Постанова від 25.05.2016 по справі 826/28178/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25 травня 2016 року № 826/28178/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу та додані до неї матеріали:

за позовом ОСОБА_1,

до відповідача Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області,

за участі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору:

третя особа-1 Головне управління Державної міграційної служби України у м. Києві,

третя особа-2 Національний авіаційний університет,

про скасування рішення про анулювання посвідки № НОМЕР_1 від 21.05.2014 р.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, за участі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Національний авіаційний університет про скасування рішення про анулювання посвідки № НОМЕР_1 від 21.05.2014 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він прибув в Україну легально. В подальшому заявником отримано у встановленому порядку 21.05.2014 року посвідку на тимчасове проживання. Таким чином позивач на законних підставах та правомірно проживає на території України та відповідно до вимог міграційного законодавства отримав посвідку на тимчасове проживання в Україні у зв'язку із навчанням.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові.

Представник третьої особи - Головного управління Державної міграційної служби України у м. Києві, проти позову заперечував, висновок про необхідність анулювання посвідки вважав законним та обґрунтованим, у задоволенні позову просив відмовити.

В судове засідання 12.05.2016 р. не з'явилися представники - Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області та Національного авіаційного університету, у зв'язку з чим судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин Республіки Іран, перебував на території України на підстави посвідки на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1, виданої 21.05.2014 р. (код органу, що видав 1401), в якій було зазначено підставу видачі у зв'язку із навчанням, строк дії посвідки до 30.09.2015 р.

Позивач навчався у Донбаській національній академії будівництва та архітектури, але у зв'язку із проведенням антитерористичної операції на Сході України, вирішив перевестися до Національного авіаційного університету для продовження навчання.

30.07.2015 року ОСОБА_1 одружився із громадянкою України ОСОБА_4, відповідно до свідоцтва про шлюб від 30.07.2015 р. серії НОМЕР_2

01.08.2015 р. громадянин Республіки Іран ОСОБА_1 звернувся до Солом'янського районного відділу ДМС України з клопотанням про отримання посвідки на тимчасове проживання в Україн, оскільки перебував у шлюбі з громадянкою України ОСОБА_4.

Для отримання дозволу були надані наступні документи: заява для отримання посвідки на тимчасове проживання, копія та оригінал паспорту, нотаріально завірений переклад на українську мову паспорту, клопотання приймаючої сторони (у даному випадку дружини позивача), оригінал та копію свідоцтва про шлюб, копію та оригінал полісу медичного страхування, квитанцію про сплату державного мита, чотири фотокартки розміром 3,5х4,5, оригінал та копію паспорту дружини позивача.

За результатами розгляду матеріалів заяви громадянин Республіки Іран ОСОБА_1, 01.08.2015 р. (вих. № 10-0510) Солом'янським районним відділом Державної міграційної служби України в м. Києва направлено запит до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області із проханням підтвердити документування посвідкою на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_1 від 21.05.2014 р. (терміном до 30.09.2015 р.) у зв'язку із зверненням позивача стосовно реєстрації останнього АДРЕСА_1

Також Головним управлінням ДМС України в м. Києві від 09.07.2015 р. № 1-21/вх5170/1-15 направлено на адресу начальника ГУ ДМС України в Донецькій області листа Національного авіаційного університету, щодо відрахування позивача.

Головним управлінням Державної міграційної служби України в Донецькій області у відповідь на запит було надіслано висновок про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні іноземному студенту від 15.07.2015 р., в якому зазначено, що 09.07.2015 р. за вих. № 1-21/вх.5170/1-15 надійшло клопотання ГУ ДМС України в м. Києві щодо скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні у зв'язку із відрахуванням з числа студентів Інституту аеропортів Національного авіаційного університету в м. Києві у зв'язку із закінченням навчання фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр".

Підставою прийняття висновку слугував наказ Інституту аеропортів Національного авіаційного університету в м. Києві від 07.07.2015 р. № 1556/ог. Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до листа № 570 від 09.07.2015 р. Факультет по роботі з іноземними студентами Національного авіаційного університету громадянину ОСОБА_1 30 червня 2015 року закінчив навчання фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр" на підставі наказу від 07.07.2015 р. № 1556/ог.

Відповідно до висновку про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні іноземному студенту від 15.07.2015 р. - скасовано посвідку на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_1 видану громадянину ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, анульовано штамп у національному паспорті "видано посвідку на тимчасове проживання", копію висновку надіслати до відділу адресно-довідкової роботи управління з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянина з тимчасово окупованої території України ГУ ДМС України в Донецькій області для зняття з місця реєстрації проживання громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, на підставі Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні, наказу МВС України від 22.11.2012 № 1077 "Про затвердження порядку реєстрації місця проживання та місця перебування", копію висновку надіслати до ГУ ДМС України в м. Києві для зняття з реєстраційного обліку позивача, з метою уникнення фактів порушення діючого законодавства іноземцем повідомлення про прийняте рішення надіслати до Державної прикордонної служби України і до головних управлінь ДМС України в областях, м. Києві.

Відповідно до листа Солом'янського районного відділу ДМС України в м. Києві від 07.08.2015 р. № 10-0511 ОСОБА_1 було повідомлено про прийняте рішення про відмову в оформленні посвідки на тимчасове проживання, відповідно до п. 13 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".

Громадянин ОСОБА_1 вважаючи рішення про відмову в оформленні посвідки на тимчасове проживання, відповідно до п. 13 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" незаконним, необґрунтованим і таким, що підлягає скасуванню та звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про імміграцію" питання імміграції регулюються Конституцією України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, що не повинні їм суперечити. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, то застосовуються правила міжнародного договору України.

Згідно з п. 18 ст. 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Ч. 1 2 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" встановлює, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.

На підставі п. 12 ст. 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" визначено, що підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною дванадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, документ, що підтверджує факт навчання в Україні, та зобов'язання навчального закладу повідомити центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, про відрахування з такого закладу.

Порядок оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 р. № 251, та визначено, що цей Порядок визначає механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (далі - посвідки) іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання.

Відповідно до підп. 2 п. 10 Порядку посвідка на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною дванадцятою статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", видається на період навчання, який зазначається в документі, що підтверджує факт навчання в Україні.

Відповідно до п.19 Порядку посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця та особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи.

Як встановлено судом, підставою прийняття оскаржуваного слугував наказ Інституту аеропортів Національного авіаційного університету в м. Києві від 07.07.2015 р. № 1556/ог. Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до листа № 570 від 09.07.2015 р. Факультету по роботі з іноземними студентами Національного авіаційного університету громадянину ОСОБА_1 30 червня 2015 року закінчив навчання фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр" на підставі наказу від 07.07.2015 р. № 1556/ог.

Головним управлінням ДМС України в м. Києві від 09.07.2015 р. № 1-21/вх5170/1-15 направлено на адресу начальника ГУ ДМС України в Донецькій області листа Національного авіаційного університету, щодо відрахування позивача.

Головним управлінням Державної міграційної служби України в Донецькій області у відповідь на запит було надіслано висновок про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні іноземному студенту від 15.07.2015 р., в якому зазначено, що 09.07.2015 р. за вих. № 1-21/вх.5170/1-15 надійшло клопотання ГУ ДМС України в м. Києві щодо скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні у зв'язку із відрахуванням з числа студентів Інституту аеропортів Національного авіаційного університету в м. Києві у зв'язку із закінченням навчання фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр".

Тимчасовий порядок розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (далі - Тимчасовий порядок), затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.07.2013 № 681 визначає процедуру розгляду заяв для оформлення (обміну) і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства і прийняття за результатом їх розгляду рішень, а також внесення даних до бланків посвідок.

Відповідно до п.п.3.12 Тимчасового порядку раніше видана посвідка скасовується територіальним органом чи підрозділом ДМС, який її видав, у випадках, передбачених пунктом 19 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, п.п. 3.13 встановлює, що копія рішення про відмову у видачі посвідки або про скасування раніше виданої посвідки видається територіальним органом ДМС, який прийняв таке рішення, заявникові під розписку або надсилається рекомендованим листом іноземцеві чи особі без громадянства та приймаючій стороні не пізніше як у п'ятиденний строк з дня його прийняття, у разі прийняття рішення про скасування раніше виданої посвідки вона підлягає вилученню та знищенню. При цьому відмітка про видачу посвідки в паспортному документі анулюється (вкладний талон вилучається).

Також п.п. 3.14 Тимчасового порядку передбачено, що заявник протягом місяця з дня отримання копії рішення про відмову у видачі посвідки або про скасування раніше виданої посвідки має право на його оскарження.

П.п. 3.15 Тимчасового порядку визначено, що рішення про відмову в оформленні посвідки або скасування раніше виданої посвідки може бути оскаржено заявником до ДМС або суду:

1) за наявності підстав ДМС має право скасувати рішення територіального органу, надіслати матеріали на повторний розгляд (у разі необхідності додаткової перевірки наданих матеріалів) чи прийняти на їх підставі нове рішення;

2) інформація про результати розгляду скарги доводиться до відома заявника в строк, що не перевищує 5 днів з дати прийняття рішення.

Відповідно до п.п. 3.16 Тимчасового порядку особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування раніше виданої посвідки на тимчасове проживання, повинна знятися з реєстрації місця проживання та виїхати за межі України протягом місяця з дня отримання копії цього рішення. Якщо за цей час особа не виїхала з України, вона підлягає видворенню в порядку, передбаченому законодавством України. Якщо особа оскаржила рішення про відмову у видачі посвідки на тимчасове проживання або скасування раніше виданої посвідки до вищого органу або до суду, рішення про її примусове повернення або примусове видворення не приймається до прийняття остаточного рішення вищим органом або до набрання рішенням суду законної сили.

З урахуванням обставин зазначених у висновку про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні іноземному студенту від 15.07.2015 р., відповідачем було прийняте оскаржуване рішення про анулювання посвідки позивача в межах, порядок визначених законодавством, оскільки відповідно до листа № 570 від 09.07.2015 р. Факультету по роботі з іноземними студентами Національного авіаційного університету громадянину ОСОБА_1 30 червня 2015 року закінчив навчання фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр" на підставі наказу від 07.07.2015 р. № 1556/ог.

Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення не досліджувалася можливість видачі громадянину Ірану ОСОБА_1 посвідки на тимчасове проживання на підставі п.13 ст. 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", якою визначено, що підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України "Про міжнародне приватне право".

Також відповідно до п. 13 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", відповідно до якого іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій-дванадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.

Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З урахування вищевикладеного, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву стосовно видачі посвідки на тимчасове проживання з урахування висновків суду визначених, на підставі п.13 ст. 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", якою передбачено, що підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків про необхідність часткового задоволення позовних вимог.

Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов громадянина Республіки Іран ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області повторно розглянути заяву громадянина Республіки Іран ОСОБА_1 стосовно видачі посвідки на тимчасове проживання з урахування висновків суду.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Я.І. Добрянська