20 квітня 2016 рокусправа № 808/6300/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: суддя доповідач Юхименка О.В.
суддів: Кругового О.О. Нагорної Л.М.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду
від 12 жовтня 2015 року
у справі № 808/6300/15
за позовом Державної фінансової інспекції в Запорізькій області,
вул. Перемоги, 129, м. Запоріжжя, 69057;
до відповідача Комунальної установи
Токмацька центральна районна лікарня,
вул. Революційна, 55, м. Токмак, Запорізька область, 71701;
про стягнення коштів,
встановив:
Державна фінансова інспекція в Запорізькій області подала позов до Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня про стягнення 39.374,85 грн збитків.
Запорізький окружний адміністративний суд (суддя Максименко Л.Я.) своєю постановою від 12 жовтня 2015 року у позові відмовив.
Постанова суду мотивована тим, що у лютому 2011 року, січні 2012 - 2014 років лікарнею із заробітної плати працівників утримано зайво нараховані посадовий оклад, індексація, надбавка за тривалість безперервної роботи, за час перебування у відпустці, за завідування, за вислугу років, шкідливість праці працівникам, внаслідок перерахунку заробітної плати. Тобто, таке утримання здійснювалось шляхом перерахунку заробітної плати, яка у поточному місяці (січні) виплачувалась у меншому розмірі. Грошові кошти за такою операцією на рахунки установи не повертались. Тому, будь-якого відновлення касових видатків не відбувалось.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Державна фінансова інспекція в Запорізькій області, Позивач, вказує на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що Комунальна установа Токмацька центральна районна лікарня в грудні відповідних років здійснювала касові видатки у завищених розмірах, що загалом складає 39.374,85 грн.
Оскільки асигнування, отримані Відповідачем на виплату заробітної плати, у січні відповідних років використані в повному обсязі шляхом нарахування, суми утриманих зайво нарахованих сум за грудні попереднього року є фактично отриманими коштами, проведеними у попередніх бюджетних періодах. Та повинні перераховуватись до доходів відповідного бюджету. Внаслідок неперерахування коштів до бюджету міста Токмака завдано шкоди в сумі 39.374,85 грн.
Просить постанову окружного адміністративного суду скасувати та ухвалити нове рішення. Позов задовольнити.
З огляду на приписи статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Обставини справи:
Комунальна установа Токмацька центральна районна лікарня є комунальним закладом охорони здоров'я, та входить до складу комунальної власності територіальної громади міста Токмак.
Протягом березня-червня 2015 року уповноваженими фахівцями держфінінспекції була проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня за період з 01.02.2011 по 31.03.2015.
За результатами ревізії складено Акт від 12.06.2015 № 004-21/2.
В Акті перевірки вчинено записи про порушення Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26 грудня 2003 року N 242.
Так, Комунальна установа Токмацька центральна районна лікарня в грудні відповідних років здійснювала касові видатки на оплату праці у завищених розмірах, що загалом складає 39.374,85 грн.
В січні відповідного року із заробітної плати утримувались внаслідок перерахунку заробітної плати зайво нараховані посадовий оклад, індексація, надбавка за тривалість безперервної роботи, за час перебування у відпустці, за завідування, за вислугу років, шкідливість праці працівникам, тощо.
За позицією ДФІ, бюджетні кошти внаслідок здійсненого коригування не перераховані до місцевого бюджету, а витрачені Лікарнею на оплату праці поточних років. Водночас, витрачання бюджетних асигнувань, передбачених у кошторисах минулого року, забороняється в поточному.
Стягнення 39.374,85 грн збитків стало предметом судового позову.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженої постанови, виходить з наступного.
Відповідно до 3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26 грудня 2003 року N 242, що була чинною на дату виникнення спірних правовідносин, на рахунки зараховується сума коштів, яка фактично надійшла на ім'я установи (у тому числі кошти, що вносяться на відновлення касових видатків поточного року).
Суми коштів, які надходять на відновлення касових видатків загального фонду, проведених у минулих бюджетних періодах, перераховуються до доходів відповідного бюджету.
Однак, як економічна категорія, видатки об'єднують витрати, які покриваються з централізованих та децентралізованих державних фондів.
Відшкодування касових видатків відображається в момент зарахування на реєстраційний рахунок сум або перерахування коштів дебіторами.
Як встановлено судом першої інстанції, за описаною операцією грошові кошти на рахунки установи, як у вигляді готівки, так і шляхом безготівкових перерахувань не повертались. Тому, будь-якого відновлення касових видатків не відбувалось.
Матеріали справи містять надані Токмацькою центральною районною лікарнею документальні підтвердження того, що після проведених перерахунків утримань зайво нарахованих коштів із заробітної плати установою з початком нового бюджетного року при нарахуванні заробітної плати за січень поточного року, до місцевого бюджету подавалась заявка на фінансування витрат по заробітній платі з врахуванням вже відкоригованих сум за минулий рік (заробітна плата сторнована, а лікарняний чи відпускні нараховані). Тобто, будь-якого перевитрачання коштів місцевого бюджету в даному випадку не відбулось.
Оскільки відкоригована сума не включалась у заявки поточного місяця щодо фінансування виплат заробітної плати, то, відповідно, кошти на такі виплати не отримувались.
В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни рішення окружного адміністративного суду відсутні.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Запорізькій області залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року у справі № 808/6300/15 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку та у строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: О.В. Юхименко
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: Л.М. Нагорна