Справа № 145/391/16-а
іменем України
25.04.2016 р. Тиврівський районний суд Вінницької області
в складі головуючого Мазурчака А. Г. ,
за участю секретаря Мигдальської Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови їй у перерахунку пенсії за віком, як державному службовцю (посадовій особі органів місцевого самоврядування), відповідно до Закону України « Про державну службу» та «Службу в органах місцевого самоврядування», з усіх сум заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації сум заробітної плат та зобов»язати відповідача з 15.08.2015 року провести перерахунок її пенсії в розмірі 90% як державному службовцю (посадовій особі органів місцевого самоврядування) з усіх сум заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації сум заробітної плати.
На обґрунтування своїх вимог зазначила, що матеріальна допомога суми виплат, пов»язані з індексацією отримувані нею є складовою заробітної плати державного службовця, дані виплати мали систематичний характер; з них утримано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою Тиврівського районного суду, постановленій у даній справі 25.04.2016р., позов ОСОБА_1 до УПФ України у Тиврівському районі Вінницької області в частині визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 15.08.2015р. по 02.03.2015р. залишено без розгляду.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю, просить їх задоволити, пояснила, що із 15.07.2010р. вона вийшла повністю на пенсію. В грудні 2015 р. вона дізналася про те, що їй не включили надбавки до пенсії, матеріальну допомогу та індексацію, тому зразу звернулася до УПФУ, але їй відмовили.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до суду надіслано заперечення, згідно якого, Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі заперечує проти задоволення позову, мотивуючи тим, що матеріальна допомога не належить до переліку надбавок, які входять до складу заробітної плати державних службовців, з якої здійснюється обчислення розміру пенсії. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок та доплат, і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій». Зміни до Закону України «Про державну службу» та постанови КМУ № 865 не вносилися, а отже при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищевказаними нормативно-правовими актами.
До того ж, Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». При цьому установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку) пенсії при заповненні колонки «Інші виплати» має надати розшифровку цих виплат та несе відповідальність за достовірність та обґрунтованість видачі довідки.
Оскільки матеріальна допомога, а також індексація не є надбавками до заробітної плати, врахування їх при обчисленні розміру пенсії державного службовця не передбачено чинним законодавством, просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши позивачку, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
ОСОБА_1 не працює, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Тиврівському району Вінницької області та з 09.01.2012року отримує пенсію державного службовця за віком згідно із Законом України «Про державну службу» у розмірі 90 відсотків заробітної плати (а.с. 19). При розрахунку пенсії позивачки не було враховано суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати.
15.02.2016р. позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила перерахувати призначену їй пенсію, із врахуванням сум матеріальної допомоги та індексації, що зазначені у виданій їй довідці № 28-04 від 15.02.2016 року у графі «інші виплати», з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.6,9).
Листом № 13-5від 22.02.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України у Тиврівському районі відмовлено позивачці у включенні у розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги та індексації з тих підстав, що дані суми не входять до складової заробітної плати та не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.(а.с. 6,9)
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачці) встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу». За правилами частини першої цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до яких, зокрема, належать: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, від 14 травня 2013 року у справах № №21-430а11, 21-125а13, 20 лютого 2012 року у справі №21-430 а 11, від 28 травня 2012 року у справі №21-97а 13, постанові ВАС України від10 лютого 2015 у справі К/800/60498/14.
Викладені правові висновки ВСУ аналогічного змісту відповідно до статті 244-2 КАС України є обов»язковими для всіх суб»єктів владних повноважень та судів.
Керуючись ст. 7-12, 71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.19, 46 Конституції України, ст.ст.33, 35, 37 Закону України “Про державну службу”, ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці" №108/95 -ВР від 24.03.1995, ст.ст. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ від 09.07.2003,
постановив:
Позов задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» та "Службу в органах місцевого самоврядування" з усіх сум заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації сум заробітної плати з 03.09.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі провести ОСОБА_1 з 03.09.2015 року перерахунок пенсії в розмірі 90%, як державному службовцю (посадовій особі органів місцевого самоврядування), з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації сум заробітної плати.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького Апеляційного адміністративного суду через Тиврівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Г. Мазурчак