Постанова від 07.07.2014 по справі 607/8635/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.07.2014 Справа №607/8635/14-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

Головуючого-судді: Дуди О.О.

з участю секретаря: Добрянської О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за позовом релігійної громади "Парафія святих Володимира і Ольги" Тернопільсько-Зборівської єпархії Української Греко-Католицької церкви" до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, про скасування рішення Тернопільської міської ради, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач релігійна громада "Парафія святих Володимира і Ольги" Тернопільсько-Зборівської єпархії Української Греко-Католицької церкви" звернувся до суду із вказаним позовом, посилаючись на те, що Рішенням восьмої сесії двадцять третього скликання Тернопільської міської ради від 31.03.1999 року релігійній громаді «Парафія святих Володимира і Ольги» Української Греко-Католицької церкви надано у постійне користування земельну ділянку площею 1, 0135 га за адресою: вул.Гетьмана П.Орлика, 1а в м.Тернополі. Па підставі вищезазначеного рішення релігійній громаді видано державний акт на право постійного користування землею І-ТР № 000663 від 28.04.1999 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 405. 10 вересня 2012 року управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради видано містобудівні умови та обмеження № 185 забудови земельної ділянки за адресою: вул.Гетьмана 11. Орлика, 1а, у яких вказано: назва об'єкта та наміри забудови - будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення. 21 травня 2014 року виконавчим комітетом прийнято рішення № 530 «Про скасування містобудівних умов та обмежень № 185 забудови земельної ділянки за адресою: вул.Гетьмана П.Орлика, 1а». Дане рішення виконавчого комітету є незаконним і порушує права позивача, через що підлягає скасуванню, оскільки ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання, тому просить його скасувати.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав із підстав, викладених у позовній заяві, просить задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28.10.2013 року по справі №607/13800/13-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.04.2014 року, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до Тернопільської міської ради, треті особи Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто", релігійна громада "Парафія святих Володимира і Ольги" Тернопільсько-Зборівської єпархії Української Греко-Католицької церкви", управління містобудування та архітектури Тернопільської міської ради про визнання неправомірними та скасування рішень Тернопільської міської ради.

Як вбачається постанови, відповідно до акту на право постійного користування землею серії І-ТР №000663 земельну ділянку площею 1,0135га., по вул. П.Орлика надано громаді Української Греко-Католицької церкви у постійне користування для будівництва та обслуговування храму святих "Володимира і Ольги" на підставі рішення восьмої сесії 23 скликання Тернопільської міської ради народних депутатів від 31.03.1999 року. 10.09.2012 року за №185 відділом містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою вул. Гетьмана П.Орлика, 1а, згідно яких передбачено будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за вказаною адресою. Замовником за містобудівними умовами та обмеженнями є Релігійна громада "Парафія святих Володимира і Ольги" Тернопільсько-Зборівської Єпархії УГКЦ. Судом не встановлено порушення прав позивача відповідачем щодо вимог про визнання протиправним і скасувати рішення 37-ї сесії Тернопільської міської ради народних депутатів п'ятого скликання № 5/37/11 від 10 серпня 2010 року про затвердження генерального плану м. Тернополя в частині щодо затвердження будівництва житлового багатоповерхового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, по вулиці Гетьмана Пилипа Орлика, 1 «а» у місті Тернополі - громадські слухання генерального плану м. Тернополя проведені відповідно до Закону України "Про планування і забудову територій" та при проведенні таких цим Законом не передбачено обговорення конкретного місця розташування у населеному пункті окремих будівель. Відносно вимог про визнання протиправним і скасувати рішення Тернопільської міської ради народних депутатів № 6/14/32 від 30 вересня 2011 року про внесення змін в рішення Тернопільської міської ради від 14.02.2006 року за № 4/18/50 «Про затвердження Правил використання та забудови території м. Тернополя». З аналізу оспорюваного рішення вбачається, що таким фактично не затверджувався план зонування території (зонінг), оскільки ним внесено зміни в рішення міської ради від 14.02.2006р. № 4/18/50 «Про затвердження Правил використання та забудови території м. Тернополя» в частині назви останнього, а зміст відповідає затвердженим раніше Правилам використання та забудови території м. Тернополя. Судом не встановлено порушення прав позивачів відповідачами, а тому у задоволенні позову відмовлено.

Крім цього, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2014 року по справі за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Тернопільської міської ради на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом прокурора міста Тернополя до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Релігійна громада «Парафія святих Володимира і Ольги» Тернопільсько-Зборівської Єпархії УГКЦІ про визнання незаконними та скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, апеляційну скаргу Виконавчого комітету Тернопільської міської ради задоволено повністю. Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року у справі .№819/1648/13-а) скасовано та прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні адміністративного позову прокурора міста Тернополя.

Згідно наведеної постанови, 20 червня 2013 року прокурор міста Тернополя звернувся до суду з адміністративним позовом, просить визнати незаконним та скасувати містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки за адресою: м. Тернопіль, вул. Гетьмана II. Орлика, 1а № 185 від 10.09.2012 року, які видані релігійній громаді «Парафія святих Володимира і Ольги» Тернопільсько-Зборівської Єпархії УГКЦ для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення начальником управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради. Позовні вимоги мотивує тим, що рішенням восьмої сесії двадцять третього скликання Тернопільської міської ради від 31.03.1999 року, релігійній громаді Української Греко-Католицької церкви надано у постійне користування земельну ділянку площею 1,0135 та за адресою: вул. П. Орлика. 1а в місті Тернополі для будівництва та обслуговування храму святих «Володимира і Ольги» та видано державний акт на право постійного користування цією землею І-ТР № 000663 від 28.04.1999 року, реєстровий № 405. Однак, всупереч вимогам чинного законодавства. Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради незаконно видано містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки за адресою вул. П.Орлика. 1а в місті Тернополі 5 від 10.09.2012 року для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадською призначення, що суперечить функціональному призначенню вказаної у державному акті земельної ділянки, а тому просить їх скасувати. Апеляційний суд відзначив, що розгляд заяви та надання вихідних даних або прийняття рішення про відмову у видачі вихідних даних здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Рішення про відмову у видачі вихідних даних може прийматись лише у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Прокурором міста Тернополя не надано доказів того, що об'єкт будівництва не відповідає вимогам Генерального плану м. Тернополя або іншим положенням містобудівної документації, а з матеріалів справи встановлено, що фактична зміна цільового призначення земельної ділянки не відбулась.

В подальшому, рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 21.05.2014 року №530 "Про скасування містобудівних умов та обмеження №185 забудови земельної ділянки за адресою вул. Гетьмана П.Орлика, 1а", скасовано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою вул. Гетьмана П.Орлика, 1а від 10.09.2012 року за №185 .

Відповідно до ст. 71, ч.1 ст.72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно ст. 19 Конституції України, ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та нормативно - правовими актами.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі №1-9/2009 від 16.04.2009 року за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Згідно ч.4 ст.26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Аналізуючи наведене, суд приходить до переконання про те, що відповідач не вправі був скасовувати своє попереднє рішення та прийнятим оспорюваним рішенням грубо порушив права та інтереси позивача.

Відповідачем доводів позивача не спростовано.

Відтак, з метою захисту прав позивача, слід скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 21.05.2014 року №530, "Про скасування містобудівних умов та обмеження №185 забудови земельної ділянки за адресою вул. Гетьмана П.Орлика, 1а".

Керуючись ст.ст. 2, 6 18, 71, 72, 86, 158-163 КАС України, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов релігійної громади "Парафія святих Володимира і Ольги" Тернопільсько-Зборівської єпархії Української Греко-Католицької церкви" до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, про скасування рішення Тернопільської міської ради - задовольнити.

Скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 21.05.2014 року №530 "Про скасування містобудівних умов та обмеження №185 забудови земельної ділянки за адресою вул. Гетьмана П.Орлика, 1а".

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Дуда О.О.