Рішення від 19.04.2016 по справі 910/13464/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.04.2016Справа №910/13464/15

За позовомКиївської міської організації українського товариства сліпих;

До Комунального підприємства "Київпастранс";

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача

Комунальне підприємство "Київблагоустрій";

Прозобов'язання вчинити дії

Суддя Мандриченко О.В.

Представники:

Від позивача:Бойчук Н.П., представник за довіреністю від 18.02.2016 р.;

Від відповідача: Сидорова І.М., представник за довіреністю від 11.01.2016 р. № 06-5/04;

Від третьоїособи: не з'явилися.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Київська міська організація українського товариства сліпих звернулося до суду з позовом, яким просить зобов'язати Комунальне підприємство "Київпастранс" усунути порушення облаштування зупинок громадського транспорту по вул. Попудренка біля станції метро "Дарниця" у м. Києві та привести їх у відповідність до вимог діючих державних і галузевих будівельних норм і правил.

Провадження у справі за вказаними вимогами було порушено ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.05.2015 № 910/13464/15, яку призначено до розгляду на 16.06.2015.

Згідно з ухвалою від 16.06.2015 за клопотанням позивача до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було залучено Комунальне підприємство "Київблагоустрій", розгляд справи відкладено на 30.06.2015.

30.06.2015 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою від 30.06.2015 розгляд справи було відкладено на 07.07.2015 у зв'язку з неявкою представника третьої особи.

Ухвалою від 07.07.2015 з ініціативи суду у справі було призначено судову будівельно-технічну експертизу зважаючи на необхідність спеціальних знань для з'ясування відповідності облаштування зупинок громадського транспорту вимогам законодавства та підзаконних нормативних актів спеціальної дії.

З огляду на призначення судової експертизи провадження у справі зупинялося в порядку п. 1 ч. 2 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України.

У лютому 2016 року з експертної установи до суду надійшли матеріали справи та висновок судової будівельно-технічної експертизи, у зв'язку з чим провадження у справі було поновлено, її розгляд призначено на 10.03.2016.

Ухвалами від 10.03.2016 та 22.03.2016 розгляд справи відкладався зважаючи на неявку представників відповідача і третьої особи та зважаючи на задоволення клопотання позивача про виклик в судове засідання судового експерта для дачі пояснень.

12.04.2016 та 14.04.2016 в судових засіданнях оголошувалася перерва відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

У ході розгляду спору по суті представник позивача заявлені вимоги підтримав та просив позов задовольнити у урахуванням уточнень (заяви про усунення помилки, що надійшла до суду 14.04.2016), а саме: зобов'язати відповідача усунути порушення облаштування зупинок громадського транспорту по вул. Попудренка у м. Києві біля станції метро "Дарниця" з приведенням їх у відповідність до п.п. 3.7.4 п. 3 ДСТУ № 3587-97, п.п. 27, 35 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, Правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, відповідно до яких у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць; п.п. 5.3.3.2 ГБН В.2.3-218-550:2010, відповідно до якого розміри павільйону, навісу визначаються з урахуванням кількості людей (потенціальних пасажирів) з розрахунку 1 кв.м. на одну людину та не допускається розміщення на території павільйону, навісу, кіосків та інших об'єкті торгівельного призначення.

Згідно з позовною заявою, усними і письмовими поясненнями представника позивача позовні вимоги мотивовані порушенням прав інвалідів зору у зв'язку з недотриманням законодавчо встановлених нормативів облаштування зупинок наземного міського пасажирського транспорту, обов'язки щодо чого покладаються на відповідача.

Представник відповідача заявлені вимоги заперечував повністю, вказуючи на те, що на зупинці біля станції метро "Дарниця" по вул. Попудренка у м. Києві у зв'язку з великим пасажиропотоком встановлено три павільйони очікування в складі зупинкових комплексів та додатковий павільйон очікування, які активно використовуються пасажирами для очікування громадського транспорту. Торгівельні кіоски в складі зупинкових комплексів використовуються для реалізації проїзних документів. Відстань від проїзної частини до споруд відповідає вимогам Правил розміщення та обладнання зупинок міського електро- та автомобільного транспорту, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 15.05.1995 № 21 та Єдиним правилам ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198.

Згідно з наявними в матеріалах справи поясненнями третьої особи Комунальне підприємство "Київблагоустрій" не є суб'єктом владних повноважень та не наділений власними управлінськими функціями щодо переміщення, демонтажу, вилучення тимчасових споруд (малих архітектурних форм) та, відповідно, не має повноважень щодо приведення зупинок громадського транспорту у відповідність до діючих нормативів.

Дослідивши матеріали справи, оглянувши оригінали копій документів, що знаходяться у матеріалах справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представників, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Київська міська організація українського товариства сліпих є добровільною громадською організацією, яка діє відповідно до Конституції України, чинного законодавства та власних установчих документів.

Згідно зі статутом Київської міської організації українського товариства сліпих основною метою її діяльності є захист інтересів членів організації, інтеграція їх у суспільство, соціально-трудова та медична реабілітація.

Виходячи зі своїх функції та мети діяльності, Київська міська організація українського товариства сліпих спільно з органами державної влади України і органами місцевого самоврядування створює інвалідам зору необхідні умови для реалізації громадянських та соціально-економічних прав і можливостей участі у формуванні доступного середовища життєдіяльності та забезпечення без бар'єрного доступу інвалідів зору до соціальних та комунальних об'єктів.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні органи державної влади, підприємства (об'єднання), установи і організації (незалежно від форм власності і господарювання) зобов'язані створювати умови для безперешкодного доступу інвалідів до жилих, громадських і виробничих будинків, споруд, громадського транспорту, для вільного пересування в населених пунктах.

Згідно зі ст. 28 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, організації та фізичні особи - підприємці, що здійснюють транспортне обслуговування населення, зобов'язані забезпечити спеціальне обладнання транспортних засобів, вокзалів, аеропортів та інших об'єктів, яке б дало змогу інвалідам безперешкодно користуватися їх послугами.

Позивач наголошує суду на тому, що вільне пересування та безперешкодний доступ до об'єктів і споруд для людини з вадами зору, яка пересувається без супроводжувача містом з сучасним темпом життя є доволі складним випробуванням, зокрема, і через доволі часте невиконання вимог діючого законодавства, що, серед іншого, має місце у м. Києві по вул. Попудренка на зупинці громадського транспорту біля станції метро "Дарниця", де через недотримання цих вимог наявні незручності для всіх громадян, особливо для інвалідів зору, які несуть в собі небезпеку для життя і здоров'я, обмежують вільне і безперешкодне пересування до громадського транспорту. Так, вказана зупинка облаштована павільйонами, в яких розміщені занадто великі тимчасові споруди торговельного призначення з порушенням діючих нормативів без дотримання мінімальної відстані (5 м) від краю проїзної частини вулиці, безпосередньо на зупинці громадського транспорту та без погодження з Державною автомобільною інспекцією.

Як вказувалося вище, відповідач заперечує посилання позивача на порушення законодавчо встановлених нормативів та, відповідно, прав і законних інтересів інвалідів зору, а третя особа вважає, що Комунальне підприємство "Київпастранс" не повинне відповідати за даним позовом.

Обґрунтовуючи мотиви заявлення позовних вимог саме до Комунального підприємства "Київпастранс", позивач вказував на наступне.

Згідно зі статутом Комунального підприємства "Київпастранс", що затверджувався розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), метою створення підприємства є надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним та електротранспортом (тролейбус, трамвай, фунікулер), перевезення пасажирів та багажу залізничним транспортом внутрішнього сполучення (міські, залізничні перевезення), підвищення якості транспортних послуг, забезпечення належного функціонування міського наземного транспорту загального користування та створення сприятливих умов для його розвитку.

Відповідно до п. 3.2.9 статуту відповідача на Комунальне підприємство "Київпастранс" покладені функції замовника при будівництві та реконструкції трамвайних і тролейбусних ліній, виробничих потужностей та об'єктів соціально-культурного призначення, створення та облаштування місць паркування автотранспортних засобів на території міста, облаштування зупинок громадського транспорту.

Також, до повноважень відповідача відноситься облаштування зупинок наземного пасажирського транспорту загального користування павільйонами очікування, зупинковими комплексами, кіосками із продажу проїзних квитків, товарів народного споживання у порядку, встановленому власником або уповноваженим ним органом (п. 3.2.31).

Відповідно до п. 8.1.8 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/105 благоустрій зупинок громадського транспорту, зокрема, утримання посадочних площадок здійснюють:

- КК "Київавтодор" - на зупинках, де відсутні тимчасові споруди;

- КП "Київпастранс" - на зупинках з кіосками по продажу проїзних документів та на відокремлених трамвайних полотнах, а також забезпечує утримання елементів транспортної інфраструктури зупинок громадського транспорту: покажчиків зупинок, лав для сидіння, павільйонів очікування, кіосків з продажу проїзних документів, засобів електронної оплати за проїзд та їх поповнення, електронних інформаційних табло відліку часу прибуття громадського транспорту, диспетчерських пунктів.

Зупинка громадського транспорту, про яку йдеться у позовній заяві, обладнана кіосками з продажу, торгівельними павільйонами і павільйонами очікування, що визнається відповідачем та підтверджується наявними в матеріалах справи фотоматеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи та організації зобов'язані створювати умови для безперешкодного доступу інвалідів до об'єктів фізичного оточення.

Статтею 28 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, організації та фізичні особи - підприємці, що здійснюють транспортне обслуговування населення, зобов'язані забезпечити спеціальне обладнання транспортних засобів, вокзалів, аеропортів та інших об'єктів, яке б дало змогу інвалідам безперешкодно користуватися їх послугами.

Оскільки органом місцевого самоврядування територіальної громади міста Києва зобов'язання з забезпечення благоустрою зупинок громадського транспорту й утримання посадочних площадок було покладено саме на Комунальне підприємство "Київпастранс", заявлення позивачем позовних вимог до даної особи є правовірним та обґрунтованим.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач, виступаючи на захист інвалідів зору, письмово звертався до відповідача з проханням усунути порушення облаштування спірних зупинок громадського транспорту.

Порозуміння між сторонами не відбулося.

На письмове звернення позивача Управлінням автомобільної інспекції Головного управління МВС України у м. Києві листом від 10.01.2014 № 10/37249в було повідомлено про проведення 08.01.2014 перевірки зупинок громадського транспорту по вул. Попудренка біля станції метро "Дарниця" у м. Києві та встановлено, що на зупинках встановлені тимчасові споруди торгівельного призначення з порушенням вимог Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони (розміщені на тротуарі, на відстані менше 5 м. від краю проїзної частини вулиці, безпосередньо на зупинці громадського транспорту) та без погодження з Державтоінспекцією. У зв'язку з чим, працівниками Державтоінспекції Дніпровського району за порушення визначеного порядку погодження з ДАІ розміщення тимчасових споруд за вказаною адресою 08.01.2014 притягнуто до адміністративної відповідальності її власника.

Отже, посилання позивача на відсутність погодження розміщення споруд на зупинках за вищевказаним місцезнаходженням підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до п.п. 5.1.2, 5.1.3, Галузевих будівельних норм В.2.3.-218-550:2010 "Зупинки маршрутного транспорту", на зупинках повинні бути створені умови безпечного і комфортного очікування маршрутного транспорту у будь-яку погоду та зручної посадки і висадки з нього; зупинка повинна бути розміщена і влаштована таким чином, щоб пішоходи (майбутні пасажири) могли без перешкод прибувати до посадкового майданчика, рухаючись поза межами проїзної частини по тротуару або пішохідної доріжці, а пасажири на інвалідних колясках могли вільно пересуватись від зупинки до тротуару чи пішохідної доріжки.

Згідно з п. 15.5.3 Державних будівельних норм В.2.3.-4:2007 "Автомобільні дороги. Споруди транспорту" ширина зупинкових майданчиків повинна бути на дорогах 1-а, I-б і II категорій 3,75 м, III категорії - 3,5 м і IV-V категорій - 3,0 м. Довжина майданчиків повинна бути для зупинки одного автобуса - 13 м, двох - 25 м, трьох - 37 м.

На зупинках, влаштованих на дорогах IV категорії згідно з ДБН В.23.-4, допускається встановлення павільйонів.

Відповідно до п. 5.3 ГБН В.2.3.-218-550:2010 розміри павільйону, навісу визначають з урахуванням кількості людей (потенційних пасажирів) з розрахунку 1 кв.м. на одну людину. Не допускається розміщення на території павільйону, навісу кіосків та інших об'єктів торгівельного призначення.

У п. 27 Єдиних правил розвитку автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.

Відповідно до п. 35 вказаних Правил забороняється розміщувати малі архітектурні форми ближче ніж за 20 метрів до перехресть вулиць, в охоронних зонах інженерних мереж, на зупинці громадського транспорту на відставні ближче ніж 20 метрів в обидва боки по тротуару від установленого дорожнього знака, що її позначає.

Крім того, Державним стандартом України № 3587-97 "Безпека дорожнього руху" п.п. 3.7.4. п. 3 "Вимоги до експлуатаційного стану автомобільних доріг, вулиць і доріг населених пунктів та залізничних переїздів" заборонено розміщувати споруди торговельно-побутового призначення, рекламоносії та інші об'єкти дорожнього сервісу:

- на тротуарах, пішохідних доріжках і алеях, штучних спорудах ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів;

- ближче ніж 150 м до перехрещень, шляхопроводів, мостів на автомобільних дорогах загального користування;

- на зупинці маршрутних транспортних засобів ближче ніж 20 м у межах видимості в обидва боки тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку (крім кіосків для продажу проїзних квитків);

- ближче ніж 100 м від залізничних переїздів.

Рішенням Київської міської ради "Про деякі питання розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціального чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності" від 28.02.2013 № 97/9154 виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) було доручено завершити розробку Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві з урахуванням будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою до 01.12.2з013.

Згідно з п. 2 вказаного рішення до затвердження у встановленому порядку Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві встановити, що власники (користувачі) тимчасових споруд, що здійснювали підприємницьку діяльність в тимчасових спорудах у 2012 році відповідно до рішення Київської міської ради "Про деякі питання здійснення підприємницької діяльності в тимчасових спорудах" від 26.01.2012 № 2/7339 та мають намір продовжити свою підприємницьку діяльність у 2013 році, подають до міського дозвільного центру в термін до 01.05.2013 оригінал довідки про функціональне призначення тимчасової споруди, виданої у 2012 році, та документи для укладення договору про сплату пайової участі (внеску) за 2013 рік відповідно до рішення Київської міської ради "Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва та внесення змін до деяких рішень Київської міської ради" від 24.02.2011 № 56/5443 (перелік згідно з додатком до цього рішення).

Описаним рішенням від 28.02.2013 було затверджено перелік власників (користувачів) тимчасових споруд, з якими укладено договори про сплату пайового внеску та яким надається можливість продовжити термін здійснення діяльності у цих тимчасових спорудах.

Судом встановлено, що до вказаного переліку тимчасові споруди, розташовані на зупинці по вул. Попудренка біля станції метро "Дарниця" включені не були.

Для з'ясування відповідності облаштування спірних зупинок законодавчим нормативам (галузевим і державним будівельним стандартам) у справі № 910/13464/15 було призначено судову експертизу.

Судову експертизу було проведено Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз, за результатами якої суду було надано висновок № 14475/15-42 від 05.02.2016, об'єктом дослідження за яким була зупинка громадського транспорту вул. Попудренка в місті Києві біля станції метро "Дарниця", що розташована на проході між ринком, станцією метро "Дарниця" та територією жилої забудови.

Так, експертом було встановлено, що на території зупинки розташовані три лави з навісом зблокованих з трьома торгівельними павільйонами.

Згідно з ДБН В.2.2-23:2009 "Будівлі та споруди. Підприємства торгівлі", затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.01.2009 № 4 малі архітектурні форми - це павільйони. Кіоски, торговельна намети, лотки і т.п. переважно збірно-розбірної конструкції, які застосовуються поряд з засобами благоустрою, включаючи невеликі споруди для відпочинку людей/покупців (лави, можливо тіньові навіси або перголи), урни для сміття, а також різноманітні елементи декоративно-прикладеного мистецтва (наприклад, скульптури, декоративні басейни, фонтани тощо).

Павільйон - це торговельний об'єкт у роздрібній торгівлі, призначений для організації продажу кінцевим споживачам, розміщений в окремій споруді полегшеної конструкції та має торговий зал для покупців.

Як встановлено судовим експертом, досліджувані торговельні павільйони та навіси з лавою згідно ДНБ є малими архітектурними формами. Розмір одного навісу з лавами становить 3 000 х 2 000 мм. зблокованого з торговельними павільйонами розміром 6 000 х 2 000 мм. Довжина лави становить 3 000 мм. В торговельному павільйоні здійснюється торгівля випічкою "Форнеті". Розмір двох інших навісів з лавою становить 2 000 х 2 500 мм., збловоканих з торговельними павільйонами розміром в плані по 5 500 х 2 500 м.м. Довжина лави становить 2 000 мм. В одному розташована перукарня, в другому ремонт мобільних телефонів.

Торговельні павільйони та навіси з лавою розташовані з однієї сторони на відстані 7 400 мм. від павільйону національної лотереї, магазину, аптеки та з другої (фасадної) сторони на відстані 2 800 мм. від проїзної частини.

Рельєф земельної ділянки розташування досліджуваної зупинки рівний.

Між навісами з лавами та павільйонами національної лотереї, магазином, аптекою розташовано пішохідний прохід. На рівні задньої стінки навісів з лавою зблокованих з торговельними павільйонами встановлено бандурний камінь з перепадом висот 150 мм.

Згідно з п. 9.9 ДБН В.1.2-2:2006 тип місцевості, яка оточує досліджувану зупинку, IV - міські території, на яких принаймі 15 % поверхні зайняті будівлями, які мають середню висоту понад 15 м.

Державні стандарти оснащення і облаштування зупинок маршрутного транспорту містяться, серед іншого, в ДБН В.2.3-218-550:2010 "Зупинки маршрутного транспорту", де вказується, що цими нормами ДБН до зупинок встановлені єдині вимоги щодо їх розміщення і облаштування, незалежно від категорії та значення дороги.

На зупинках повинні бути створені умови безпечного і комфортного очікування маршрутного транспорту у будь-яку погоду та зручної посадки і висадки з нього (п.п. 5.1.1).

Зупинка повинна бути розміщена і влаштована таким чином, щоб: - павільйон і маршрутний транспорт, що знаходиться на зупинковому майданчику, не були перешкодою видимості і оглядовості для водіїв інших ДТЗ; - пішоходи (майбутні пасажири) могли без перешкод прибувати до посадкового майданчика, рухаючись за межами проїзної частини по тротуару або пішохідній доріжці; - рух пасажирів для пересадки на транспорт іншого маршруту відбувався по найкоротшому і безпечному шляху; - пасажири на інвалідних колясках могли вільно пересуватися від зупинки до тротуару чи пішохідної доріжки (п.п. 5.1.3).

Пересадкова зупинка повинна бути обладнана: - зупинковим майданчиком довжиною, яка визначена за розміром найдовшого маршрутного транспорту з урахуванням можливої кількості його одночасного прибуття до зупинки; - посадковим майданчиком; - розділювальною смугою згідно 8.9 ДБН В.2.3-4, або напрямним острівцем згідно з 5.3.1; - тротуаром або пішохідною доріжкою до пішохідного переходу (переходів) до зупинки іншого напрямку; - пішохідним переходом (переходами); - павільйоном або навісом; - лавкою; - туалетом; - контейнером або урнами для сміття (п.п. 5.2.2).

Кінцева зупинка повинна бути обладнана як пересадкова із забезпеченням розвороту маршрутного транспорту. Місце для розвороту влаштовують безпосередньо біля зупинкового майданчика. Для розвороту транспорту може бути використана мережа вулиць населеного пункту. Загальна відстань руху транспорту для розвороту не повинна перевищувати 0,3 км. (п.п. 5.2.4).

Розміри павільйону, навісу визначають з урахуванням кількості людей (потенційних пасажирів), які одночасно знаходяться в час пік на зупинці (очікують маршрутний транспорт) з розрахунку 1 м 2 на одну людину. Висота накриття павільйону, навісу повинна перевищувати 2,1 м. Підлога по всій площі павільйону, навісу повинна мати тверде покриття (п.п. 5.3.3.2).

Найближча грань павільйону, навісу повинна бути розташована не ближче ніж 3 м від зупинкового майданчика (п.п. 5.3.3.3).

Не допускається розміщення на території павільйону, навісу кіосків та інших об'єктів торгівельного призначення (п.п. 5.3.3.4).

У висновку судового експерта зазначено, що облаштування зупинок громадського транспорту по вул. Попудренка в м. Києві біля станції метро "Дарниця" не відповідають п.п. 5.3.3.2, 5.3.3.4 ДБН В.2.3-218-550:2010 "Зупинки маршрутного транспорту".

Також, експертом виявлено, що загальна площа навісів з лавами становить 16,0 кв.м., що розташовані на 16 пасажирів в час пік, коли фактично кількість пасажирів є значно більшою.

Відповідно до п. 26 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 розміщення малих архітектурних форм провадиться за дозволами, що видаються:

- в межах червоних ліній міських вулиць і доріг - відповідними виконавчими органами міських рад, а у мм. Києві та Севастополі міськими державними адміністраціями відповідно до підпункту 9.3 ДБН А 2.2-3-97 за погодженням з Державтоінспекцією, дорожньо-експлуатаційними та іншими заінтересованими організаціями;

- в межах смуг відчуження автомобільних (позаміських) доріг - відповідними дорожньо-експлуатаційними організаціями за погодженням з Державтоінспекцією.

У п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони визначено, що малі архітектурні форми не повинні мати заглиблені в ґрунт фундаменти і не перевищувати за висотою 4 метрів. У населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.

Судовим експертом встановлено, що облаштування зупинок громадського транспорту по вул. Попудренка в м. Києві біля станції метро "Дарниця" не відповідає п. 27 процитованих Єдиних правил.

Згідно з п.п. 3.7.4 ДСТУ № 3587-97 "Безпека дорожнього руху" забороняється розміщувати споруди торговельно-побутового призначення, рекламоносії та інші об'єкти дорожнього сервісу:

- на тротуарах, пішохідних доріжках і алеях, штучних спорудах;

- ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів;

- ближче ніж 150 м до перехрещень, шляхопроводів, мостів на автомобільних дорогах загального користування;

- на зупинці маршрутних транспортних засобів ближче ніж 20 м у межах видимості в обидва боки тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку (крім кіосків для продажу проїзних квитків);

- ближче ніж 100 м від залізничних переїздів.

У висновку Київського науково-дослідного інституту судових експертиз вказується, що облаштування зупинок громадського транспорту по вул. Попудренка в м. Києві біля станції метро "Дарниця" не відповідає п. 3.7.4 цих норм.

У п. 5.1 ДБН В.2.2-17-2006 "Доступність будинків і споруд для мало мобільних груп населення" вказується, що у проектах повинні бути передбачені умови безперешкодного і зручного пересування МГН по ділянці до будинку або по території підприємства, комплексу споруд, транспортної інфраструктури, зелених зон (парки, сквери тощо) з урахуванням вимог ДБН 360, ДБН Б.2.4-1, ВСН 01, ДБН В.2.3-15. Система засобів орієнтації для людей з вадами зору та інформаційної підтримки повинна бути забезпечена на всіх шляхах руху, доступних для МГН на весь час експлуатації.

Висоту бордюрів по краях пішохідних шляхів на ділянці рекомендується приймати не більше 0,05 м. Висота бортового каменю в місцях перетину тротуарів із проїзною частиною, а також перепад висот бордюрів, бортових каменів уздовж експлуатованих газонів і озеленених майданчиків, що прилягають до шляхів пішохідного руху, не повинні перевищувати 0,04 м. (п. 5.4).

У висновку судового експерта встановлено, що облаштування зупинок громадського транспорту по вул. Попудренка в м. Києві біля станції метро "Дарниця" не відповідає п. 5.1, п. 5.4 ДБН В.2.2-17-2006 "Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення".

Відповідно до п. 17.1.2 ДБН В.2.5-75:2013 захисні охоронні зони рекомендується передбачати на всіх каналізаційних самопливних і напірних мережах, що проектуються або реконструюються, а також на існуючих мережах з метою попередження травматизму, інших прикрих випадків при виникненні провалів у місцях пошкодження склепінь каналізаційних мереж або при аваріях на них. Розмір захисних охоронних зон каналізаційних мереж (в кожну сторону від бокової стінки трубопроводу) з глибиною укладання менше 4 м для щитових колекторів становить 10 м і більше.

За висновком судового експерта, досліджувані торгові павільйони та навіси з лавою розташовані в захисній охоронній зоні каналізаційної мережі діаметром 150 мм, тобто з порушенням ДБН.

У ухвалі Господарського суду міста Києва про призначення експертизи на вирішення судового експерта було поставлене питання про те, чи відповідає облаштування зупинок громадського транспорту по вул. Попудренка в м. Києві біля станції метро "Дарниця" чинним нормативно-правовим актам.

У висновку судового експерта від 05.02.2016 № 14475/15-42 надано наступну відповідь: "Облаштування зупинок громадського транспорту по вул. Попудренко в м. Києві біля станції метро "Дарниця" не відповідає чинним нормативно-правовим актам, а саме: п.п. 5.3.3.2, 5.3.3.4 ДБН В.2.3.-218-550:2010 "Зупинки маршрутного транспорту", п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, п. 3.7.4 ДСТУ № 3587-97 "Безпека дорожнього руху", п. 5.1, п. 5.4 ДБН В.2.2-17-2006 "Доступність будинків і споруд для маломобільних груп насалення".

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються, зокрема, висновками судових експертів.

Приймаючи до уваги фактичні дані, встановлені особою, яка володіє спеціальними знаннями, суд вважає позовні вимоги доведеними і такими, що підлягають задоволенню зважаючи на їх спрямування на захист прав та законних інтересів інвалідів зору.

При цьому, суд відхиляє заперечення відповідача, наведені у письмових поясненнях від 18.04.2016 № 06-1/477.

Так, у названих поясненнях відповідач вказує, що не може приймати рішення щодо павільйонів на зупинці громадського транспорту у м. Києві по вул. Попудренка біля станції метро "Дарниця", оскільки вони належать інвестору за інвестиційним договором від 25.02.2010 № 7 і були встановлені саме внаслідок укладення цього договору.

Відповідач вважає недоречними посилання позивача на дослідження обсягів пасажиропотоку, проведені у 2016 році, адже спірні зупинки встановлювалися у 2010 році, коли неможливо було спрогнозувати внутрішні міграційні процеси.

З матеріалів справи слідує, що 25.02.2010 між Комунальним підприємством "Київпастранс" в якості замовника, Комунальним підприємством виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київське інвестиційне агентство" в якості виконавця та Товариством з обмеженою відповідальністю "Хай-Тек Буд" в якості інвестора уклали інвестиційний договір № 7 фінансування утримання зупинок громадського транспорту, розміщення зупинкових комплексів та додаткових павільйонів для пасажирів, згідно з яким сторони зобов'язалися за рахунок коштів інвестора забезпечити облаштування зупинковими комплексами чи додатковими павільйонами для пасажирів зупинок міського громадського транспорту, серед яких, зокрема, і зупинки у м. Києві по вул. Попудренка біля станції метро "Дарниця".

Судом встановлено, що такий договір було укладено строком на три роки, доказів продовження строку його дії суду подано не було, а тому заперечення відповідача у цій частині судом відхиляються.

Щодо заперечень відповідача відносно висновку експертного дослідження, проведеного суб'єктом оціночної діяльності - Товариством з обмеженою відповідальністю "Аналітик" (висновок від 19.02.2016 на замовлення Київської міської організації українського товариства сліпих щодо сумарної добової потужності пасажиропотоку в години "пік" та марш турами громадського транспорту, правильність облаштування зупинок яких є предметом спору), суд зауважує, що фактичні обставини невідповідності законодавчим нормам і правилам облаштування спірних зупинок та висновок суду ґрунтуються на належних і допустимих доказах, зокрема, на даних судової експертизи та на загальновідомих обставинах відносно надзвичайно великої кількості пасажиропотоку на зупинці громадського транспорту у м. Києві по вул. Попудренка біля станції метро "Дарниця" і позовні вимоги задовольняються судом через доведеність факту невідповідності облаштування, а не залежно від обсягів пасажиропотоку.

На підставі наведеного, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 32-38 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Комунальне підприємство "Київпастранс" (04070, м. Київ, вул. Набережне шосе, 2, ідентифікаційний код 031725604) усунути порушення облаштування зупинок громадського транспорту по вул. Попудренка у м. Києві біля станції метро "Дарниця", шляхом приведення зупинок у відповідність до

- підпункту 3.7.4 пункту 3 Державного стандарту України 3587-97 "Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди";

- пунктів 27 та 35 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198;

- підпункту 5.3.3.2 пункту 5 Галузевих будівельних норм України "Споруди транспорту. Автомобільні дороги. Зупинки маршрутного транспорту. Загальні вимоги проектування".

3. Стягнути з Комунального підприємства "Київпастранс" (04070, м. Київ, вул. Набережне шосе, 2, ідентифікаційний код 031725604) на користь Київської міської організації українського товариства сліпих (02160, м. Київ, вул. Фанерна, 4, ідентифікаційний код 26087553) 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя О.В. Мандриченко

Дата складання рішення 05.05.2016 р.