21 квітня 2016 р.м.ОдесаСправа № 522/20462/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Івченко В.Б.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Турецької І.О.
суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.
за участю секретаря - Скоріної Т.С.
представників апелянта - Волошиної К.О., Черепицької Т.В., Кливняк Г.М.;
позивача - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 02 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У вересні 2015 року ОСОБА_4 звернулась до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (далі - УПФУ в Приморському районі м. Одеси), в якому просила наступне:
- визнати дії щодо не зарахування 10 років трудової діяльності в понаднормовий стаж - незаконними;
- зобов'язати врахувати понаднормовий стаж 22 роки згідно заяви від 30 червня 2010 року № 149;
- зобов'язати здійснити перерахунок пенсії за 2008-2010 роки згідно заяви від 30 червня 2010 року № 149 по стажу за 42 роки 5 днів, враховуючи понаднормовий стаж 22 роки та по заробітній платі з урахуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати для розрахунку пенсії з 2,02646, середньомісячного заробітку для обчислення пенсії - 2 427,64 грн.;
- провести індексацію нарахованої пенсії з 30 червня 2010 року та здійснити виплату різниці її недоотриманої суми;
- стягнути заборгованість пенсійних виплат з липня 2010 року до часу прийняття рішення суду за цим позовом.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем перерахунок пенсії здійснений з порушенням норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: невірно враховано загальний та понаднормовий стаж, що призвело до безпідставного зменшення пенсії та відповідно до її недоотримання.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 02 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.
Суд зобов'язав УПФУ в Приморському районі м. Одеси врахувати понаднормовий стаж ОСОБА_4 - 22 роки, на підставі наданої заяви від 30 червня 2010 року №149.
Зобов'язав УПФУ в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії за 2008-2010 роки на підставі наданої заяви від 30 червня 2010 року №149 по стажу 42 роки 5 днів, враховуючи 22 роки понаднормового стажу та по заробітній платі з урахуванням розміру пенсії за віком, встановлений розпорядженням УПФУ в Приморському районі м. Одеси №158935 від 12 липня 2010 року у розмірі 1 373,75 грн.
Здійснити індексацію нарахованої пенсії з 30 червня 2010 року та здійснити виплату різницю недоотриманої суми пенсії.
Стягнути з УПФУ в Приморському районі м. Одеси заборгованість пенсійних виплат з липня 2010 року по 01 грудня 2015 року.
В апеляційній скарзі УПФУ в Приморському районі м. Одеси ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, у зв'язку з її необґрунтованістю та порушенням судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Апелянт просить прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представники апелянта в судовому засіданні суду апеляційної інстанції підтримали доводи викладені в апеляції та просили її задовольнити.
Позивач у судовому засіданні суду апеляційної інстанції проти апеляційної скарги заперечила та просила рішення суду залишити без змін.
З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Матеріали справи свідчать про те, що ОСОБА_4 з 05 лютого 2004 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058).
Пенсію було обчислено за законодавством, яке діяло на момент її призначення.
Після призначення пенсії позивач продовжувала працювати до 30 червня 2010 року, що підтверджується записами в трудовій книжці (а.с.11).
Після 30 червня 2010 року не працювала.
У зв'язку з чим, 30 червня 2010 року, згідно особистої заяви позивача за №149, відповідачем розпорядженням від 12 липня 2010 року № 158935 проведено перерахунок пенсії по стажу (а.с.35-36). При цьому, заробітну плату при обчисленні пенсії було враховано за період роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року та з 17 червня 2002 року по 30 квітня 2008 року.
Заробітну плату за період роботи з 30 квітня 2008 року по 30 червня 2010 року відповідачем не було враховано, оскільки не було інформації про наявність сплати внесків.
Загальний стаж при перерахунку пенсії було враховано по 31 травня 2010 року згідно даних персоніфікованого обліку та складав 41 рік 11 місяців 5 днів, а понаднормовий стаж склав - 21 рік.
Отже, у зв'язку з тим, що при розрахунку стажу позивача не був врахований один місяць, а саме червень, на один місяць був зменшений загальний страховий стаж та на один рік понаднормовий.
Після допущення пенсійним органом помилки, ОСОБА_4 неодноразово зверталася до нього із заявами про її виправлення, на що отримувала відмову про те, що такий перерахунок призведе до зменшення розміру пенсії.
25 грудня 2014 року ОСОБА_4 знову подала до УПФУ в Приморському районі м. Одеси заяву, в якій просила здійснити перерахунок пенсії по стажу за 42 роки 5 днів та по заробітній платі за 2008 - 2010 роки. Також власноруч написала, що про можливі наслідки перерахунку попереджена, згодна з об'єктивними даними розрахунку (а.с.45).
Підставою для такого звернення стало те, що відповідачем, починаючи з 2010 року, постійно зменшувався загальний стаж позивача, тобто, замість відпрацьованих 42 роки 5 днів вказувалось 41 рік 11 місяців 5 днів або 39 років 10 місяців 5 днів, у зв'язку з чим зменшувався і понаднормовий стаж.
УПФУ в Приморському районі м. Одеси розпорядженням №158935 від 21 січня 2015 року здійснило такий перерахунок із включенням заробітної плати за період роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року та з 21 вересня 2000 року по 30 червня 2010 року, загальний стаж враховано по 30 червня 2010 року та складає 42 роки 5 днів.
При цьому, у зв'язку із внесеними змінами Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI в Закон №1058, понаднормовий стаж ОСОБА_4 став складати 12 років (а.с.40).
Розмір пенсії з 01 січня 2015 року становить 1572,04 грн.
Вирішуючи справу по суті та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для правильного її вирішення, вважав встановленими обставини, які мають значення для справи, але які не були доведені належними та допустимими доказами, а тому допустив порушення вимог ст. 159 КАС України.
Так, предметом даного позову, крім іншого, є правомірність дій УПФУ в Приморському районі м. Одеси щодо визначення ОСОБА_4 понаднормового стажу - 12 років.
З цього приводу колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058 (в редакції на момент перерахунку пенсії у 2010 році), у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Обов'язковий страховий стаж необхідний для призначення пенсії за віком визначений статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058 (в редакції 2010 року), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI (далі - Закон №3668) в абз.1, 2 ч.1 ст.28 Закону №1058 було внесено зміни та викладено в такій редакції:
«Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини».
Дана редакція статті набула чинності з 01 жовтня 2011 року, тобто, після того, як позивач закінчила трудову діяльність та мала страховий стаж 42 роки 5 днів, понаднормовий 22 роки.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668 було встановлено, що порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
В свою чергу, для осіб, яким пенсію призначено до набрання чинності Законом №3668 (до 01.10.2011 року), крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, збільшення пенсії за понаднормовий стаж установлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.
Таким чином, колегія суддів вважає, у разі якщо перерахунок пенсії був проведений лише з урахуванням набутого страхового стажу (заробіток залишився той, що був при призначенні), доплату буде встановлено за понаднормовий стаж понад 20 років, а якщо пенсію буде перераховано з урахуванням як страхового стажу, так і заробітку (за періоди, визначені у ст. 40 Закону про пенсійне страхування), то доплату буде встановлено за понаднормовий стаж понад 30 років страхового стажу.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції, представник апелянта наполягав на тому, що розпорядженням №158935 від 21 січня 2015 року ОСОБА_4 було здійснено перерахунок пенсії як по страховому стажу, так і по заробітку, у зв'язку з чим, її понаднормовий стаж повинен складати 12 років.
З таким висновком представника апелянта погодитися неможливо, з огляду на наступне.
Як вбачається з її власної заяви від 25 грудня 2014 року (а.с.45) позивач фактично просила виправити помилку, яка була допущена Пенсійним фондом ще у 2010 році.
Так, позивач зазначила, що після попереднього перерахунку пенсії у 2008 році вона відпрацювала 2 роки по 30 червня 2010 року включно, загальний стаж складає 42 роки 5 днів, у зв'язку з чим просила врахувати саме вказаний загальний стаж разом із заробітком.
Колегія суддів вважає, що зміни, які внесені 08 липня 2011 року в Закон №1058 щодо врахування понаднормового стажу не можуть стосуватися ОСОБА_4, оскільки остання закінчила трудову діяльність у 2010 році, набула відповідний стаж та після цього не працювала, а тому Пенсійним фондом повинно бути враховано понаднормовий стаж 22 роки.
Враховуючи, що позивач, звертаючись до суду, не зазначила в позовній заяві про скасування розпорядження №158935 від 21 січня 2015 року, яким фактично зменшено понаднормовий стаж до 12 років, колегія суддів, на підставі ч.2 ст.11 КАС України, вважає за необхідним вийти за межі позовних вимог задля повного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_4 та визнати протиправним і скасувати дане розпорядження.
Щодо іншої позовної вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за 2008-2010 роки згідно заяви від 30 червня 2010 року № 149 по стажу за 42 роки 5 днів, враховуючи понаднормовий стаж 22 роки та заробітній платі, колегія суддів вважає, що вона задоволенню не підлягає, у зв'язку з наступним.
Як вбачається з матеріалів справи страховий стаж позивача станом на 30 червня 2010 року складає 42 роки 5 днів, понаднормовий 22 роки, тобто, в період з 2008 року по 2010 рік у ОСОБА_4 не було наявного страхового стажу 42 роки 5 днів, а тому вона і не мала права на такий перерахунок.
Також, позивач просить зобов'язати відповідача провести індексацію нарахованої пенсії.
Вирішуючи спір та задовольняючи дану позовну вимогу, суд першої інстанції виходив з наявності правових підстав для її задоволення.
Колегія суддів погодитись з таким висновком суду не може з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII), індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;
поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно з частиною першою статті 2 цього Закону, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. У частині п'ятій цієї ж статті вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За змістом статті 4 зазначеного Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Подальша індексація споживчих цін для індексації грошових доходів населення починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У частині другій статті 6 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінет Міністрів України затвердив Порядок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 170 (далі - постанова № 170) до Порядку внесено зміни. Зокрема, абзац другий пункту 2 Порядку викладено в редакції, згідно з якою індексації підлягають пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Цією ж постановою пункт 3 Порядку доповнено новим абзацом сьомим, згідно з яким до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Як вже було зазначено вище, в абзаці першому частини першої статті 28 Закону № 1058, передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Як встановлено судом апеляційної інстанції і вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію за віком, до розміру якої проводиться доплата до прожиткового мінімуму згідно з абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058.
На підставі аналізу зазначених норм права колегія суддів дійшла висновку про те, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2 Порядку, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону № 1058); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 08 вересня 2015 року (справа № 21-606а15).
Таким чином, обґрунтованих на законі підстав для здійснення індексації пенсії позивача - немає.
Вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості за пенсійними виплатами, задоволенню не підлягає, оскільки стягнення пенсійних виплат можливо лише за умови їх нарахування.
Водночас, суд не може самостійно здійснити розрахунок та відповідно зазначити розмір пенсійних виплат, які підлягають стягненню, оскільки Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 і здійснює свої повноваження на підставі п.7 зазначеного Положення через створені в установленому порядку територіальні управління.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення щодо призначення, донарахування, перерахунку пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті пенсії, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача і питання про розмір такого роду виплат відноситься до компетенції управління Пенсійного фонду.
За таких обставин справи, підсумовуючи викладене та враховуючи те, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, рішення суду, на підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України, підлягає скасуванню з ухваленням нового - про часткове задоволення позову.
Також, судом апеляційної інстанції ухвалою від 28 грудня 2015 року апелянту було відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення за подання апеляційної скарги.
Суд, на підставі ст.88 КАС України, стягує відстрочений судовий збір з УПФУ в Приморському районі м. Одеси у розмірі 535,92 грн.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси - задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 02 грудня 2015 року - скасувати.
Прийняти у справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси №158935 від 21 січня 2015 року, яким здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 25 грудня 2014 року із врахуванням понаднормового стажу дванадцять років.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси врахувати ОСОБА_4 понаднормовий стаж 22 (двадцять два) роки та провести перерахунок пенсії з 25 грудня 2014 року, з урахуванням загального стажу 42 роки 5 днів та заробітній платі по 30 червня 2010 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси судовий збір у розмірі 535 (п'ятсот тридцять п'ять) грн. 92 коп. до спеціального фонду Державного бюджету України за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК в Одеській області /Приморський р-н./ 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923, банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області, код банку отримувача (МФО) - 828011, рахунок отримувача - 31212206781008, код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту судового рішення.
Доповідач - суддя І.О.Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова