79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"26" квітня 2016 р. Справа № 914/3877/15
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого судді Галушко Н.А.
суддів Кузь В.Л.
ОСОБА_1
розглянув апеляційну скаргу ОСОБА_2 підприємства “Вальтер”, м. Львів № 58 від 05.02.2016 р.
на рішення Господарського суду Львівської області від 25.01.2016 року
у справі № 914/3877/15
за позовом Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача ОСОБА_2 підприємства “Вальтер”, м. Львів
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-1 Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-2: Комунального підприємства “Адміністративно - технічне управління”, м. Львів
про: демонтаж тимчасової споруди”.
представники сторін:
від позивача - ОСОБА_3;
від відповідача - ОСОБА_4;
від третьої особи-1 - ОСОБА_5;
від третьої особи-2 - ОСОБА_6
Представникам сторін та третьої особи роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.
Клопотань про здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку ст.811 ГПК України, учасниками судового процесу не заявлено.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 25.01.2016 року у справі № 914/3877/15 (суддя Долінська О.З.) позов задоволено повністю. Зобов'язано Приватне підприємство “Вальтер” демонтувати тимчасову споруду торгівельного призначення “Галицька здоба”, встановлену за адресою: просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові. Стягнуто з ОСОБА_2 підприємства “Вальтер” на користь Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради 1 218,00грн. понесених витрат по сплаті судового збору.
Рішення місцевого господарського суду обґрунтоване тим, що оскільки у ПП “Вальтер” відсутні визначені законом дозвільні документи на розміщення тимчасової споруди «Галицька здоба» розміром 2,0 м х 4,0 м за адресою м. Львів, просп. Червоної Калини-вул.Коломийська, яка функціонує та здійснює реалізацію хлібо-булочної продукції, то остання підлягає демонтажу.
ПП “Вальтер” подано апеляційну скаргу № 58 від 05.02.2016 р. та доповнення до апеляційної скарги вих.№67 від 04.04.2016р., в яких просить рішення суду скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що судом при прийнятті рішення неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, висновки, викладені у рішенні суду не відповідають обставинам справи. Зокрема, скаржник посилається на те, що позивачем порушено порядок демонтажу тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, а також не використано усі надані повноваження по демонтажу спірної споруди.
Також скаржник зазначає, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, що спірна тимчасова споруда належить саме ПП «Вальтер». На фотографіях, долучених до Актів проведення обстеження тимчасової споруди торгівельного призначення від 19.08.2015р. та від 08.09.2015р. немає чіткої прив»язки до місця розташування: просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові. Чітко не встановлено, що дана тимчасова споруда розташована саме за цією адресою.
Сихівською районною адміністрацією Львівської міської ради подано відзив на апеляційну скаргу в якому просить рішення суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення, з підстав зазначених у відзиві.. Зокрема позивач посилається на факти, встановлені в акті проведення обстеження тимчасової споруди від 21.01.2016р. а також на матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 КУАП стосовно гр. ОСОБА_7, директора ПП «Вальтер».
КП «Адміністративно-технічне управління» у відзиві на апеляційну скаргу просить рішення суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради у поясненні до апеляційної скарги заперечує проти задоволення апеляційної скарги та просить рішення суду залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши пояснення та заперечення представників сторін в судових засіданнях, суд встановив наступне.
Відповідно до акту проведення обстеження тимчасової споруди від 19 серпня 2015 року (том І а.с.18), комісією в складі: в.о. начальника відділу соціально - економічного розвитку Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, інженера ЛКП “Хуторівка” та інженера КП “Адміністративно - технічне управління”, з виходом на місце виявлено самовільно встановлену функціонуючу тимчасову споруду “Галицька здоба”, яка розташована за адресою: просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові. Під час здійснення обстеження власник споруди був відсутній.
Розпорядженням голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 20 серпня 2015 року № 403 (том І а.с.16) зобов'язано ПП “Вальтер” до 25 серпня 2015 року демонтувати самовільно встановлену тимчасову споруду торгівельного призначення “Галицька здоба” за адресою: м. Львів, просп. Червоної Калини-вул.Коломийська, Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради листом №34-вих-1455 від 20 серпня 2015 року (том І а.с.33) звернулася до ЛМЕМ ПАТ “Львівобленерго” з проханням від'єднати від електропостачання тимчасову споруду, яка знаходиться за адресою: м. Львів, просп. Червоної Калини-вул.Коломийська, ПП “Вальтер”.
Сихівська районна адміністрація ЛМР листом № 4-34-1608 від 20 серпня 2015 року (том І а.с.31) звернулася до КП “Адміністративно-технічне управління” з проханням вжити заходів в межах повноважень щодо функціонуючої без дозвільних документів тимчасової споруди “Галицька здоба” за адресою: м. Львів, просп. Червоної Калини-вул.Коломийська.
25 серпня 2015 року КП “Адміністративно-технічне управління” надіслано ПП “Вальтер” вимогу №2410 Б-в2595 від 21.08.2015 року (том І а.с.177) про надання дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди малої архітектурної форми за адресою: м. Львів, просп. Червоної Калини-вул.Коломийська або демонтувати її. Також відповідача було попереджено, що при невиконанні вимоги згідно ст. 152 Кодексу України “Про адміністративні правопорушення” передбачено накладення стягнення від 340грн. до 1 360 грн. на громадян та від 850грн. до 1 700 грн. - на суб'єктів господарювання та посадових осіб.
У зв'язку із невиконанням відповідачем вказаної вимоги, КП “Адміністративно-технічне управління” звернулося до нього із запрошенням №1.15-832 від 28.08.2015р. для з'ясування обставин та здійснення 08.09.2015р. спільного обстеження тимчасової споруди (том І а.с. 175). Як вбачається з акта про неявку від 08.09.2015р. (том І а.с.172), відповідач не з'явився для участі у спільному обстеженні.
08.09.2015р. інженером КП “Адміністративно-технічне управління” складено протокол № 6-090б про адміністративне правопорушення (том І а.с. 63), у якому зазначено, що директор ПП “Вальтер” ОСОБА_7 самочинно встановив тимчасову споруду за адресою: просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.152 КУАП.
Відповідно до акту проведення обстеження тимчасової споруди від 08 вересня 2015 року (том І а.с.19), представниками комісії відділу соціально - економічного розвитку Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та інженером ЛКП “Хуторівка”, з виходом на місце встановлено, що власником тимчасової споруди ПП “Вальтер” не виконано розпорядження голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 20 серпня 2015 року № 403 “Про демонтаж тимчасової споруди торгівельного призначення на просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові”, тимчасова споруда не демонтована і функціонує.
Відповідно до листа КП “Адміністративно-технічне управління” від 18 вересня 2015 року № 2410-07-5395 (том І а.с.32), Сихівську районну адміністрацію Львівської міської ради повідомлено, що за результатами проведення обстежень самовільно розміщеної тимчасової споруди за адресою: просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові протокол №6-090б про адміністративне правопорушення скеровано для розгляду за місцем реєстрації відповідальної особи - до адміністративної комісії при Личаківській районній адміністрації.
Як вбачається із протоколу засідання адміністративної комісії при Личаківській районні адміністрації ЛМР №24 від 08.10.2015 р. (том І а.с.166), вказана комісія при вирішенні питання про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_7 розглядала низку протоколів про адміністративні правопорушення, в тому числі протокол №6-090б від 03.09.2015 р. щодо самочинно встановленої тимчасової споруди за адресою просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові ПП “Вальтер”. На засідання комісії ОСОБА_7 був запрошений (том І а.с.172), проте не з'явився на нього.
За наслідками розгляду одночасно декількох протоколів, складених на гр. ОСОБА_7 як керівника ПП “Необхідність” і ПП “Вальтер”, адміністративною комісією Личаківської районної адміністрації винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення від 08.10.2015 р. №162 (том І а.с.61), якою притягнуто гр. ОСОБА_7, директора ПП “Необхідність”, до адміністративної відповідальності та згідно з ч. 2 ст. 36 та ст. 152 КУАП накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. ОСОБА_6 обставина, що ОСОБА_7 працював одночасно на посаді директора ПП “Необхідність” та директора ПП “Вальтер” підтверджується відповідними витягами з ЮДРЮОФОП.. Доказів оскарження цієї постанови відповідач не подав, натомість сплатив відповідний штраф (копія квитанції від 12.10.2015р., том І а.с.62).
У зв'язку із подальшим невжиттям відповідачем заходів на виконання розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 403 щодо демонтажу тимчасової споруди по просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові, позивач звернувся до ПП «Вальтер» із позовом у даній справі.
Відповідно до ст.28 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно з п.2.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р., підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки, відхилення від паспорта прив'язки тимчасової споруди не допускається (п.2.20, 2.21). Розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється (п.2.31). У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу (п.2.30). Документація щодо тимчасових споруд, видана до набрання чинності даним Порядком, дійсна до закінчення її терміну дії (п.2.35).
За частинами 1 та 4 статті 20 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Згідно п.2.1 Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою ЛМР № 4526 від 23.04.2015р., розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорту прив'язки, плану земельної ділянки та договору оренди земельної ділянки або договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою; місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті прив'язки, та плану земельної ділянки або схемі прив'язки. Тимчасові споруди розміщуються і функціонують відповідно до вимог чинного законодавства України та інших нормативних актів, прийнятих у межах компетенції органами державної влади та органами місцевого самоврядування (п.2.3).
Згідно з пунктом 1.10 Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011р. №376, самочинне встановлення (малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами) - це встановлення малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами, дозвіл на встановлення яких не видавався або закінчився і не був продовжений у передбачені терміни або був скасований у встановленому порядку.
Пунктом 7.1 Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові передбачено, що демонтажу підлягають, серед інших, самовільно встановлені тимчасові споруди. Право районної адміністрації звертатися з позовом до суду про демонтаж передбачено пунктом 7.8 цього положення.
Таким чином, законодавство визначає, що встановлення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності допускається за умови наявності паспорта прив'язки тимчасової споруди, а у разі, якщо такого паспорта прив'язки не існує, остання підлягає демонтажу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не оформлено паспорта прив'язки тимчасової споруди, відсутній також договір оренди земельної ділянки чи оренди окремих конструктивних елементів благоустрою для розміщення тимчасових споруд.
Разом з тим, як було зазначено вище, розпорядженням голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 403 (докази відправки вказаного розпорядження відповідачу наявні в матеріалах справи, а.с.15, том 1). ПП “Вальтер” зобов'язано до 25.08.2015 р. демонтувати самовільно встановлену тимчасову споруду торгівельного призначення “Галицька здоба” за адресою: м. Львів, просп. Червоної Калини-вул.Коломийська. На виконання вказаного розпорядження, 08.09.2015р. комісією у складі представників позивача, КП «Адміністративно-технічне управління» та ЛКП “Хуторівка” було проведено обстеження тимчасової споруди та встановлено, що власником тимчасової споруди ПП “Вальтер” не виконано розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР, тимчасова споруда не демонтована і функціонує.
Під час розгляду справи в суді першої та апеляційної інстанції, 21.01.2016р. та 22.04.2016р. проводилось повторні обстеження тимчасової споруди торгівельного призначення на просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові.
Актом обстеження від 21.01.2016р. (том І а.с.157) встановлено, що вказана тимчасова споруда ПП “Вальтер” функціонує без дозвільних документів та здійснює реалізацію хлібо-булочної продукції.
Актом обстеження від 22.04.2016р., складеному комісією за участю представників позивача, КП «Адміністративно-технічне управління», Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області, Сихівського відділу поліції м. Львові ГУ МНПУ у Львівській області, встановлено наступне: на просп. Червоної Калини- вул. Коломийська встановлена тимчасова споруда торгівельного призначення, з якої здійснюється реалізація хлібобулочної продукції; розміри тимчасової споруди 7 кв.м.; на фасаді тимчасової споруди є напис «Галицька здоба», з лівого та правого боку - напис «Хліб, випічка, кондитерські вироби»; тимчасова споруда встановлена на газоні, фасадом до житлового будинку №97 на просп. ОСОБА_8 (перед тротуаром), тильною стороною паралельно до просп. ОСОБА_8; з правого боку від встановленої тимчасової споруди функціонують дві тимчасові споруди (одна проти іншої).. Згідно ухвали Львівської міської ради від 23.04.2015р. №4527 у Комплексну схему за даною адресою включено тимчасову споруду ПП «Вальтер».
Слід зазначити, що розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 403, на підставі якого проводились обстеження тимчасової споруди на просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові та зобов'язувалось відповідача провести демонтаж цієї тимчасової споруди, останнім не оскаржувалось.
Відповідно до п.10 ст.10 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення.
Згідно із ст.144 Конституції України та ч.1 ст.73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають (ч.4 ст.20 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”).
Зважаючи на наявність розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 403, яким ПП «Вальтер» зобов'язано вчинити певні дії, яке відповідачем не виконано та не оскаржувалось, колегія суддів відхиляє заперечення відповідача, які ґрунтуються на недоведенні позивачем факту належності відповідачу тимчасової споруди. Крім цього, відповідачем вчинялись дії на оформлення договору оренди конструктивних елементів благоустрою для встановлення тимчасової споруди, що знаходиться за адресою: м. Львів, просп. Червоної Калини-вул.Коломийська та на те, що щодо директора ПП «Вальтер» було складено протокол про адміністративне правопорушення №6-090б від 08.09.2015р. на підставі якого постановою №162 від 08.10.2015 р. його було притягнуто до адміністративної відповідальності та яку він виконав, сплативши штраф.
Так, відповідно до додатку 2Р-К до ухвали Львівської міської ради від 23.04.2015р. №4527 (том І а.с.80) визначено перелік тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, до яких включено і тимчасову споруду, розміщену за адресою просп. Червоної Калини-вул.Коломийська у м. Львові, що належить ПП «Вальтер» (том І а.с.84). Цією ухвалою зобов'язано УКВ ДЕП ЛМР до 30.12.2016р. укласти та продовжити договори на право тимчасового користування елементами благоустрою для розміщення тимчасових споруд, а суб'єктів господарювання - до 30.09.2015р. привести всю необхідну документацію на розміщення тимчасових споруд у відповідність до законодавства України (том І а.с.74).
З матеріалів справи вбачається, що відповідач неодноразово звертався до позивача із заявами про оформлення договору оренди конструктивних елементів благоустрою для встановлення тимчасової споруди, що знаходиться за адресою: м. Львів, просп. Червоної Калини-вул.Коломийська. Позивач відмовив відповідачу, у зв»язку із наданням неповного пакету документів для укладення договору оренди та у зв'язку із пропуском строку на укладення договору оренди, встановленого в п.5.10 Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №4526 від 23.04.2015р.
Доводи скаржника про те, що позивачем було порушено встановлений порядок демонтажу тимчасових споруд, що виявилось у складенні ним акту обстеження без представника власника тимчасової споруди та в не надісланні відповідачу жодного листа із вимогою про демонтаж тимчасової споруди, колегія суддів вважає необґрунтованими.
Пунктами 7.4 та 7.5 Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові передбачено можливість складення акту обстеження без участі власника у випадку, якщо він відмовляється від підписання акту чи від участі в обстеженні.
Матеріалами справи встановлено, що відповідачу направлялись і розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 403 і вимога КП “Адміністративно-технічне управління” №2410 Б-в2595 про надання дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди або про її демонтаж і запрошення КП “Адміністративно-технічне управління” №1.15-832 від 28.08.2015р. для з'ясування обставин та здійснення спільного обстеження тимчасової споруди.
Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва ПП «Вальтер» за 9 місяців 2015 року та оборотно-сальдову відомість ПП «Вальтер» по рахунку 10 (місця зберігання; необоротні активи) за 2015р. колегія суддів не вважає достатніми доказами, які спростовують наявність чи відсутність у користуванні у ПП «Вальтер» спірної тимчасової споруди. Так, відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999р. № 291, рахунок 10 призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух лише власних або отриманих на умовах фінансової оренди об'єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів, а також об'єктів інвестиційної нерухомості.
Таким чином, оскільки у ПП “Вальтер” відсутні визначені законом дозвільні документи на розміщення тимчасової споруди “Галицька здоба” за адресою: м. Львів, просп. Червоної Калини-вул.Коломийська, яка функціонує та здійснює реалізацію хлібо-булочної продукції та зважаючи на невиконання ПП «Вальтер» розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 403, вказана тимчасова споруда підлягає демонтажу.
Згідно із ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до абзацу 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно із ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Скаржником не подано суду достатніх та допустимих доказів, які б підтверджували вимоги, заявлені в апеляційній скарзі.
За таких обставин, апеляційний господарський суд прийшов до висновку про те, що рішення прийняте із дотриманням норм законодавства та у відповідності до обставин справи, а тому підстав для його зміни чи скасування колегія суддів не вбачає.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України за розгляд апеляційної скарги П покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, -
Львівський апеляційний господарський суд П О С Т А Н О В И В:
1.Рішення Господарського суду Львівської області від 25.01.2016 року у справі № 914/3877/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3.Справу направити у Господарський суд Львівської області.
Головуючий суддя Галушко Н.А
Суддя Кузь В.Л.
Суддя Орищин Г.В.