29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"10" лютого 2009 р.Справа № 5/257-Б
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Грамчука І.В. при секретарі Атаманчук І.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за заявою Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції в особі її Білогірського відділення смт. Білогір'я
про визнання банкрутом приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району
За участю представників сторін:
заявника : Сороквашина Н.В. -представник за довіреністю від 06.02.2009р. № 788/8-10
боржника : не з'явився
Ухвалою господарського суду від 1 грудня 2008р. порушено провадження у справі № 5/257-Б про визнання банкрутом приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району відповідно до ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою суду від 11 грудня 2008 р. боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру на строк до 1 квітня 2009р. з призначенням ліквідатором ініціюючого кредитора у справі № 5/257-Б - Ізяславську міжрайонну державну податкову інспекцію в особі її Білогірського відділення смт. Білогір'я, яку зобов'язано провести ліквідаційну процедуру, скласти ліквідаційний баланс та подати його разом із звітом господарському суду для затвердження.
28 січня 2009р. господарським судом отримано Звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району, через що справу призначено до розгляду із викликом повноважних представників сторін та ліквідатора.
Із викликаних осіб до суду прибула лише повноважний представник ініціюючого кредитора, на думку якої, в матеріалах справи достатньо доказів на підтвердження правомірності завершення ліквідаційної процедури суб'єкта підприємницької діяльності.
Вислухавши повноважного представника ініціюючого кредитора та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за необхідне відмовити Ізяславській міжрайонній державній податковій інспекції в особі її Білогірського відділення смт. Білогір'я в затвердженні Звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району, з огляду на наступне :
Статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон) передбачено, що у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також, за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Наведена норма передбачає, що заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є підставою для порушення провадження у справі й у випадку наявності будь-якої з підстав, передбачених статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". З матеріалів справи вбачається, що приймаючи постанову про визнання приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району банкрутом на підставі ст. 52 Закону господарський суд виходив з того, що заявлені вимоги ініціюючого кредитора підтверджені постановою господарського суду Хмельницької області від 5 червня 2008р. у справі № 20/2184-А, яка набула чинності в установленому законом порядку та не виконана боржником після настання встановленого строку для її добровільного виконання, а факт відсутності боржника за місцем проживання підтверджується довідкою Мокроволянської сільської Ради за № 305 від 29.12.2009р. про те, що ОСОБА_1 на території сільської ради не прописаний з 3 листопада 2008р.
У контексті вказаної норми закону при розгляді справи за правилами статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" предметом доказування у даній справі є визначення місцезнаходження боржника -приватного підприємця та факт відсутності підприємця за його місцем проживання з послідуючим підтвердженням відсутності підприємницької діяльності боржника.
Відповідно до статті 29 Цивільного кодексу України та положень абзацу 5 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" місце проживання фізичної особи - житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо) у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово, що знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою -підприємцем.
Згідно з частиною 1 статті 16 цього Закону Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (надалі -Єдиний державний реєстр) створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
У частині 1 статті 17 цього Закону зазначено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Частиною 4 даної статті передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про місце проживання фізичної особи, підстави для відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця; дані про дату постановки на облік та дату зняття з обліку в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування; дані про перебування фізичної особи - підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності, зокрема дата прийняття, дата набрання законної сили та номер судового рішення про оголошення фізичної особи - підприємця померлою або визнання безвісно відсутньою, щодо припинення підприємницької діяльності, що не пов'язане з банкрутством, щодо порушення (припинення) провадження у справі про банкрутство, щодо визнання банкрутом, щодо скасування державної реєстрації припинення підприємницької діяльності;
За приписами частин 1, 3 статті 18 вказаного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Витребуваних судом доказів на підтвердження наявності у Єдиному державному реєстрі записів про фактичне місце проживання підприємця та відповідних відомостей з органів внутрішніх справ ініціюючим кредитором на вимогу суду не надано.
28 січня 2009р. ліквідатором банкрута було надано господарському суду на затвердження звіт та ліквідаційний баланс, в якому вказано, що здійсненими ліквідатором заходами майнових активів боржника не виявлено, майно у банкрута відсутнє. На підтвердження зазначеного факту в якості додатку ліквідатором надіслано суду лише відповідь Білогірського відділу інспекції державного технічного нагляду, довідки Мокроволянської сільської ради, Білогірського бюро технічної інвентаризації та ВДАІ Білогірського РВ УМВС України в Хмельницькій області.
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись ст. 43 ГПК України суд дійшов висновку, що ліквідатором не вжито всіх можливих дій в межах повноважень передбачених ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно ст. 32 Закону після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються показники виявлення ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси, реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 52 Закону ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до банкрута.
В порушення вимог ст. 43 ГПК України заявником позбавлено суд можливості з'ясувати яким чином ліквідатор повідомляв усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника та які саме докази підтверджують факт повідомлення кредиторів.
Постановою господарського суду Хмельницької області від 5 червня 2008р. у справі № 20/2184-А, яка набула чинності в установленому законом порядку задоволено позов Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції в особі Білогірського відділення, смт. Білогір'я до приватного підприємця ОСОБА_1, с. Окіп Білогірського району про звернення стягнення на активи в сумі 71258,73 грн. та вирішено звернути стягнення 71258,73 грн. (сімдесят одна тисяча двісті п'ятдесят вісім гривень 73 копійки) на активи приватного підприємця ОСОБА_1 (с. Окіп Білогірського району, код НОМЕР_1) на користь Білогірського відділення Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції (смт. Білогір'я, вул. Шевченка, 44, код 34739494).
В межах даної справи суд встановив, що ОСОБА_1, АДРЕСА_1 код НОМЕР_1 зареєстрований як фізична особа підприємець Білогірською районною державною адміністрацією Хмельницької області, смт. Білогір'я 24.09.2006р., про що зроблено запис за № 2 652 000 0000 000651 (свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_3).
Підприємець перебуває на обліку як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) Білогірському відділенні Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Білогір'я.
Проведеною Білогірським відділенням Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції виїзною позаплановою перевіркою суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 01.10.2007р. встановлено ряд порушень податкового законодавства, в тому числі неподання приватним підприємцем до податкового органу податкових декларацій з податку на додану вартість за лютий, березень, квітень, травень, червень липень, серпень, вересень 2007р., заниження приватним підприємцем суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету в розмірі 46599,15 грн., зокрема у лютому 2007р. - 6356,00 грн., березні 2007р. - 1237,74 грн., квітні 2007р. - 10633,82 грн., травні 2007р. - 3157,96 грн., червні 2007р. - 25213,63 грн. Результати перевірки оформлено актом № 175-17-2804514353 від 09.11.2007р.
Зазначений акт перевірки став підставою для прийняття ініціюючим кредитором податкового повідомлення-рішення № 0005391700/2 від 10.01.2008 р. на суму 71258,73 грн., з яких 46599,15 грн. - основний платіж з податку на додану вартість та 24659,58 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
Проте в межах справи № 5/257-Б відсутні будь-які докази проведеного ліквідатором аналізу складу та підстав виникнення даної кредиторської заборгованості банкрута.
Окрім того, Постановою господарського суду Хмельницької області від 5 грудня 2006р. у справі № 8/6659-А, яка набула чинності в установленому законом порядку задоволено позов Державної податкової інспекції у Білогірському районі смт. Білогір'я та припинено підприємницьку діяльність фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (с. Мокроволя Білогірського району ідентифікаційний код НОМЕР_2), що за відсутності доказів про віднесення с. Окіп до Мокроволянської сільської ради не дає підстав ліквідатору посилатись на відповідну довідку за № 305 від 29.12.2008р.
Господарський суд не вправі затвердити поданий ліквідатором звіт, не перевіривши надану ліквідатором інформацію, не з'ясувавши, чи надходили заяви про визнання кредиторським вимог до банкрута від інших кредиторів на адресу ліквідатора, наявності чи відсутності у боржника об'єктів нерухомого майна, оскільки до поданого звіту не надано доказів направлення запитів до сільської Ради за місцем реєстрації підприємця, управління земельних ресурсів, державтоінспекції, комісії з цінних паперів для з'ясування наявності (відсутності) майнових активів банкрута набутих за період здійснення підприємницької діяльності, а також відповідей вказаних органів. Тобто в даному випадку неможливо зробити висновок про вжиття ліквідатором всіх необхідних заходів щодо розшуку майнових активів та дебіторської заборгованості приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району.
Зважаючи на вищенаведене, в наслідок розгляду отриманого звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу підприємця господарський суд дійшов висновку, що про відсутність будь-якої належної інформації щодо показників виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації), інформації по виявленню всіх можливих кредиторів та дебіторів боржника, суду в повному обсязі не надано докази відсутності в банкрута належного йому майна, автотранспорту, земельних ділянок, відсутності в державній виконавчій службі виконавчих проваджень щодо боржника, а також проведеного ліквідатором аналізу складу та підстав виникнення кредиторської заборгованості банкрута. Окрім того ліквідатором також не вчинено дій по аналізу та виявленню майна банкрута, яким він наділив інші підприємства в якості учасника під час їх створення.
Зазначене свідчить, що ліквідатором не вжито всіх можливих дій в межах повноважень передбачених ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а тому в затверджені звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 22, 25, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.ст. 38, 43, 86 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
Відмовити у затвердженні звіту голови ліквідаційної комісії та ліквідаційного балансу приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району станом на 28.01.2009р. (вх. № 01-24/835).
Копію ухвали надіслати сторонам, ліквідатору майна боржника, Хмельницькому обласному сектору з питань банкрутства, Державному реєстратору за місцем реєстрації боржника та прокурору Білогірського району.
Суддя Грамчук І.В.