладених на нього законодавством обов'язків, не вжив заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до КЗ «Навчально-виховний комплекс Новоолексіївська загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад» ділянці дороги, яка не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід».
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, органи державної влади, місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.
Відповідно до п.п.3.29 п.3 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001р. та п. 10.5.25 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» повинен застосовуватись, щоб заборонити рух всіх транспортних засобів з більшою швидкістю, ніж зазначено на знаку, у разі потреби введення на ділянці дороги іншої максимальної швидкості, ніж на попередній ділянці.
На дорогах мінімальна межа обмеження швидкості не повинна бути нижче ніж 40 км/год, крім випадків, коли обмеження вводиться на ділянках із слизьким покриттям (ожеледиця, сніговий накат).
У разі обмеження швидкості руху на небезпечних ділянках дороги (населені пункти, небезпечні повороти, ділянки з обмеженою видимістю, місця звуження дороги тощо) зона дії знака повинна визначатись довжиною небезпечної ділянки.
Оскільки зона дії знаку 3.29 поширюється до перехрестя, то в разі потреби обмежити швидкість руху на небезпечній ділянці за перехрестям, треба повторно встановити знак 3.29.
Відповідно до п.п.1.33 п.1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001р. та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 «Діти» повинен установлюватись перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги.
Відповідно до пп.5.35.1-5.35.2 п. 5 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п.10.7.33 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знаки 5.35.1 і 5.35.2 «Пішохідний перехід» повинні застосовуватись для позначення місць, призначених для організованого переходу пішоходів через проїзну частину, якщо інтенсивність руху автотранспорту перевищує 300 авт/год в обох напрямках та більше 100 пішоходів перетинають проїзну частину хоча б в одну годину будь-якого дня тижня. Знак 5.35.1 повинен установлюватись праворуч від дороги, знак 5.35.2 - ліворуч. На дорогах з розділювальною смугою, де кожна з проїзних частин має дві і більше смуг руху, знак 5.2 повинен установлюватись ліворуч від кожної з проїзних частин на розділювальній смузі. У разі відсутності на переході розмітки 1.14.1-1.14.3 знаки 5.35.1 і 5.35.2 повинні бути установлені так, щоб знак 5.35.1 містився відносно транспортних засобів, що наближаються до переходу, на ближній межі переходу, а знак 5.35.2 - на дальній. Ширину нерозміченого пішохідного переходу, що міститься між поперечними перетинами дороги, де встановлені знаки 5.35.1 і 5.35.2, повинна визначатись залежно від інтенсивності пішохідного потоку з розрахунку 1 м на 500 піш/год, але становити не менш ніж 4м. Знак 5.35.2 допускається розташовувати на зворотному боці знака 5.35.1, призначеного для водіїв зустрічного напрямку.
Відповідно до п. 1.3 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених регіонального розвитку, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 54 від 14.02.2012, дорожні знаки - вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.
Статтею 7 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху, зокрема, належить: забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху: створення позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по триманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг,вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Статтею 16 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про автомобільні дороги», основними обов'язками органів місцевого самоврядування щодо управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та тримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Крім цього, ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що одним із повноважень сільської ради є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту шляхів місцевого значення.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.2 ст.З Конвенції про права дитини від 20.11.1989р., яка ратифікована Україною 27.02.1991р., держави-учасниці Конвенції зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб. які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
В Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959р., закріплено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що бездіяльність відповідача у незабезпеченні безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до КЗ «Навчально-виховний комплекс Новоолексіївська загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад» ділянці дороги, призводить до порушення прав дітей на безпеку в широкому розумінні (захист життя, здоров'я, конституційних прав).
За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 163 КАС України, ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 7 Законом України «Про дорожній рух», ст.ст. 16,19 Закону України «Про автомобільні дороги» суд,-
постановив:
Позов прокурора задовольнити повністю.
Визнати незаконною бездіяльність Новоолексіївської сільської ради Приморського району Запорізької області з питань незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до КЗ «Навчально-виховний комплекс Новоолексіївська загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад» Приморської районної ради Запорізької області ділянці дороги.
Зобов'язати Новоолексіївську сільську раду Приморського району Запорізької області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до КЗ «Навчально-виховний комплекс Новоолексіївська загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад» Приморської районної ради Запорізької області дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід».
Стягнути з Новоолексіївської сільської ради Приморського району Запорізької області на користь прокуратури Запорізької області судові витрати в сумі 1378 грн.
Копію постанови надіслати сторонам.
Оскарження постанови можливо подати протягом 10 днів, до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області, через Приморський районний суд.
Суддя: Р.Л. Булашев
Копія вірна: суддя Р.Л. Булашев
02.06.2016