Справа № 2-а-23/2009
30 квітня 2009 року
Петрівський районний суд Кіровоградської області
в складі: головуючого - судді Шаєнко Ю.В.
при секретарі - Ісаченко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Петрове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Петрівської районної державної адміністрації про визнання дій незаконними та стягнення допомоги по догляду за дитиною, -
Позивачка просить визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту Петрівської районної державної адміністрації щодо призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з грудня 2007 року у розмірі, не меншому ніж прожитковий мінімум визначений відповідними Законами про Державний бюджет України за відповідний період, та стягнути з відповідача на її користь допомогу за 2007-2009 роки в сумі 5305, 72 грн.
Свої вимоги позивачка мотивує наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивачки народилася дочка, ОСОБА_2. Згідно з ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивачці виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Розмір зазначеної соціальної виплати регламентується ч. 1 ст. 15 Закону і надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Закону України від 19.12.2006 року № 489-V дію частини першої статті 15 було зупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України
( конституційності ) положень статей 29,36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян ) від 9 липня 2007 року зупинення дії частини першої статті 15 на 2007 рік, передбачене пунктом 14 статті 71 Закону України від 19.12.2006 р. № 489-У, визнано таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним ). Згідно з ч.2 та 3 ст. 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку. Відповідно до ст. 62 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік « прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років : з 1 жовтня - 470 гривень. Відповідно до вимог ст. 56 Закону позивачеві також виплачувалась допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснювалась одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами, що відображено в Довідці про отримання допомоги, виданій відповідачем. Всупереч вимог ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідач нараховував та виплатив в значно меншому розмірі. Згідно з ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст. 58 Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років в розрахунку на місяць затверджено в розмірі з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень. В супереч вимог ч. 3 ст. 46 Конституції України допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідач позивачеві нарахував та виплатив в значно меншому розмірі, Таким чином, недоплата з грудня 2007 року по січень 2009 року включно складає суму 5305,72 гривень.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, оскільки у відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (надалі Закон) та Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлено в розмірі, що дорівнює різниці 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, згідно із Закону України № 3235-ІV (3235-15) від 20.12.2005). А у 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунок на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. (Частина перша, статті 15 в редакції Закону України № 107-VI (107-17) від 28.12.2007) - зазначені зміни до ст. 15 Закону внесено статтею 56 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік". Попередня редакція ст. 15 Закону, до внесення вищевказаних змін, містила наступне положення - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Представник відповідача позов не визнав.
Суд заслухавши сторони , дослідивши документи справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено наступне. ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивачки народилася дочка, ОСОБА_2. Позивачем заявлені вимоги щодо права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», але право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. На момент призначення цієї допомоги, позивач була застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому за положеннями цього Закону право на отримання такої допомоги не має.
Застрахованій особі допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачена Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», в якому статтею 43 зазначалося, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованій особі встановлювався правлінням Фонду соціального страхування, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом (1 жовтня 2007 року - 532,00 грн.). П. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено на 2007 рік дію статті 15 і пункту 3 розділу VIII Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та, абзацом 3 частини 2 ст. 56, встановлено, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Крім цього, державна допомога виплачується з урахуванням індексації.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 (чинне з 9 липня 2007 року), положення пункту 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано неконституційним. Таким чином, враховуючи зазначене рішення Конституційного Суду України, норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року застрахованій особі може бути не менше розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
З 1 січня 2008 року, призначення та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не застрахованим та застрахованим особам регулюється Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Щодо розміру допомоги в 2008 році, то підпунктом 7 пункту 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Одночасно, внесені зміни до п. 3 розділу VIII цього Закону, на підставі яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, а з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Зазначені зміни внесені 28. 12. 2007 року, набули чинності з 1 січня 2008 року і, на сьогодні, є чинними. Рішення Конституційного Суду України по справі № 6-рп2007 не можуть регулювати правовідносини, що виникли в 2008 році.
Враховуючи викладене, позов в частині стягнення коштів за 2007 рік - 2009 рік підлягає задоволенню повністю. Оскільки відповідач звільнений від судових витрат, їх слід віднести на рахунок держави.
Крім цього позивачкою пропущений термін передбачений ст. 99 КАС України, звернення до адміністративного суду , але як пояснила позивачка в судовому засіданні , вона пропустила цей строк так як не мала доступ до видань Конституційного Суду України і дізналась про своє право лише у 2009 році, тому їй необхідно поновити строк звернення до суду визнавши причину пропуску поважною .
Керуючись ст. ст. 46, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, ст. ст. 14, 15, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України « Про державний бюджет України на 2007 рік, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік, та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. ст. 17, 18, 87-90, 99-100, 158-163, 167 КАС, суд, -
Поновити строк звернення позивачки ОСОБА_1 до суду як такий, що був пропущений з поважних причин.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Петрівської районної державної адміністрації щодо нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до трьох років у розмірі, меншому за прожитковий мінімум для дитини відповідного віку та поновити її права, стягнувши з Управління праці та соціального захисту населення Петрівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 -330, 27 грн . заборгованості із допомоги по догляду за дитиною до трьох років за 2007 рік, 4753,80 грн., заборгованості із допомоги по догляду за дитиною до трьох років за 2008 рік, та 221,65 грн. заборгованості із допомоги по догляду за дитиною до трьох років за 2009 рік а усього - 5305,72 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Петрівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення та подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Суддя: