Справа № 362/1951/16-а
Провадження № 2-а/362/79/16
21.04.2016 року суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Лебідь-Гавенко Г.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області, Васильківського міського управління юстиції в Київській області, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішень, визнання недійсним свідоцтва про право власності на земельну ділянку,
18 квітня 2016 року до Васильківського міськрайонного суду Київської області звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області, Васильківського міського управління юстиції в Київській області, ОСОБА_2, в якому просить скасувати рішення Гвоздівської сільської ради від 25.01.2014 року №4-5 «Про розгляд звернення ОСОБА_2М.»; рішення № 16 від 04.07.2014 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність; рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області про державну реєстрацію прав і обтяжень індексний № 14986489 від 29.07.2014 року та визнати недійсним свідоцтво про право власності на земельну ділянку, що видано Реєстраційною службою Васильківського міськрайонного управління юстиції 07.08.2014 року на ім'я відповідача ОСОБА_2
Перевіривши позовну заяву й додані до неї матеріали, приходжу до висновку про те, що у відкритті провадження слід відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня
посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно із п. 1 ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Як роз'яснено у п. 7 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 березня 2013 року “Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ” земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного Кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року № 1559-VI “Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності”, про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).
З огляду матеріалів позову вбачається, що позивач оспорює рішення сільської ради та свідоцтво про право власності відповідача ОСОБА_2 на земельну ділянку, в склад якої, з його слів входить частина належної йому на праві власності земельної ділянки, тобто позивач по суті оспорює цивільне право (право власності) відповідача на частину спірної земельної ділянки, а тому суд дійшов висновку про те, що спірні правовідносини виникли із земельних відносин та незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК України підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, а не в порядку передбаченому нормами КАС України.
За вимогами п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, суддя приходить до обґрунтованого висновку про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі п.1 ч. 1 ст. 109 КАС та роз'яснює позивачеві, що дану позовну заяву належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 17, 109, 158, 165, 186, 254 КАС України, суд,
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області, Васильківського міського управління юстиції в Київській області, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішень, визнання недійсним свідоцтва про право власності на земельну ділянку - відмовити.
Роз'яснити позивачеві, що такі справи суди розглядають в порядку цивільного судочинства.
Ухвалу може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається до суду апеляційної інстанції, протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Г.М.Лебідь-Гавенко