Постанова від 20.04.2016 по справі 815/7568/13-а

Справа № 815/7568/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

за участю секретаря Лопатюк Ю.А.

сторін:

представника позивача Домущі В.С.

представник відповідача Севастьянової О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Карт Сервіс» про стягнення заборгованості з рахунків,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Карт Сервіс» в якому позивач просить стягнути заборгованість у розмірі 91 792, 84 грн. з розрахункових рахунків, що були відкриті ТОВ «Карт Сервіс».

В обґрунтування заявленої правової позиції позивач вказує, що у зв'язку із несплатою заборгованості податковим органом ТОВ «Карт Сервіс» винесено податкову вимогу №1342-19 від 25.06.2013 р. на суму 91 792, 84 грн.

Відповідно до п. п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам податкової служби, у розмірі суми податкового боргу.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги з підстав викладених в адміністративному позові та наданих в судовому засіданні поясненнях.

Представник відповідача проти позову заперечував. В обґрунтування заявленої правової позиції надав до суду письмові заперечення в яких зазначив, що згідно з підпунктом 60.1.4. пункту 60.1 статті 60 Податкового кодексу України, податкова вимога вважається відкликаною якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

Пунктом 60.5 статті 60 Податкового кодексу України встановлено, що у випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, по перше, скасовано податкове повідомлення-рішення №0000121520 від 25.02.2013 року, як підстава для стягнення заборгованості у розмірі 91792,84 грн. та по друге, як підстава для стягнення заборгованості, податкова вимога № 1342-19 від 25.06.2013 року є відкликаною з 16 лютого 2016 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області на підставі Постанови Одеського Окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року, а отже, не має правових підстав для стягнення грошової суми у розмірі 91792,84 грн.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, проаналізувавши чинне законодавство, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно облікових карток, що ведуться ДШ у Малиновському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою. Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005р. №276 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005р. за №843/11123), податкова заборгованість ТОВ «Карт Сервіс» перед бюджетом по податку на додану вартість становить - 91 792,84 грн.

Заборгованість підприємства по податку на додану вартість виникла в результаті :

- винесення ДПІ податкового повідомлення - рішення № 0000121520 від 25.02.2013 року на суму 91 797,72 грн., яке було направлено на адресу підприємства поштовим відправленням та повернулося 11.03.2013 року з поштовою відміткою про неможливість вручення.

З урахуванням переплати заборгованість підприємства по податку на додану вартість становить - 91 792,84 грн.

Разом з тим, TOB «КАРТ СЕРВІС» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000121520 від 25.02.2013 року (справа № 815/7767/13-а).

14.11.2013 р. в судовому засіданні було зупинення провадження у справі набрання законної сили судовими рішеннями в адміністративній справі № 815/7767/13-а, спірні правовідносини у якій обумовлені вимогою про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000121520 від 25.02.2013 року.

03.12.2013р. у справі за позовом ТОВ «Карт Сервіс» до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення прийнято постанову, якою визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 25.02.2013 року № 0000121520.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2016 року апеляційну скаргу ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області залишено без задоволення а постанову від 03.12.2013 року без змін.

Приписами статті 59 Податкового кодексу визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Частиною 56.1 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

За змістом пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Згідно з підпунктом 60.1.4. пункту 60.1 статті 60 Податкового кодексу України, податкова вимога вважається відкликаною якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

Пунктом 60.5 статті 60 Податкового кодексу України, встановлено, що у випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.

З урахуванням викладеного, суд приймає доводи відповідача по справі щодо:

податкове повідомлення-рішення №0000121520 від 25.02.2013 року, податкова вимога № 1342-19 від 25.06.2013 року, як підстава для стягнення заборгованості, є відкликаними з 16 лютого 2016 року, а отже не має правових підстав для стягнення грошової суми у розмірі 91792,84 грн.

Відповідно до положень ст.9 Конституції України, ст. 8 КАС України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Приписами ст. 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Суд наголошує, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, згідно з яким у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів (див. справу «Брумареску проти Румунії» (Brumarescu v. Romania) [GC], № 28342/95, п. 61, ECHR 1999-VII).

Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata (див. там же, п. 62), тобто поваги до остаточного рішення суду. Згідно з цим принципом жодна сторона не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового до виконання рішення суду лише з однією метою - домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що оскаржуване рішення, не відповідає критеріям, наведеним у статті 2 КАС України, тобто відповідач діяв не на підставі та в не межах визначених законом повноважень, у зв'язку з чим постанова № 65 від 02.10.2015 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності є протиправною та підлягає скасуванню.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Потоцька Н.В.

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

20 квітня 2016 року.