Постанова від 26.05.2016 по справі 234/6323/16-а

Справа № 234/6323/16-а

Провадження № 2-а/234/168/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2016 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області, у складі:

головуючого судді Фоміної Ю.В.

при секретарі Науменко А.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, про визнання дій противоправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

До Краматорського міського суду Донецької області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 Михайлівнидо ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, про визнання дій противоправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди.

Ухвалою суду від 17.05.2016 року до участі у справі в якості співвідповідача було залучено ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області.

Позов позивачка обґрунтувала тим, що вона перебуває на обліку в УПФУ м. Харцизьк Донецької області, та отримує державну пенсію за віком. Відповідач з липня 2014 року до теперішнього часу припинив виплату пенсії. Щомісячна пенсія становить 1190 грн. 29 коп., таким чином за період з липня 2014 року по лютий 2015 року включно їй не сплачено пенсію в сумі 9522 грн. 32 коп. Позивачка просить суд, визнати дії УПФУ м. Харцизьк неправомірними та стягнути на її користь заборгованість по виплаті пенсії в сумі 9522 грн. 32 коп., та моральну шкоду в сумі 3000 грн., а також зобов'язати відповідача нараховувати та проводити на її користь виплату нарахованої їй пенсії в повному обсязі.

У судове засідання позивачка не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Харцизьку у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заперечення проти задоволення заявлених вимог, оскільки всі заборгованості сплачено.

Проаналізувавши зібрані у справі докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка є пенсіонером та має вид пенсії «за віком», що підтверджується копією пенсійного посвідчення серія АГ № 392243, тому відповідно до законодавства України має право на призначення, нарахування та виплату їй пенсії.

Згідно копії паспорту, позивачка зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно інформації наданої УПФУ в м. Краматорську Донецької області позивачка перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області.

Згідно Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема в інших випадках, передбачених законом.

Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14 квітня 2014 року, який набрав чинності 14.04.2014 року, введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України.

Згідно Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669- VIII від 02.09.2014 року, із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 12.02.2015 року № 189-VIII, період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», дію якого зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р, м. Донецьк (Донецька міська рада) відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, м. Харцизьк відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252-VІІ та постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-VІІ, м. Харцизьк визнаний тимчасово окупованою територією.

Відповідно до частини 2 статті 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Згідно п. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (із змінами) від 15.04.2014 року, виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції»встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 1 лютого 2015 р. такої довідки.

Відповідно до п. 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595 у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

Відповідно до п. 8 Тимчасового порядку особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.

Таким чином, пенсіонери з населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження мають право на одержання пенсії за умови переміщення в населенні пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі і звернення до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення та взяття на облік, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. З даною довідкою пенсіонер має право звернутися до територіального підрозділу Пенсійного фонду України в населеному пункті, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Пенсія та заборгованість такому пенсіонеру будуть виплачені в повному обсязі.

Згідно п. 1, 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. №28-2, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду. Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, підзаконними нормативними актами, прийнятими постановами Кабінету Міністрів України, права позивача порушені не були, крім того згідно довідки УПФУ м. Краматорська Донецької області ОСОБА_1 сума пенсії за період з 01.07.2014 року по 30.09.2015 року в сумі 17854,35 грн. виплачена в додатковий виплатний період вересня 2015 року. Доплата за вересень 2015 року у зв'язку з масовим підвищенням пенсії в сумі 125 грн. здійснена в жовтні 2015 року разом з основаною виплатою.

На теперішній час заборгованість з виплати пенсії по пенсійній справі ОСОБА_1 відсутня, у зв'язку з чим в задоволенні позову про визнання дій відповідача протиправними щодо невиплати позивачу пенсії та зобов'язання стягнення нарахованої, але невиплаченої пенсії за період з липня 2014 року по лютий 2015 року включно необхідно відмовити.

Відповідно до ч.1ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Заявлені позивачем вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати заборгованість, що буде накопичуватися з дня звернення до суду з позовом, не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки заявлені до суду за відсутності порушених прав позивача, тобто на майбутнє.

Згідно з постановою Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 18 червня 2013 року по справі № 21-204а13 адміністративними судами можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватися шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень, такі вимоги мають бути поєднані з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 1174 ЦК України, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.

Позовні вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди в розмірі 3000 грн. задоволенню не підлягають, бо підстави для стягнення такої шкоди відсутні УПФУ у м. Краматорську Донецької області не порушувало прав позивача та діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

Керуючись вищевикладеним та на підставі ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 99, 100, 158,162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, про визнання дій противоправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову складено в нарадчий кімнаті та надруковано в одному примірнику

Суддя Ю.В. Фоміна