Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
Від "24" травня 2016 р. Справа № 4/44-Б
Господарський суд Житомирської області у складі судді Омельяна О.С., за участі секретаря судового засідання Гаврилюка О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 4/44-Б
за заявою Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, ідентифікаційний код 39904577, місцезнаходження: 10014, м. Житомир, Богунський район, майдан Перемоги, буд. 2 (далі - ініціюючий кредитор 1, кредитор 1, Житомирська ОДПІ)
до боржника ОСОБА_1 виробничого житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства № 10, ідентифікаційний код 13567330, місцезнаходження: 10009, м. Житомир, Корольовський район, вул. Вітрука, буд. 42/7 (далі - боржник, банкрут, КВЖРЕП № 10)
про банкрутство,
інші учасники провадження у справі про банкрутство:
кредитор 2 - Житомирське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ідентифікаційний код 13548797, місцезнаходження: 10014, м. Житомир, Богунський район, вул. Перемоги, буд. 7;
кредитор 3 - Комунальне підприємство "Житомирводоканал" Житомирської міської ради, ідентифікаційний код 03344065, місцезнаходження: 10005, м. Житомир, Богунський район, вул. Черняховського, буд. 120;
кредитор 4 - Житомирський міський центр зайнятості, ідентифікаційний код 13561251, місцезнаходження: 10005, м. Житомир, Богунський район, вул. Черняховського, буд. 110;
кредитор 5 - Житомирське орендне підприємство теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго", ідентифікаційний код 05478806, місцезнаходження: 10014, м. Житомир, Богунський район, вул. Київська, буд. 48;
кредитор 6 - Комунальне підприємство "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради, ідентифікаційний код 35343771, місцезнаходження: 10014, м. Житомир, Корольовський район, вул. Київська, буд. 48;
кредитор 7 - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Житомирі, ідентифікаційний код 25924113, місцезнаходження: 10003, м. Житомир, Богунський район, провул. Львівський, буд. 2;
кредитор 8 - Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі, ідентифікаційний код 37927490, місцезнаходження: 10003, м. Житомир, Богунський район, вул. Перемоги, буд. 55;
кредитор 9 - ОСОБА_2, місце проживання: 10012, м. Житомир, вул. Шелушкова, 59 А, кв. 1;
кредитор 10 - ОСОБА_3, місце проживання: 10009, м. Житомир, площа Польова,10, кв. 56;
ліквідатор - арбітражний керуючий ОСОБА_4, свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 839, виданого 19.04.2013 р., 10004, м. Житомир, провул. Пограничний, буд. 14;
за участі представників учасників у справі:
від ініціюючого кредитора - не з'явився
від боржника - ОСОБА_4 - ліквідатор;
від кредитора 2 - не з'явився;
від кредитора 3 - ОСОБА_5 - дов. від 09.03.2016 № 25/336;
від кредитора 4 - не з'явився;
від кредитора 5 - не з'явився;
від кредитора 6 - ОСОБА_6 - дов. від 28.12.2015 № 5719/16;
від кредитора 7 - не з'явився;
від кредитора 8 - не з'явився;
від кредиторів 9, 10 - не з'явилися;
взяли участь:
від Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України - ОСОБА_7 - дов. від 31.03.2016 № 3/01;
від КП "Агенство з управління майном" ЖМР - ОСОБА_8 - дов. від 05.01.2016 №5, -
встановив:
у провадженні господарського суду Житомирської області перебуває справа про банкрутство ОСОБА_1 виробничого житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства № 10.
Постановою господарського суду від 03.11.2011, зокрема, визнано банкрутом Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство № 10.
Ухвалою господарського суду від 20.04.2016 продовжено термін ліквідаційної процедури ОСОБА_1 виробничого житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства № 10 та повноважень ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 з 23.02.2016 по 24.05.2016; прийнято заяву Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 18.04.2016 №1227/10 про заміну кредитора у справі - управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області правонаступником; відкладено розгляд заяви ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради від 21.05.2015 № 3046/16 з вимогами до боржника на суму 367026,76 грн. заборгованості з оплати послуг централізованого опалення та постачання гарячої води; відкладено розгляд заяви ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради від 16.02.2016 № 643/16 про зменшення вимог до боржника на суму 317 137,90 грн; відкладено розгляд клопотання ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 від 23.11.2015 № 25/440 про затвердження оплати послуг арбітражного керуючого ОСОБА_4 за період виконання обов'язків ліквідатора банкрута з 29.11.2012 по 31.10.2015 на суму 83679,06 грн; відкладено розгляд справи; призначено наступне судове засідання на 24.05.2016 о 12:30 год; повторно зобов'язано учасників провадження провадження у справі про банкрутство, Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вчинити певні дії та надати до суду витребувані документи; викликано в наступне судове засідання представника Агенції з управління комунальним майном Житомирської міської ради та керівника ОСОБА_1 виробничого житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства № 13, зобов'язано їх вчинити певні дії та надати до суду витребувані документи; повторно попереджено Комунальне виробниче житлово-ремонтне експлуатаційне підприємство № 13 про можливі наслідки ухилення від вчинення дій, покладених судом на сторону, та/або невиконання вимог судового рішення (п. 5 ч. 1 ст. 83 та ст. 90 ГПК України).
Відповідно до абзацу 3 підпункту 3.9.1, абзацу 3 підпункту 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 № 18 доказом повідомлення про час та місце судового засідання в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучена до матеріалів справи та засвідчена самим судом копія реєстру поштових відправлень. Неявка учасника судового процесу в судове засідання не є підставою для скасування судового рішення, якщо ухвалу, в якій зазначено час і місце такого засідання, надіслано йому в порядку, зазначеному в підпункті 3.9.1 підпункту 3.9 цього пункту постанови.
Судом встановлено, що особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися в судове засідання 24.05.2016, повідомлені про час і місце розгляду справи своєчасно та з дотриманням вимог ГПК України, що підтверджується реєстром на відправку рекомендованої кореспонденції від 26.04.2016 та копією журналу обліку врученої вихідної кореспонденції.
В судовому засіданні судом було оголошено зміст документів, що надійшли до господарського суду до початку судового засідання (т. 11, а.с. 69-86). Судом ухвалено долучити вказані документи до матеріалів справи.
Розглянувши заяву Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 18.04.2016 №1227/10 про заміну кредитора у справі - управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області правонаступником, судом встановлено наступне.
Представником управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі зазначено про необхідність задоволення заяви Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 18.04.2016 №1227/10 про заміну кредитора у справі правонаступником.
Присутніми у судовому засіданні ліквідатором банкрута та представниками кредиторів зазначено про необхідність задоволення заяви Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області від 18.04.2016 №1227/10 про заміну кредитора у справі правонаступником.
Судом оглянуто оригінали документів, наданих представником Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (т. 11 а.с. 32-34).
Судом встановлено, що статтями 13 та 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" виключно Кабінет Міністрів України наділено повноваженнями з утворення, реорганізації та ліквідації територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади як юридичних осіб публічного права.
Частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Частиною другою статті 107 ЦК України визначено, що після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення), який має містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється.
Частиною дев'ятою статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" встановлено, що порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією чи ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади набувають статусу юридичної особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію як юридичної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" ухвалено рішення щодо оптимізації структури окремих районних управлінь Пенсійного фонду України шляхом їх об'єднання та перейменування.
Згідно до додатку 1 вказаної постанови "Перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом злиття" управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі та управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі реорганізовано шляхом злиття у Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
30.03.2016 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 13051120007008786 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, що підтверджується повідомленням про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.05.2016 № НОМЕР_1 (т. 11 а.с. 73-75).
30.03.2016 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 13051340000013102 про реєстрацію Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що підтверджується витягом з реєстру від 12.05.2016 № НОМЕР_2 (т. 11 а.с. 76-77).
30.03.2016 було складено передавальний акт між головою комісії з припинення діяльності управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі та Житомирської області та Житомирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (т. 11 а.с. 30-31).
Статтею 4-1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ст. 25 ГПК України у разі припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу.
З підстав викладеного, з урахуванням норм ст. 25 Господарського процесуального кодексу України, ст.104, 107 Цивільного кодексу України, господарський суд вбачає заяву Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області обґрунтованою, у зв'язку з чим вважає за необхідне її задовольнити та замінити кредитора управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі (ідентифікаційний код 37927490, місцезнаходження: 10003, м. Житомир, вул. Перемоги, буд. 55) його правонаступником Житомирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (ідентифікаційний код 40380333, місцезнаходження: 10003, м. Житомир, вул. Перемоги, буд. 55)
Судом розглядаються клопотання ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 від 23.11.2015 № 25/440 про затвердження оплати послуг арбітражного керуючого ОСОБА_4 за період виконання обов'язків ліквідатора банкрута з 29.11.2012 по 31.10.2015 на суму 83679,06 грн та від 23.11.2015 №25/440 про відмову від клопотання про затвердження оплати послуг за виконання повноважень ліквідатора ОСОБА_1 виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 10 за період з 29.11.2012 по 31.10.2015 на суму 83679, 06 грн.
У судовому засіданні ліквідатором банкрута арбітражним керуючим ОСОБА_4 заявлено усне клопотання про відкладення розгляду клопотань від 23.11.2015 № 25/440 про затвердження оплати послуг арбітражного керуючого ОСОБА_4 за період виконання обов'язків ліквідатора банкрута з 29.11.2012 по 31.10.2015 на суму 83679,06 грн. та від 23.11.2015 №25/440 про відмову від клопотання про затвердження оплати послуг за виконання повноважень ліквідатора ОСОБА_1 виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 10 за період з 29.11.2012 по 31.10.2015 на суму 83679, 06 грн.
Присутніми у судовому засіданні учасниками провадження у справі про банкрутство зазначено про необхідність задоволення усного клопотання ліквідатора банкрута.
З огляду на думку учасників провадження у справі, господарський суд вважає за необхідне задовольнити усне клопотання ліквідатора банкрута та відкласти розгляд клопотання ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 від 23.11.2015 № 25/440 про затвердження оплати послуг арбітражного керуючого ОСОБА_4 за період виконання обов'язків ліквідатора банкрута з 29.11.2012 по 31.10.2015 на суму 83679,06 грн. та від 23.11.2015 №25/440 про відмову від клопотання про затвердження оплати послуг за виконання повноважень ліквідатора ОСОБА_1 виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 10 за період з 29.11.2012 по 31.10.2015 на суму 83679, 06 грн.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради від 21.05.2015 № 3046/16 з вимогами до боржника з урахуванням заяви від 16.02.2016 № 643/16 про зменшення вимог до боржника на суму 317 137,90 грн, господарський суд встановив наступне.
21.05.2015 до господарського суду надійшла заява ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради від 21.05.2015 № 3046/16 з вимогами до боржника на суму 367026,76 грн. заборгованості з оплати послуг централізованого опалення (т. 10 а.с. 1-5).
Обґрунтовуючи заяву з вимогами до боржника, Комунальне підприємство “Житомиртеплокомуненерго” Житомирської міської ради зазначало про наявність у боржника заборгованості з оплати послуг централізованого опалення на суму 367 026,76 грн, які надавалися у м. Житомирі за наступними адресами: м. Житомир, майдан Польовий, 10; м. Житомир, вул. Вітрука, 42/7; м. Житомир, вул. Космонавтів, 32; м. Житомир, вул. Корольова, 48; м. Житомир, вул. Польова, 48; м. Житомир, вул. Корольова, 46.
16.02.2016 до господарського суду надійшла заява ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради від 16.02.2016 № 643/16 про уточнення розміру кредиторських вимог у якій зазначено про необхідність визнання вимог до боржника на загальну суму 317 137,90 грн. Кредитором фактично зменшено розмір вимог до боржника на 49 888,86 грн, у зв'язку з тим, що 14.01.2016 на адресу ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради надійшла заява громадянина ОСОБА_9 з проханням відкрити особовий рахунок як на квартиронаймача за адресою: АДРЕСА_1. ОСОБА_9 зобов'язався провести оплату послуг з теплопостачання за зазначеною адресою за період з жовтня 2011 року по квітень 2015 року, у зв'язку з отриманням у вказаний період послуг з теплопостачання (т. 10 а.с. 195-201).
Представником ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради у судовому засіданні підтримано заяву з вимогами до боржника з урахуванням заяви про зменшення вимог до боржника у повному обсязі, зазначено про необхідність визнання вимог до боржника на суму 317 137,90 грн.
Ліквідатором банкрута арбітражним керуючим ОСОБА_4 зазначено про необхідність відхилення вимог кредитора у повному обсязі з підстав викладених у відзиві на заяву кредитора (т. 11 а.с. 15). На думку ліквідатора банкрута, вимоги на суму 21874,26 грн за період з листопада 2010 року по серпень 2011 року заявлено з пропуском граничного терміну їх подання. Вимоги на суму 10 796,37 грн за період з серпня 2011 року по листопад 2011 повинні були бути заявлені до суду в місячний термін після опублікування оголошення про порушення справи про банкрутство боржника. Вимоги на загальну суму 284467,27 грн за період з грудня 2011 по квітень 2015 не мають характеру поточних у розумінні статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", заявлені після введення ліквідаційної процедури, під час якої не виникає будь-яких нових зобов'язань, що можуть бути заявлені в порядку ч.1 ст. 23 Закону.
Представником Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначено про необхідність відхилення вимог кредитора у повному обсязі.
Представником ОСОБА_1 підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради не заперечено щодо визнання вимог кредитора.
Дослідивши матеріали справи та заяви кредитора, судом встановлено, що 01.07.2010 між ОСОБА_1 підприємством "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради (виконавець) та ОСОБА_1 виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством № 10 (споживач) було укладено договір № 52 про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води.
Відповідно до п.1.1. договору виконавець зобов'язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання гарячої води, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
Розділом 2 вказаного договору визначено тарифи на послуги та їх загальну вартість, передбачено, що тарифи на послуги може бути змінено в порядку визначеному чинним законодавством України про що споживачу повідомляється в засобах масової інформації. Розмір щомісячної плати коригується у відповідності до зміни тарифів.
У п. 2.4. договору визначено характеристику об'єктів споживання теплової енергії:
- вул. Вітрука, 42/7 площею 66,25 м2;
- майдан Польовий, 10 площею 27,2 м2, а після змін додано 120,1 м2;
- вул. Космонавтів, 32 площею 228 м2;
- вул. Корольова, 48 площею 95,7 м2.
Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживачі - госпрозрахункові підприємства, організації та бюджетні установи проводять попередню оплату до 20 числа поточного місяця у розмірі 50% від очікуваних нарахувань. Решту суми нарахування споживач оплачує до 10 числа місяця наступного за розрахунковим. Споживачі - бюджетні установи можуть проводити попередню оплату до 25 числа поточного місяця у розмірі 100% від очікуваного споживання наступного місяця (п. 3.1. договору).
Не пізніше 8 числа місяця, наступного за розрахунком, споживач повинен отримати рахунок на оплату теплової енергії, спожитої у розрахунковому місяці. Не отримання споживачем рахунку не звільняє останнього від обов'язку оплати по цьому договору (п. 3.8. договору).
Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 ЦК України).
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ст.173 Господарського кодексу України).
Статтею 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно зі ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Це положення кореспондується зі ст.193 Господарського кодексу України, згідно якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
ОСОБА_1 підприємством "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради у заяві про зменшення вимог до боржника зазначено про наявність у ОСОБА_1 виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 10 заборгованості з оплати послуг централізованого опалення за період з листопада 2010 року по квітень 2015 року на суму 317 137,90 грн. На підтвердження отримання ОСОБА_1 виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством № 10 послуг з централізованого опалення ОСОБА_1 підприємством "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради надано до суду складені ним на виконання п. 3.8. договору рахунки про надання послуг з централізованого опалення за наступними адресами:
- м. Житомир, майдан Польовий, 10;
- м. Житомир, вул. Вітрука, 42/7;
- м. Житомир, вул. Космонавтів, 32;
- м. Житомир, вул. Корольова, 46;
- м. Житомир, вул. Польова, 48 (т. 10 а.с. 12-50).
Отже, з урахування п. 2.4 договору ОСОБА_1 підприємством "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради заявлено вимоги з оплати послуг з централізованого опалення за адресами, які не є предметом договору від 01.07.2010 № 52, а саме: м. Житомир, вул. Корольова, 46; м. Житомир, вул. Польова, 48. Докази наявності інших договорів укладених між сторонами у суду відсутні.
Зважаючи на відсутність договору про надання послуг з централізованого опалення за адресами м. Житомир, вул. Корольова, 46 та м. Житомир, вул. Польова, 48, вимоги кредитора до боржника в частині оплати послуг з централізованого опалення за адресами м. Житомир, вул. Корольова, 46 та м. Житомир, вул. Польова, 48 на суму 36921,2 грн відхиляються господарським судом як необґрунтовані та подані без жодних правових підстав.
Судом встановлено, що ухвалою господарського суду від 05.11.2010, серед іншого, порушено провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 10.
04.06.2011 в газеті "Урядовий Кур'єр" №101 було опубліковано оголошення про порушення провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - ОСОБА_6 про банкрутство), конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Ч. 4 ст. 14 Закону про банкрутство передбачено, що за результатами розгляду заяв з вимогами конкурсних кредиторів господарський суд ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.
Постановою господарського суду від 03.11.2011, зокрема, визнано банкрутом Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство № 10.
Відповідно до абз. 8 ст. 23 Закону про банкрутство з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури
З урахуванням викладеного, господарський суд вважає за необхідне зазначити, що вимоги кредитора за період з 01.11.2010 по 04.11.2010 є конкурсними, а за період з 05.11.2010 по 02.11.2011 - поточними.
ОСОБА_1 підприємством “Житомиртеплокомуненерго” Житомирської міської ради у заяві з вимогами до боржника зазначено, що заборгованість ОСОБА_1 виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 10 за листопад 2010 року становить:
- 336,192 грн - м. Житомир, майдан Польовий, 10;
- 818,85 грн - м. Житомир, вул. Вітрука, 42/7;
- 2818,08 грн - м. Житомир, вул. Космонавтів, 32,
на підтвердження чого надано відповідний рахунок (т.10 а.с. 12).
Відповідно до розрахунку суду конкурсні вимоги ОСОБА_1 підприємства “Житомиртеплокомуненерго” Житомирської міської ради до боржника становлять 529,75 грн (т. 11 а.с. 87).
Згідно з ч. 2 ст. 14 Закону про банкрутство, вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінченого строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі - не розглядаються і вважаються погашеними про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Ухвалою господарського суду від 09.08.2011 затверджено реєстр вимог кредиторів ОСОБА_1 виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 10; постановлено вважати погашеними вимоги конкурсних кредиторів, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та незаявлені в господарський суд у встановлений для їх подання строк в порядку, визначеному ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З урахуванням викладеного господарський суд приходить до висновку, що вимоги кредитора на загальну суму 529,75 грн. є вимогами, які відповідно до вимог ч. 2 ст.14 Закону про банкрутство та в силу судового рішення - ухвали господарського суду Житомирської області від 09.08.2011 вважаються погашеними, тому підлягають відхиленню.
Відповідно до розрахунку суду поточні вимоги ОСОБА_1 підприємства “Житомиртеплокомуненерго” Житомирської міської ради (за період з 05.11.2010 по 02.11.2011) з оплати послуг централізованого опалення за адресами: м. Житомир, майдан Польовий, 10; м. Житомир, вул. Вітрука, 42/7; м. Житомир, вул. Космонавтів, 32 до боржника становлять 24 293,95 грн (т. 11 а.с. 87). Вказані вимоги є обґрунтованими та підтвердженими належними доказами.
ОСОБА_1 підприємством "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради також заявлено до боржника вимоги з оплати послуг централізованого опалення за адресами: м. Житомир, майдан Польовий, 10; м. Житомир, вул. Вітрука, 42/7; м. Житомир, вул. Космонавтів, 32 за період з 03.11.2011 по квітень 2015 року.
Слід зазначити, в ліквідаційній процедурі пред'являються та відповідно задовольняються вимоги, що виникли під час провадження у справі про банкрутство, тобто в процедурах розпорядження майном боржника та санації боржника. Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону про банкрутство з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважається таким, що настав.
Після визнання боржника банкрутом нові зобов'язання боржника виникають лише у випадках передбачених Законом про банкрутство.
Так, згідно ч. 9 ст. 30 Закону про банкрутство такими випадками є поточні комунальні та експлуатаційні платежі; інші витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.
Як було раніше встановлено, заявлені ОСОБА_1 підприємством "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради вимоги до боржника є вимогами з оплати послуг централізованого опалення приміщень, які перебували на балансі банкрута.
З метою з'ясування дати передачі вказаних приміщень іншим суб'єктам господарювання, ухвалами господарського суду від 06.10.2015, 24.11.2015, 16.02.2016 та 20.04.2016 до суду в порядку ст. 30 ГПК України викликався представник Агенції з управління комунальним майном Житомирської міської ради.
У судовому засіданні 24.05.2016 представником Агенції з управління комунальним майном Житомирської міської ради надано пояснення, що відповідно до листа ОСОБА_1 підприємства "ВЖРЕП № 13" від 08.08.2014 № 416 приміщення за адресами м. Житомир, майдан Польовий, 10; м. Житомир, вул. Вітрука, 42/7; м. Житомир, вул. Космонавтів, 32 перебувають на балансі вказаного підприємства, є вільними та можуть бути передані в оренду (т.11 а.с. 70).
Судом оглянуто оригінали документів, наданих представником Агенції з управління комунальним майном Житомирської міської ради (т. 11 а.с. 70-71).
Учасниками провадження у справі про банкрутство не надано до господарського суду доказів того, що приміщення м. Житомир, майдан Польовий, 10; м. Житомир, вул. Вітрука, 42/7; м. Житомир, вул. Космонавтів, 32 було передано банкрутом ОСОБА_1 підприємству "ВЖРЕП № 13" раніше ніж 08.08.2014.
З урахуванням викладеного, господарський суд приходить до висновку, що вимоги кредитора до боржника за період з 03.11.2011 по квітень 2014 року (останній місяць надання послуг централізованого опалення до дати ймовірної передачі банкрутом вказаних приміщень на баланс ОСОБА_1 підприємства "ВЖРЕП № 13") на суму 166 224,24 грн є поточними комунальними платежами. Вказані вимоги є обґрунтованими та підтвердженими належними доказами.
Вимоги кредитора до боржника за період з жовтня 2014 року по квітень 2015 року на суму 89 168,76 грн за оплату послуг централізованого опалення приміщень відхиляються господарським судом, у зв'язку з тим, що банкрут не є належним боржником за ними, оскільки вказані приміщення не перебували на його балансі протягом вказаного періоду.
Зважаючи на викладене у сукупності, господарський суд прийшов до висновку визнати вимоги ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради до боржника на суму 190 518,19 грн з включенням до четвертої черги реєстру вимог кредиторів, відхилити вимоги ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради на суму 126 619, 71 грн
Крім того, згідно з п. 4.11 Постанови Пленуму Вищого господарського суду "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013 №7, розподіл сум судового збору (так само як й інших судових витрат) у непозовному провадженні, зокрема, як-от у справах про банкрутство, здійснюється, оскільки інше не передбачено законом, за загальними правилами ст. 49 ГПК.
Відповідно до платіжного доручення № 1309 від 11.03.2015 ОСОБА_1 підприємством "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради сплачено судовий збір у розмірі 1218,00грн. за розгляд заяви кредитора (т. 10 а.с. 6).
У зв'язку з чим, на підставі ст. 49 ГПК України на боржника покладаються 1218,00 грн. судового збору, що сплачені кредитором при поданні до суду заяви з вимогами до боржника, які слід віднести до першої черги реєстру вимог кредиторів.
Ліквідатором банкрута арбітражним керуючим ОСОБА_4 у судовому засіданні повідомлено, що 23.05.2016 проведено засідання комітету кредиторів банкрутом, на якому прийнято рішення вважати передчасними дії ліквідатора з подання ліквідаційного балансу; зобов'язано ліквідатора до 15.06.2016 вжити заходів позовної роботи стосовно подання позову до Житомирської міської ради про визнання права повного господарського відання на майно, включене ліквідатором до складу ліквідаційної маси та яке зареєстроване на праві власності за Територіальною громадою м. Житомира в особі Житомирської міської ради, що підтверджується протоколом засідання комітету кредиторів від 23.05.2016 № 14 (т.11 а.с. 83).
Розглянувши клопотання ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 від 24.05.2016 № 25/155 про продовження строку ліквідаційної процедури ОСОБА_1 виробничого житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства № 10 та повноважень ліквідатора банкрута по 24.07.2016, господарський суд встановив наступне.
Ліквідатор банкрута арбітражний керуючий ОСОБА_4 в судовому засіданні вказане клопотання підтримав.
Присутніми в судовому засіданні представниками кредиторів надано пояснення про необхідність задоволення вказаного клопотання.
Ухвалою господарського суду від 20.04.2016, серед іншого, продовжено термін ліквідаційної процедури ОСОБА_1 виробничого житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства № 10 та повноважень ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 з 23.02.2016 по 24.05.2016
За змістом ч. 2 ст. 22 Закону про банкрутство, загальний строк ліквідаційної процедури боржника не може перевищувати 18 місяців. Господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців, якщо інше не передбачено цим Законом про банкрутство.
У п. 86 Постанови ВСУ № 15 від 18.12.2009 "Про судову практику в справах про банкрутство" (далі - Постанова Пленуму Верховного Суд України № 15) зазначено, що ліквідатор зобов'язаний вчинити ліквідаційні заходи і передати на затвердження господарському суду звіт та ліквідаційний баланс у встановлений строк, проте, невиконання ліквідатором цих дій у граничні строки, визначені Законом про банкрутство, не є підставою для припинення провадження у справі.
Ч. 3 ст. 24 Закону про банкрутство визначено, що ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Як вбачається з протоколу № 14 засідання комітету кредиторів від 23.05.2016, комітетом кредиторів вирішено надати повноваження ліквідатору банкрута клопотатись перед судом щодо продовження ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора банкрута на два місяці.
Беручи до уваги наведене, ураховуючи, що всі необхідні заходи, що є обов'язковими для здійснення в ліквідаційній процедурі банкрута, ліквідатором боржника в межах строку ліквідаційної процедури в повному обсязі у відповідності до ст. 32 зазначеного Закону не виконано, господарський суд визнає за необхідне клопотання ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 від 24.05.2016 № 25/155 задовольнити частково, продовжити термін ліквідаційної процедури ОСОБА_1 виробничого житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства № 10 та повноважень ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 з 25.05.2016 по 05.07.2016.
Відповідно до ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Статтею 77 ГПК України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Такими обставинами, зокрема, є неподання витребуваних доказів та/або необхідність витребування нових доказів.
Зважаючи на те, що доказів виконання в повному обсязі необхідних заходів, що є обов'язковими для здійснення в ліквідаційній процедурі банкрута в межах строку ліквідаційної процедури, ліквідатором боржника не надано, господарський суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи в межах ліквідаційної процедури.
Керуючись ст. 25, 77, 86 ГПК України, ст.ст. 22-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до 19.01.2013, господарський суд Житомирської області,-
ухвалив:
1. Замінити кредитора управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі (ідентифікаційний код 37927490, місцезнаходження: 10003, м. Житомир, вул. Перемоги, буд. 55) його правонаступником Житомирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (ідентифікаційний код 40380333, місцезнаходження: 10003, м. Житомир, вул. Перемоги, буд. 55).
2. Відкласти розгляд клопотання ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 від 23.11.2015 № 25/440 про затвердження оплати послуг арбітражного керуючого ОСОБА_4 за період виконання обов'язків ліквідатора банкрута з 29.11.2012 по 31.10.2015 на суму 83679,06 грн.
3. Відкласти розгляд клопотання ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 від 23.11.2015 №25/440 про відмову від клопотання про затвердження оплати послуг за виконання повноважень ліквідатора ОСОБА_1 виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 10 за період з 29.11.2012 по 31.10.2015 на суму 83 679, 06 грн.
4. Визнати вимоги ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради на суму 190 518,19 грн (четверта черга), 1218,00 грн (перша черга).
5. Відхилити вимоги ОСОБА_1 підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради на суму 126 619, 71 грн.
6. Продовжити термін ліквідаційної процедури ОСОБА_1 виробничого житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства № 10 та повноважень ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 з 25.05.2016 по 05.07.2016.
7. Відкласти розгляд справи.
8. Призначити наступне судове засідання на "05" липня 2016 р. о 12:00 год, в приміщенні господарського суду Житомирської області, зал судових засідань № 110.
9. Повторно ліквідатору банкрута арбітражному керуючому ОСОБА_4 надати до господарського суду в термін до 28.06.2016:
- реєстр вимог кредиторів банкрута;
- докази виконання вимог ч. 11 ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та копії відповідних проміжних звітів щодо проведення ліквідаційної процедури;
- докази відсутності у банкрута відокремлених підрозділів;
- докази реалізації активів банкрута та погашення вимог кредиторів;
- докази розшуку авто-технічних засобів, зареєстрованих за банкрутом;
- письмові пояснення стосовно вчинених дій в ліквідаційній процедурі за весь період виконання обов'язків ліквідатора банкрута із зазначенням таких дій за кожен календарний місяць;
- в разі завершення здійснення ліквідаційної процедури, здійснення розрахунків з усіма кредиторами надати суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута з додатками всіх необхідних документів на його підтвердження в порядку ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та протокол засідання комітету кредиторів на якому розглянуто звіт та ліквідаційний баланс банкрута.
10. Викликати в наступне судове засідання представників кредиторів та ліквідатора банкрута ОСОБА_4
11. Копію ухвали надіслати відповідно до розрахунку розсилки.
Суддя Омельян О.С.
Розрахунок розсилки:
1 - Житомирська ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області (м. Житомир, пл. Перемоги, 2) - рек.;
2 - Житомирське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності (м. Житомир, вул. Перемоги, 7) - рек.;
3 - Житомирський міський центр зайнятості (1005, м. Житомир, вул. Черняховського, 110) - рек.;
4 - Житомирське орендне підприємство теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" (10014, м. Житомир, вул. Жукова, 23-а) - рек.;
5 - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Житомирі (10003, м. Житомир, провул. Львівський, 2 ) - рек.;
6 - ОСОБА_2 (10012, м. Житомир, Шелушкова 59 А, кв. 1) - рек.;
7 - ОСОБА_3 (10009, м. Житомир, площа Польова,10 кв. 56) - рек.;