донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
19.05.2016 справа №908/4263/13
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3
при секретарі судового засідання: ОСОБА_4
за участю представників сторін:
від позивача - від відповідача (скаржник) -ОСОБА_5; ОСОБА_6
розглянувши апеляційну скаргуПублічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра», м. Київ
на рішення господарського суду Запорізької області
від23.03.2016 р. (повний текст оформлено та підписано 25.03.2016 р.)
у справі№ 908/4263/13 (суддя Зінченко Н.Г.)
за позовомЗапорізької міської ради, м. Запоріжжя
доПублічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра», м. Київ
провнесення змін до договору оренди землі №040926102297 від 17.12.2009 р.
26.12.2013 р. Запорізька міська рада, м. Запоріжжя звернулася до господарського суду Запорізької області з позовом про внесення змін до договору оренди землі від 17.12.2009 р. № 040926102297.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 23.03.2016 р. у справі №908/4263/13 позов задоволено в повному обсязі: внесено зміни до Договору оренди землі від 05.12.2008 р. реєстраційний № 040926102297 щодо оренди земельної ділянки площею 0,5344 га, розташованої у м. Запоріжжя по вул. Сталеварів, 27, для розташування відділення банку, укладеного Запорізькою міською радою, м. Запоріжжя та Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Надра», м. Київ і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 17.12.2009 р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040926102297, шляхом викладення наступних пунктів таким чином:
« 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9 772 679,68 грн. (дев'ять мільйонів сімсот сімдесят дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять грн. 65 коп.) в цінах 2013 року.»
« 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 781 814,37 грн. (сімсот вісімдесят одна тисяча вісімсот чотирнадцять грн. 37 коп.), що складає восьмикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року.».
Не погодившись з прийнятим рішенням місцевого господарського суду, Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра», м. Київ звернулося з апеляційною скаргою до Донецького апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 19.04.2016 р. порушено апеляційне провадження у справі № 908/4263/13, розгляд апеляційної скарги призначено на 19.05.2016 р.
11.05.2016 р. через канцелярію суду від представника позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення господарського суду Запорізької області від 23.03.2016 р. - без змін.
В судове засідання 19.05.2016 р. з'явився представник апелянта, який підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, та представник позивача, який заперечив проти апеляційної скарги.
Згідно зі ст. 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду встановила наступне.
05.12.2008 р. між Запорізькою міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством комерційним банком «Надра» (в подальшому перейменовано у Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра») (орендар) було укладено договір оренди землі (далі - договір оренди).
Згідно з п. 1 договору оренди орендодавець, відповідно до рішення 25 сесії 5 скликання Запорізької міської ради № 60/182 від 24.09.2008 р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування відділення банку, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 27.
Пунктом 2 договору оренди визначено, що загальна площа земельної ділянки складає 0,5344 га.
На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі та споруди орендаря, інші об'єкти інфраструктури відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлями та спорудами орендаря (п.п. 3, 4 договору оренди).
Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7 235 188, 16 грн. (в цінах 2008 року).
Пунктом 8 договору оренди встановлено, що цей договір укладається строком на 10 років.
Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Орджонікідзевського району 33215812700007 в управлінні Держказначейства у м. Запоріжжі Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145, код 13050200, у грошовій формі та в розмірі: 361 759,41 грн., що складає 5 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року (п.п. 11, 9 договору оренди).
Положеннями п. 12 Договору сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 32 договору оренди зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Договір оренди набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 39 договору оренди).
Судом першої інстанції встановлено, що вказаний договір зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.12.2009 р. за № 040926102297.
Пунктом 19 договору встановлено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється орендодавцем на умовах, які визначені у Договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до Договору.
Як вбачається з матеріалів справи, факт передачі земельної ділянки в оренду підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки без дати, наявним у матеріалах справи (т. 1, а.с. 20).
27.07.2011 р. позачерговою сесією шостого скликання Запорізької міської ради прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», згідно з яким встановлено коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати за земельні ділянки.
Рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя» внесено зміни до рішення міської ради від 27.07.2011 № 16, зокрема затверджено нові розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. Так, для земельних ділянок, наданих фінансовим установам та їх підрозділам, встановлено коефіцієнт « 8» (у попередньому рішенні Запорізької міської ради від 27.07.2011 р. № 16 для аналогічних земельних ділянок був встановлений коефіцієнт « 5»).
Також зазначеним рішенням Запорізької міської ради було зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008 р. № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати (п. 2 рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37).
Вказане рішення № 37 набрало чинності 01.01.2013 р. (відповідно до п. 5 цього рішення), було оприлюднено 24.07.2012 р. в газеті «Запорізька Січ» № 146 (5087) та на даний момент є чинним.
У зв'язку із тим, що розмір орендної плати за надану відповідачу в оренду земельну ділянку, визначений в п. 9 договору оренди землі, не відповідав встановленому рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р., позивачем на адресу відповідача 03.07.2013 р. була направлена пропозиція від 01.07.2013 р. за вих. № 01/02-21/02040 щодо внесення змін до договору оренди землі, реєстраційний № 040926102297, шляхом викладення п. 9 договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 781 814,37 грн. (сімсот вісімдесят одна тисяча вісімсот чотирнадцять грн. 37 коп.), що складає восьмикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Відправлення зазначеної пропозиції підтверджується фіскальним чеком № 7493 від 03.07.2013 р., який міститься в матеріалах справи.
В матеріалах справи наявні листи за вих. № 5/4/5/914 від 21.08.2013 р., вих. № 5/4/5/1097 від 28.10.2013 р., вих. № 5/4/5/1189 від 03.12.2013 р., відповідно до яких відповідач звертався до Держземагентства з проханням проведення перерахунку нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, оскільки вважав, що оцінка здійснена без достатнього врахування положень технічної документації та є значно завищеною (не було враховано відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням).
Відповіді на зазначені листи відповідачем не отримано.
Листами за вих. № 5/4/5/807 від 19.07.2013 р., вих. № 5/4/5/920 від 22.08.2013 р., та за вих. № 5/4/5/1264 від 25.12.2013 р. відповідач інформував позивача, про те, що він не згоден з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки, що перешкоджає укладенню додаткового договору до договору оренди землі.
В позасудовому порядку сторони договору не досягли згоди щодо внесення змін до договору оренди землі відносно розміру орендної плати і тому позивач звернувся до суду з позовом про внесення змін до договору оренди землі від 17.12.2009 р. (дата державної реєстрації) за № 040926102297 шляхом викладення п. 5 договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9 772 679,68 грн. (дев'ять мільйонів сімсот сімдесят дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять грн. 68 коп.) в цінах 2013 року» та п. 9 договору в наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 781 814,37 грн. (сімсот вісімдесят одна тисяча вісімсот чотирнадцять грн. 37 коп.), що складає восьмикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Даний позов господарським судом Запорізької області задоволений повністю.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно зі ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, що передбачено ст. 652 ЦК України.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 652 ЦК України зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
На час вирішення даного спору в суді першої інстанції питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою було врегульовано Податковим кодексом України, який набув чинності з 01.01.2011 р. (далі - ПК України).
Статтею 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 288 ст. 288.1 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), 3 % нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 % нормативної грошової оцінки. (п. 288.5.1 ст. 288 ПК України).
Отже, ст. 288 ПК України встановлений граничний розмір річної орендної плати за земельну ділянку.
Відповідно до ст. 274.1 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 % від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Частиною 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 13 цього ж Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Як встановлено судом першої інстанції, 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», відповідно до якого вирішено: затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ «Діпромісто»; затвердити базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р.; впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.
Земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду, пройшла нормативну грошову оцінку і на час звернення з позовом до господарського суду Запорізької області (2013 рік) розмір нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, яка є об'єктом договору оренди землі, внесення змін до якого є предметом позовних вимог, становить 9 772 679,68 грн., що підтверджується Витягом з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, складеним Головним управлінням Держземагентства у Запорізькій області станом на 28.02.2013 р.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» унормовано, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У зв'язку із прийняттям Податкового кодексу України до статті 21 Закону України «Про оренду землі» були внесені зміни, відповідно до яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (Частина 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» в редакції Закону України № 2756-VІ від 02.12.2010 р.).
Відповідно до ч. 3 ст. 22 цього ж Закону орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради № 16 від 27.07.2011 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку у м. Запоріжжя, наданих фінансовим установам, їх підрозділам, дорівнює восьмикратному розміру земельного податку.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Пунктом 34 ст. 26 вказаного Закону України передбачено, що на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно зі ст. 59 вказаного Закону рада, в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно зі ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку, що рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р., яким встановлено орендну плату за земельну ділянку, що є предметом договору оренди землі, в розмірі 8 % від її нормативної грошової оцінки, прийняте Запорізькою міською радою в межах наданої чинним законодавством компетенції.
Станом на час вирішення спору в суді першої інстанції вказане рішення в установленому законом порядку не оскаржено, воно не змінено і не визнано недійсним, а тому суд першої інстанції вірно визначив, що в силу приписів ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» воно є обов'язковим для виконання на відповідній території.
Як вбачається із розрахунку позивача, розмір орендної плати за спірну земельну ділянку визначений у загальній сумі 9 772 679,68 грн., тобто 8 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2013 року.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічні умови сторони передбачили в п. 32 договору оренди землі, яким встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Як вже зазначалося раніше, пунктом 11 договору сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Місцевий господарський суд дійшов вірного висновку, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постановах від 06.12.2010 р. у справі № 2-1/10068-2008, від 27.12.2010 р. у справі № 27/15-10, від 23.05.2011 р. у справі № 7/105-10 (30/234-09), від 04.07.2011 р. у справі № 41/81пд, від 20.11.2012 р. у справі № 28/5005/640/2012.
Якщо договір змінюється в судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сил (ч. 3 ст. 653 ЦК України, ч. 5 ст. 188 ГГ України).
Оскільки розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений пунктом 9 договору оренди землі, не відповідає граничному розміру цієї плати (з урахуванням функціонального призначення земельної ділянки, встановленого рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. «Про внесення змін до рішення міської ради № 16 від 27.07.2001 р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», яке є обов'язковим для виконання, а також те, що орендна плата за землю є регульованою ціною, і умовами п. 12 спірного договору передбачено внесення змін до нього у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін та тарифів та прийняття орендодавцем рішення про збільшення чи зменшення орендної плати за землю, тому місцевий господарський суд дійшов вірного висновку, що наявні достатні підстави для зміни Договору у частині, що стосується розміру орендної плати за користування земельною ділянкою з викладенням пункту 9 Договору у запропонованій позивачем редакції. Внесення змін до п. 5 договору щодо розміру нормативної грошової оцінки землі, виходячи з наявного у справі витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі, виданої Головним управлінням Держземагентства у Запорізькій області станом на 28.02.2013 р., не суперечить закону, оскільки обчислення розміру орендної плати безпосередньо залежить від нормативної грошової оцінки землі з урахуванням її індексації.
Посилання апелянта на те, що відповідно до норм ст. 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, а підвищення орендної плати призведе до виникнення додаткового грошового зобов'язання банку перед позивачем, судом апеляційної інстанції не приймається до уваги як безпідставне з огляду на наступне.
На момент набрання чинності рішенням № 37 Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. та звернення позивача з позовом відповідач, Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра», м. Київ, не перебував в процесі ліквідації.
Предметом розгляду у справі є внесення змін до діючого договору землі щодо розміру орендної плати. Внесення орендної плати за земельну ділянку є одним із основних зобов'язань по договору оренди землі і внесення змін до розміру орендної плати є зміною обсягу цього зобов'язання, а не виникненням додаткового зобов'язання.
В пункті 12 Договору сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік.
Таким чином, зміна розміру орендної плати не є додатковим грошовим зобов'язанням, а є лише підставою для приведення договору оренди земельної ділянки комунальної форми власності у відповідність до рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. та вимогам діючого законодавства.
Місцевий суд обґрунтовано не прийняв посилання відповідача на те, що позовні вимоги суперечать даним витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 1160/05/05 від 21.01.2014 р. та станом на час розгляду справи в суді є не актуальними. Суд розглянув вимоги в межах заявлених позовних вимог, а позивачем у справі заявлені позовні вимоги про зміну розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах саме 2013 р., тобто на момент звернення до суду з позовом. Заява про зміну позовних вимог позивачем до суду не надавалася, отже у суду відсутні підстави для застосування нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах на 2014 р. Крім того, відповідної пропозиції, щодо застосування нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах на 2014 р. від позивача відповідачу не надходило.
Доводи відповідача стовно того, що нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки за 2013 рік була визначена невірно, оскільки коефіцієнт (0,90) при розрахунку нормативної грошової оцінки землі на 2013 рік не застосовувався і внаслідок чого оцінка землі збільшилася, судом не прийняті до уваги, оскільки зазначене питання було предметом розгляду адміністративного позову в Запорізькому окружному адміністративному суді.
Постановою Запорізького окружного Адміністративного суду від 17.09.2014 р. у справі № П/808/154/14, яка набула законної сили, відмовлено в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра», м. Київ про здійснення перерахунку нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки за 2013 рік із застосуванням коефіцієнту (0,90).
Згідно з приписами ст. 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи викладене, місцевий господарський суд правомірно задовольнив вимоги Запорізької міської ради про внесення змін до п. 5, 9 Договору оренди землі, укладеного 26.04.2006 р. Запорізькою міською радою та Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Надра», м. Київ і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 17.12.2009 р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040926102297 і підстав для скасування рішення не вбачається.
З огляду на зазначене, апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра», м. Київ задоволенню не підлягає, а рішення господарського суду Запорізької області від 23.03.2016 р. у цій справі підлягає залишенню без змін.
Судові витрати за апеляційне оскарження, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 91, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра», м. Київ на рішення господарського суду Запорізької області від 23.03.2016 р. у справі № 908/4263/13 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Запорізької області від 23.03.2016 р. у справі №908/4263/13 залишити без змін.
3. Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня її прийняття.
Головуючий Л.В. Ушенко
Судді О.Л. Агапов
ОСОБА_3
Надруковано 5 прим.: 1.позивачу;1.відповідачу; 1.ГСЗО; 1.у справу; 1.ДАГС