25 травня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/970/16
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Лобан Д.В. перевіривши матеріали адміністративного позову суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про визнання вимоги нечинною та скасування постанови,
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 звернувся з позовом про визнання нечинною вимоги Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції про сплату боргу від 25.01.2016 № 408-17 як таку, що не відповідає фактичним обставинам справи; скасування постанови відділу Державної виконавчої служби Ніжинського міськрайонного управління юстиції у Чернігівській області про відкриття виконавчого провадження від 10.03.2016 ВП № 50426072 як таку, що прийнята на підставі нечинної вимоги про сплату боргу.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначається ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
При отриманні позовної заяви судом встановлено, що позовна заява не містить найменування відповідача (відповідачів), його (їх) поштової адреси, а також засобів зв'язку з ним (ними), якщо такі відомі.
Суд звертає увагу, що при визначенні відповідачів слід виконати й вимоги ч. 3 ст. 106 КАС України, якою встановлено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Крім того, відповідно цих же положень КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначає Закон України від 08.07.2011 № 3674-VІ «Про судовий збір».
В силу ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, за практикою Європейського суду з прав людини, вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яка впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою (Рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України").
Таким чином, вимога позивача про скасування вимоги про сплату боргу від 25.01.2016 № 408-17 Ніжинської ОДПІ, безпосереднім наслідком якої є зміна складу майна СПД ФО ОСОБА_1, є майновою.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з 01.01.2016 за подання до суду фізичною особою-підприємцем адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 1 % ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати (551,20 грн.) та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати (6890,00 грн.).
Також позивач просить скасувати постанову ВДВС Ніжинського МР УЮ у Чернігівській області. Суд зазначає, що дана вимога за своїм змістом є немайновою.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з 01.01.2016 за подання фізичною особою-підприємцем до суду адміністративного позову немайнового характеру, ставка судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати (1378,00 грн.).
Суд звертає увагу на те, що адміністративний позов може містити декілька самостійних вимог, кожна з яких є об'єктом сплати судового збору та відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за кожну вимогу окремо.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви належного документа, який свідчив би про сплату судового збору в розмірі, встановленому ст. 4 Закону України «Про судовий збір» позивачем не надано. Доказів наявності підстав, передбачених ст. 88 КАС України для звільнення від оплати або відстрочення судових витрат, позивачем не надано.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 106, 107, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про визнання вимоги нечинною та скасування постанови залишити без руху.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом приведення позовної заяви у відповідність до ч. 1, 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України та надання до суду документу про сплату судового збору у загальному розмірі 1929,20 грн.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Відповідно до ст. ст. 186, 254 КАС України апеляційна скарга подається через Чернігівський окружний адміністративний суд, а її копія надсилається апелянтом до суду апеляційної інстанції, протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або її подано з пропуском строку, у поновленні якого було відмовлено, а у разі вчасного подання апеляційної скарги, з набранням законної сили рішенням апеляційної інстанції, якщо оскаржувану ухвалу не скасовано.
Суддя Д.В. Лобан