Рішення від 14.04.2016 по справі 369/2583/16-ц

Справа № 369/2583/16-ц

Провадження № 2/369/1678/16

РІШЕННЯ

Іменем України

14.04.2016 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Дубас Т.В.

при секретарі Дідур М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, комунального підприємства «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області», ТОВ «Клайт» про захист порушений речових прав на отримання земельної ділянки в суборенду шляхом визнання недійсним рішення міської ради, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суд Київської області з даним позовом мотивуючи його тим, що 08 вересня 2015 року він звернувся до КП «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» та Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області із заявою про передачу йому у суборенду земельної ділянки для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дороднього господарства, площею 0,5000 га, кадастровий № 3222410600:01:013:5006, яка знаходиться за адресою: м. Вишневе, вул. Київська Києво-Святошинського району Київської області в межах наленого пунку, яка згідно договору оренди від 25 вересня 2015 року передана Вишневою міською радою Києво-Святошинського району Київської області в оренду Комунальному підприємству «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області».

До цього часу по суті заяви позивача ні Комунальним підприємством «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області», ні Вишневою міською радою Києво-Святошинського району Київської області ніяких офіційних рішень не прийнято.

Однак Вишневою міською радою 26.11.2015 року прийнято рішення № 1-01/ІІІ7-22, яким надано згоду КП «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» на передачу в суборенду земельну ділянку для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства площею 0,5000 га, кадастровий номер № 322410600:01:013:5006, яка знаходиться за адресою: м. Вишневе, вул. Київська Києво-Святошинського району Киїської області в межах населеного пункту Товаристу з обмеженою відповідальністю «КЛАЙТ».

Тобто позивачу чиняться переопни в здійсненні своїх речових прав на отримання земельної ділянки у суборенду.

Позивач вважав що вказане рішення Вишневої міської ради № 1-01/ІІІ7-22 є таким, що не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню.

Договір суборенди земельної ділянки є похідним від договору оренди земельної ділянки, на договір суборенди поширюються всі норми права, які регулюють відносини оренди земельної ділянки.

За загальним правилом встановленим ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в суборенду земельної ділянки, що пербуває у комунальній власності дл розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства площею 0,5000 га, кадастровий номер № 322410600:01:013:5006, яка знаходиться за адресою: м. Вишневе, вул. Київська Києво-Святошинського району Киїської області в межах населеного пунку повинна здійснюватись за результатами проведення земельних торгів, а прийняте рішення № 1-01/ІІІ7-22, яким надано згоду КП «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» на передачу у суборенду земельну ділянку для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства площею 0,5000 га, кадастровий № 322410600:01:013:5006, яка знаходиться за адресою: м. Вишневе, вул. Київська Києво-Святошинського району Київської області в межах населеного пункту ТОВ «КЛАЙТ» надає підставу передати вказану земельну ділянку без проведення земельних торгів в платне строкове користування.

Тому позивач просив скасувати рішення Вишневої міської ради від 26 листопада 2015 року № 1-01/ІІІ7-22, яким надоно згоду КП «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» на передачу в суборенду земельну ділянку для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства площею 0,5000 га, кадастровий номер № 322410600:01:013:5006, яка знаходиться за адресою: м. Вишневе, вул. Київська Києво-Святошинського району Киїської області в межах населеного пункту Товаристу з обмеженою відповідальністю «КЛАЙТ».

В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримала, в подвльшому направила до суду заяву про розгляд справи у її відсутності.

Представник Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області та комунального підприємства «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» просила відмовити в позові.

Представник ТОВ «КЛАЙТ» направив до суду лист в якому просив розгляд справи проводити у його відсутності, та відовити в позові.

Суд, перевіришви матеріали справи та зібрані в ній докази, приходить до висновку що позовні вимоги не підлягають до задоволеня, виходячи з наступного.

Як встановлено в судовому засіданні, 08.09.205 року позивачем ОСОБА_1 подано до КП «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» та Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області заяву про передачу йому у суборенду земельної ділянки для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дороднього господарства, площею 0,5000 га, кадастровий № 3222410600:01:013:5006, яка знаходиться за адресою: м. Вишневе, вул. Київська Києво-Святошинського району Київської області в межах наленого пунку.

25 вересня 2015 року між Вишневою міською радою Києво-Святошинського району Київської області в особі міського голови ОСОБА_2 та комунальним підприємством «Управління розвитку території» Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області в особі директора ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства площею 0,5000 га, кадастровий № 3222410600:01:013:5006, яка розташована на території Вишнівської міської ради Києво-Святошинського району Київської області.

Вишневою міською радою Києво-Святошинського району Київської області від 26.11.2015 року прийнято рішення № 1-01/ІІІ7-22, яким надано згоду КП «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області» на передачу в суборенду земельну ділянку для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства площею 0,5000 га, кадастровий номер № 322410600:01:013:5006, яка знаходиться за адресою: м. Вишневе, вул. Київська Києво-Святошинського району Киїської області в межах населеного пункту Товаристу з обмеженою відповідальністю «КЛАЙТ».

З огляду на ч. 1 ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Виходячи з положень ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно з ч. 3 ст. 77 ГК України орган, до сфери управління якого входить казенне підприємство, здійснює контроль за використанням та збереженням належного підприємству майна, і має право вилучити у казенного підприємства майно, яке не використовується або використовується не за призначенням, та розпорядитися ним у межах своїх повноважень.

Частинами 1-3, 9 ст. 78 ГК України передбачено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство). Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.

Як визначено ст. 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

У ст. 134 ЗК України передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій); використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам, а також господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 60 відсотків; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу); створення озеленених територій загального користування; будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок особам взамін тих, що були викуплені (примусово відчужені) для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування; розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції; надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти, надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельної ділянки взамін викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику або його спадкоємцю (правонаступнику) у разі, якщо така потреба відпала; поновлення договорів оренди землі; використання земельних ділянок для здійснення концесійної діяльності; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок в інших випадках, визначених законом. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цьогоКодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.

Зважаючи на ч.ч. 1, 2 ст. 135 ЗК України, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.

Статтею 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Частинами 1, 2, 5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

З огляду на ч.ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про оренду землі» орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду. Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.

У ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Зважаючи на позицію Верховного Суду України, викладену у Постанові Пленуму «Про судове рішення у цивільній справі» № 14 від 18.12.2009 року, оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.

Згідно зі ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 10 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Аналізуючи вище наведене, суд приходить до висновку, що спрним рішенням Вишневої міської ради, не було порушено прав позивача, оскільки надання згоди про передачу в суборенду земльної ділянки для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства площею 0,5000 га, кадастровий № 3222410600:01:013:5006, відбулось у відповідності до норм чинного законодавства України, в тому числі з дотриманням ст. 93, 96, 124, 134 Земельного кодексу України. Позивачем в обгрунтвування соїх вимог не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували неправомірність прийнятого рішення Вишневою місько радою.

З огляду на вказане вище суд приходить до висновку про відмову у задоволені позову.

Зважаючи на вищенаведене, беручи до уваги рекомендації, викладені у Постанові Пленуму Верховного Суду України «Про судове рішення у цивільній справі» № 14 від 18.12.2009 року, ст.ст. 12, 93, 124, 125, 134 ЗК України, ст.ст. 17, 26, 42, 49, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 6, 8, 16 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 3, 4, 10, 11, 15, 60, 114, 209, 212-215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

В позові ОСОБА_1 до Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, комунального підприємства «Управління розвитку території Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області», ТОВ «Клайт» про захист порушений речових прав на отримання земельної ділянки в суборенду шляхом визнання недійсним рішення міської ради - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії рішення через Києво-Святошинський районний суд Київської області.

Суддя: Дубас Т.В.