27 квітня 2016 рокусправа № 326/278/16-а (2-а/326/15/216)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області на постанову Приморського районного суду Запорізької області від 11 березня 2016 р. по справі за позовом Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області до Банівської сільської ради Приморського району Запорізької області третя особа - КЗ "Банівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Приморської районної ради Запорізької області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Бердянська місцева прокуратура Запорізької області звернулась до суду з адміністративним позовом до Банівської сільської ради Запорізької області, в якому просила:
- визнати незаконною бездіяльність Банівської сільської ради Приморського району Запорізької області з питань незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до КЗ «Банівська загальноосвітня школа I-III ступенів» Приморської районної ради Запорізької області ділянці дороги;
- зобов'язати Банівську сільську раду Приморського району Запорізької області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до КЗ «Банівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів» Приморської районної ради Запорізької області дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід».
Постановою Приморського районного суду Запорізької області від 11 березня 2016 року в задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального і матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач, про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, в судове засідання не з'явився, про причини не прибуття не повідомив.
Від відповідача та третьої особи до суду надійшли заперечення на апеляційну скаргу та клопотання про розгляд справ без участі представників.
Згідно ч. 4 ст. 196 КАС України, нез'явлення в судове засідання представників сторін апеляційної скарги не перешкоджає розгляду справи.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача листом від 01.02.2016 року № 49-840 щодо забезпечення на території Банівської сільської ради безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до навчальних закладів ділянок доріг.
01.02.2016 року Банівська сільська рада листом № 02-22/56 повідомила, що на території населеного пункту с. Банівка Приморського району Запорізької області функціонує один навчальний заклад - КЗ «Банівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Приморської районної ради Запорізької області» за адресою: с.Банівка, вул. Маяковського, 43-б. Враховуючи, що станом на 01.02.2016 року прилегла до вищезазначеного навчального закладу автодорога не обладнана технічними засобами організації руху, сільська рада в межах власних повноважень, згідно місцевої програми «Ремонт доріг» Банівської сільської ради протягом І-ІІ кварталів 2016 року буде здійснювати заходи щодо обладнання вуличної автодороги, прилеглої до Банівської ЗОШ технічними засобами організації дорожнього руху, а саме: дорожніми знаками «Пішохідний перехід», «Обмеження максимальної швидкості», «Діти», а також дорожньою розміткою (а.с.11).
Також Приморським відділом Бердянської місцевої прокуратури на лист від 04.02.2016 року № 49-1022вих.16 08.02.2016 року отримано відповідь від КЗ «Банівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» Приморської районної ради Запорізької області № 11, в якій зазначено, що на прилеглій до КЗ «Банівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» ділянці дороги Банівської сільською радою станом на 08.02.2016 року не забезпечено безпечні умови руху транспортних засобів та пішоходів(а.с.10).
11.02.2016 року Приморським відділом Бердянської місцевої прокуратури отримано лист від 11.02.2016 року № 31/1 від сектору ДПП Бердянського ВП ГКНП в Запорізькій області, в якому зазначено, що на вимогу прокуратури направлено акти обстеження ділянок вулично-шляхової мережі. До зазначено листа додано акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 09.02.2016 року за адресою: вул. Маяковського, с. Банівка Приморського району біля ЗОШ с. Банівка. Відповіднодо акту в ході обстеження встановлено відсутність дорожніх знаків 8.33 «Діти», 3.29 «Обмеженя максимальної швидкості», 5.35.12 та 5.35.2 «Пішохідний перехід», відсутня розмітка 1.14.1 «Зебра».
Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що позивачем не надано докази бездіяльності відповідача з питання забезпечення безпеки умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до КЗ «Банівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» Приморської районної ради Запорізької області ділянках дороги. Суд першої інстанції зазначав, що позовна заява Бердянської міської прокуратури Запорізької області не містить посилань на те, які саме конкретні заходи позивач просить зобов'язати вжити до відповідача щодо забезпечення безпечних умов руху.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1, п. 4 ч.1 ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах); залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в розвитку потужностей будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів, у створенні, розвитку та реконструкції об'єктів інженерного забезпечення і транспортного обслуговування.
Відповідно до ч. 1 ст. 16, ст. 17, п. 1, п. 2 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про автомобільні дороги" вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться. Основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України "Про дорожній рух" компетенція сільських, селищних, міських рад, їх виконавчих органів забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; створення позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння створенню на території відповідного населеного пункту підприємств і організацій для надання платних послуг, пов'язаних з підготовкою та підвищенням кваліфікації водіїв, технічним обслуговуванням і ремонтом транспортних засобів; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування; навчання населення Правил дорожнього руху; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Таким чином, забезпечення безпеки дорожнього руху, благоустрій доріг та пішохідних шляхів здійснюється органами місцевого самоврядування у віданні яких вони знаходяться.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в України", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Зважаючи на те, що Банівська сільська рада Приморського району Запорізької області є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду с. Банівка Приморського району Запорізької області та здійснює функції і повноваження місцевого самоврядування, саме на відповідача покладається обов'язок по реконструкції і ремонту об'єктів доріг, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міста, здійснення контролю за виконанням заходів, що на думку колегії суддів, відповідачем, в межах свої повноважень було здійснено.
Так, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до Рішення Банівської сільської ради від 11 грудня № 4-3/2015 затверджено цільову програму місцевого значення «Ремонт доріг на 2016 рік», відповідно до якої передбачено приведення у відповідність безпечність умов руху біля зазначеного навчального закладу. Отже, відповідачем фактично заплановано відповідні заходи по облаштуванню доріг, дорожньої розмітки та дорожніх знаків.
Крім того, Банівська сільська рада звернулась з листом від 18.02.2016 року № 02-22/83 до ТОВ «Бердянськбудтрест» щодо складання проектно-кошторисної документації та укладення відповідних договорів з проведення поточного ремонту вуличних шляхів та встановлення дорожніх знаків на прилеглій до будівлі КЗ «Банівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» Приморської районної ради Запорізької області» в обох напрямках руху: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1 - 5.35.2 «Пішохідний перехід» (а.с.24).
Отже, враховуючи, що у даному випадку не вбачається бездіяльності з боку відповідача при вирішення питання щодо забезпечення умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до КЗ «Банівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів» Приморської районної ради Запорізької області дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 1.33 «Діти», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід» та відповідачем вжито вищезазначені заходи в межах свої повноважень, тому колегія суддів вважає адміністративний позов необгрунтованим, оскільки звернення позивача до суду з зазначеним позовом є передчасним.
З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
Керуючись ст.ст.160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду Запорізької області від 11 березня 2016 року по справі №326/278/16-а(2-а/326/15/216)- залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай