20 травня 2016 року м. Київ К/800/16132/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Амєліна С.Є. - головуючого,
Білуги С.В.,
Заїки М.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в місті Добропіллі та Добропільському районі Донецької області на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 25 січня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2013 року в справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в місті Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про перерахунок пенсії за вислугу років,
У грудні 2012 року позивач звернувся в суд з адміністративним позовом, в якому зазначав, що з 2006 року йому призначено пенсію відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% середнього заробітку. З 01 липня 2012 року було проведено перерахунок пенсії виходячи з 80% від суми місячного заробітку відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Посилаючись на неправомірні дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку, просив суд зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90% суми місячної заробітної плати.
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 25 січня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2013 року, позов задоволено: визнано неправомірними дії; зобов'язано провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області від 31 липня 2012 року № 18-57-1013, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, відповідач просив скасувати судові рішення та ухвалити нове про відмову.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 з 01 вересня 2006 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Добропіллі та Добропільському районі Донецької області та йому призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% заробітку відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
07 серпня 2012 року позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області від 31 липня 2012 року № 18-57-1013. З 01 липня 2012 року йому проведено перерахунок пенсії та визначено її у розмірі 80% суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Вирішуючи спір суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що перерахунок пенсії має бути проведено з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 90% від суми місячного чинного заробітку, і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники та підвищення заробітної плати, які підтверджені відповідною довідкою.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до частини першої статі 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюються частинами тринадцятою та вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону).
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, у постанові від 10 грудня 2013 року по справі № 21-420а13 та у постанові від 06 жовтня 2015 року по справі № 21-2432а15.
Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій прийшли до законного та обґрунтованого висновку про те, що перерахунок пенсії, призначеної до 01 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру пенсійного забезпечення, встановленого на час призначення пенсії.
Судові рішення ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, передбачених статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для їх скасування та ухвалення нового судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Добропіллі та Добропільському районі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 25 січня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Судді: