Копія
17 травня 2016 р. Справа №818/390/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Малорибицької сільської ради Краснопільського району до державного реєстратора прав на нерухоме майно Сумського міського управління юстиції Корж Вікторії Олександрівни, Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав у судовому засіданні, мотивуючи свої вимоги тим, що 25.02.2016 р. він звернувся до Центру надання адміністративних послуг Краснопільської районної державної адміністрації з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Сумського міського управління юстиції Корж Вікторії Олександрівни № 28505208 від 29 лютого 2016 року Малорибицькій сільській раді було відмовлено в державній реєстрації права власності на 1/1 частки гідроспоруди - земляної дамби (греблі) без твердого покриття, розташованої за адресою: Сумська область, Краснопільський район, с/рада Малорибицька, комплекс будівель та споруд № 3, будинок б/н, за суб'єктом - Малорибицька сільська рада, податковий номер (код ЄДРПОУ) 04389331. Відмовляючи в державній реєстрації прав та їх обтяжень, державний реєстратор виходив з вимог Закону України "Про аквакультуру", відповідно до ч. 1 ст. 1 якого земляна дамба - земляна споруда, що побудована для утримання поверхневих вод, зосереджених у штучно створеній водоймі, а відповідно до прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону земляна дамба (гребля) є невід'ємною частиною земельної ділянки водного фонду, а тому не підлягають державній реєстрації речові права окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі. Позивач вважає дане рішення протиправним та зазначає, що порядок проведення державної реєстрації прав визначений Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Дотримуючись вимог вказаного Закону та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. N 1127, позивачем до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень додано всі передбачені законом документи, необхідні для здійснення державної реєстрації. В оскаржуваному рішенні не міститься жодного посилання щодо ненадання належних та необхідних документів для реєстрації. Зазначає, що в прикінцевих та перехідних положеннях Закону України "Про аквакультуру" взагалі не міститься положення, що земляна дамба (гребля) є невід'ємною частиною земельної ділянки водного фонду. У свою чергу, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено перелік підстав для відмови в державній реєстрації прав. При цьому з підстав, не передбачених частиною першою цієї статті, відмова в державній реєстрації прав заборонена. Просить позов задовольнити.
У судове засідання представники відповідачів не прибули повторно, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялися за останнім відомим місцем реєстрації, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без їх участі до суду не подали. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні відповідачів за наявними в ній доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25.02.2016 р. Малорибицька сільська рада звернулася до Центру надання адміністративних послуг Краснопільської районної державної адміністрації з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Сумського міського управління юстиції Корж Вікторії Олександрівни № 28505208 від 29 лютого 2016 року Малорибицькій сільській раді було відмовлено в державній реєстрації права власності на 1/1 частки гідроспоруди - земляної дамби (греблі) без твердого покриття, розташованої за адресою: Сумська область, Краснопільський район, с/рада Малорибицька, комплекс будівель та споруд № 3, будинок б/н, за суб'єктом - Малорибицька сільська рада, податковий номер (код ЄДРПОУ) 04389331 (а.с.8).
Суд вважає, що дане рішення є необґрунтованим та підлягає скасуванню з огляду на таке.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон), який також спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. N 1127 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 43 Порядку для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються:
1) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
2) витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності);
3) документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності);
4) документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Відповідно до п. 4 ст. 5 Закону не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 10 Закону державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Порядок проведення державної реєстрації прав визначений у статті 18 Закону.
Підстави для відмови в державній реєстрації прав визначені статтею 24 Закону.
Відмова в державній реєстрації прав з підстав, не передбачених частиною першою цієї статті, заборонена (ч. 5 ст. 24 Закону).
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 10 Закону державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Пунктом 23 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування.
Таким чином, законодавчо встановлений вичерпний перелік підстав, за наявності яких державний виконавець може прийняти рішення про відмову в державній реєстрації прав. При цьому підстава для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, викладена в оскаржуваному рішенні, не міститься в переліку підстав для відмови в державній реєстрації прав, встановленому у ст. 24 Закону. Так, в оскаржуваному рішенні зазначено, що відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про аквакультуру" земляна дамба - земляна споруда, що побудована для утримання поверхневих вод, зосереджених у штучно створеній водоймі, а відповідно до прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону земляна дамба (гребля) є невід'ємною частиною земельної ділянки водного фонду, а тому не підлягають державній реєстрації речові права окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі. У свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. При цьому жодним нормативним актом України не визначено, що нерухоме майно - побудована гідроспоруда (гребля) - є приналежністю головної речі - земельної ділянки, на якій вона знаходиться.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, не дотримався вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", дане рішення не може відповідати приписам ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення від 29.02.2016 р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Малорибицької сільської ради Краснопільського району до державного реєстратора прав на нерухоме майно Сумського міського управління юстиції Корж Вікторії Олександрівни, Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 28505208 від 29 лютого 2016 року державного реєстратора прав на нерухоме майно Сумського міського управління юстиції Корж Вікторії Олександрівни.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складено 23 травня 2016 року.