22 лютого 2016 р. Справа № 804/13167/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Гончаровій В.Г., розглянувши за участю представників:
представник позивача - Баранець З.О.
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області,
до відповідача Дочірнього підприємства «Газель» комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове об'єднання»
про стягнення заборгованості.
Обставини справи: Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області звернулася до Дочірнього підприємства «Газель» комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове об'єднання» про стягнення коштів в розмірі 194006,28 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами, проведеної планової ревізії фінансово-господарської діяльності Управління охорони навколишнього природного середовища Дніпродзержинської міської ради, встановлено, що Управлінням ОНПС безпідставно сплачено бюджетні кошти ДП «Газель» за послуги із забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронення - 2224,0 м3 - обсяг послуг з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронения відходів, виконання яких документально не підтверджено.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, заперечень на адміністративний позов не надав.
11.01.2016р. позивачем надано до канцелярії суду клопотання про уточнення позовних вимог, а саме враховуючи, що розрахунки Управлінням проведено за рахунок коштів місцевого бюджету фонду охорони навколишнього природного середовища, позивач просив врахувати іншу редакцію пункту 3 позовних вимог: «Стягнути з Дочірнього підприємства «Газель» комінального підприємства «Дніпродзержинське житлове об'єднання» кошти у сумі 194 006,28 грн. на реєстраційний рахунок місцевого бюджету №31411535700013, код дохода бюджету 21080500, одержувач Управління ДКСУ у м.Дніпродзержинську, ЄДРПОУ 38028588, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.15р. визнано поважними причини пропуску звернення Державної фінансової інспекції у Дніпропетровській області до суду.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, заслухавши пояснення позивача суд -
Статус Державної фінансової інспекції України, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939) та Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011р. №499/2011.
Відповідно до положень Постанови Кабінету міністрів України про затвердження «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» від 20.04.2006 р. №550 (далі - Постанова №550) інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Згідно до п.16 Постанови №550 ревізії проводяться шляхом проведення документальних та фактичних перевірок. Документальна перевірка передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи контролюючого органу керівник об'єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об'єкта контролю посадовим особам контролюючого органу забезпечується керівником об'єкта чи його заступником.
Результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. На першому аркуші акта ревізії, який оформляється на бланку контролюючого органу, зазначається назва документа (акт), дата і номер, місце складення (назва міста, села чи селища) (п.35 зазначеного порядку).
У пункті 46 Постанови №550 зазначено, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Відповідно до п. 1.2.7.2 Плану роботи ДФІ в Дніпропетровській області на III квартал 2012 року, на підставі направлення від 24.09.2012 № 1284-12, виданого начальником ДФІ в Дніпропетровській області Качаном Р.В., провідним державним фінансовим інспектором відділу інспектування в агропромисловому комплексі та сфері використання природних ресурсів Сердюк Л.Г. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Управління охорони навколишнього природного середовища Дніпродзержинської міської ради (далі - Управління ОНПС) за період з 01.01.2011 по 31.08.2012 року, про що складено акт від 24.12.2012 №07-24/82.
Програмою виходу з екологічної кризи м. Дніпродзержинськ на 2011- 2015 роки, із змінами, у розділі 4 програми «Заходи щодо утилізації відходів та очищення території міста» п. 4.3 передбачено «Забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронения відходів» із зазначенням екологічного ефекту, як Проведення заходів з ліквідації стихійних звалищ на територіях Дніпровського, Заводського та Баглійського районів міста, п 4.4 передбачено «Видалення, знешкодження і захоронения відходів (послуги з екологічної очистки міста» із зазначенням ефекту, як Забезпечення належного санітарного та екологічного стану територій.
Орієнтовний обсяг фінансування на забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронения відходів, видалення, знешкодження і захоронения відходів (послуги з екологічної очистки міста) відповідно до Програми виходу з екологічної кризи м. Дніпродзержинськ на 2011-2012 роки, із змінами, за рахунок місцевого бюджету становить 922222,0 грн, у тому числі 2011 рік - 422222,0 грн, 2012 рік - 500000,0 гривень.
Рішеннями міської ради від 30.12.2010 №29-03/УІ та від 28.12.2011 №283-17/УІ, із змінами, затверджено за рахунок місцевого бюджету видатки спеціального фонду в сумі 1000000,0 грн (з урахуванням кредиторської заборгованості на 01.01.2011 в сумі 77777,65 грн), у тому числі на 2011 рік - 500000,0грн.,на 2012 рік - 500000,0 гривень.
Фактично надійшло і використано з місцевого бюджету коштів у сумі 665838,89 грн, у тому числі в 2011 році - 497866,44 грн, за 8 місяців 2012 - 167972,45 гривень.
На виконання вищезазначеної програми між Управлінням ОНПС (Замовник) в особі начальника Можейка A.B. та Дочірним підприємством «Газель» Комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове об»єднання» (далі - ДП «Газель») (Виконавець) в особі директора Хижняка B.C. в 2011 році укладено 2 договори:
1) договір від 23.08.2011 № 602/1 про надання послуг з санітарного
оброблення та аналогічних послуг (видалення, знешкодження і захоронення відходів (послуги з екологічної очистки: парків, скверів, площ, місць загального користування).
Відповідно до вимог п.1.1. договору ДП «Газель» зобов'язується у 2011 році за завданням Управління ОНПС надати послуги з санітарного оброблення та аналогічних послуг (видалення знешкодження і захоронення відходів (послуги з екологічної очистки: парків, скверів, площ, місць загального користування).
Згідно з вимогами п.1.2 договору невід'ємною частиною договору є Технічне завдання, в якому визначені технічні, економічні та інші вимоги до послуг з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронення відходів (далі - послуги з санітарного оброблення). Технічне завдання розроблено згідно з пропозиціями Заводської, Дніпровської, Баглійської районних у місті рад, затверджене начальником Управління ОНПС Можейком A.B. та погоджено директором ДП «Газель» Хижняком B.C.
Вимогами п. 1.3. договору передбачено, що обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Ціна договору відповідно до вимог п. 2.1. становить 170 789,04 грн (з урахуванням ПДВ), згідно з ціновою пропозицією, кошторисом та калькуляцію, які є невід'ємною частиною договору.
Календарним графіком надання послуг, підписаним директором ДП «Газель» Хижняком B.C., передбачено виконання послуг з санітарного оброблення з серпня по листопад 2011 року.
Калькуляція на виконання послуг з санітарного оброблення та аналогічних послуг ДК 016-97 (видалення знешкодження і захоронення відходів (послуги з екологічної очистки: парків, скверів, площ, місць загального користування) затверджена 23.08.2011 директором ДП «Газель» Хижняком B.C.
2) договір від 26.09.2011 № 602/2 про надання послуг з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронення відходів.
Відповідно до вимог п.1.1. договору ДП «Газель» зобов'язується у 2011 році за завданням Управління ОНПС надати послуги з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронення відходів.
Згідно з вимогами п.1.2 договору невід'ємною частиною договору є Технічне завдання, в якому визначені технічні, економічні та інші вимоги до послуг з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронення відходів. Відповідно до наданого Технічного завдання на закупівлю Послуг з екологічно безпечного збирання, підписаного директором ДП «Газель» Хижняком B.C., визначено найменування об'єктів, на яких необхідно ліквідувати стихійні сміттєзвалища у кількості 41 об'єкт.
Ціна договору згідно з вимогами п. 2.1. становить 249299,75 грн (з урахуванням ПДВ), згідно з ціновою пропозицією, кошторисом та калькуляцію, які є невід'ємною частиною договору.
Календарним графіком надання послуг, підписаним директором ДП «Газель» Хижняком B.C., передбачено виконання послуг з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронення відходів з вересня по грудень 2011 року.
Калькуляція на виконання послуг з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронения відходів затверджена 01.08.2011 директором ДП «Газель» Хижняком B.C.
В 2012 році на виконання вищезазначеної програми між Управлінням ОНПС (Замовник) в особі заступника начальника - начальника відділу промислової екології Казакової Л.О. та Товариством з обмеженою відповідальністю «Материк-Центр» (далі - ТОВ «Материк-Центр») (Виконавець) в особі директора Лазаренка О.C., укладено договір від 11.06.2012 №2-602 про надання послуг з видалення твердих відходів та забезпечення екологічного безпечного збирання, перевезення та захоронения відходів у м. Дніпродзержинськ. Вартість послуг за договором становить 499 808,64 гривень. Договір діє з дати його підписання та діє до 31 грудня 2012 року, але в будь-кому випадку до повного виконання.
Пунктом 4.3 договору передбачено, що оплата за надані послуги буде проводитись з урахуванням реального надходження коштів (та/або фінансування видатків) з відповідного бюджету на зазначені цілі.
Місця надання послуг визначено в Технічному завданні, а строки - Календарним графіком, які є додатками до договору.
Договір від 23.08.2011 № 602/1 про надання послуг з санітарного оброблення та аналогічних послуг (видалення, знешкодження і захоронения відходів (послуги з екологічної очистки: парків, скверів, площ, місць загального користування) на суму 170789,04 гривень.
На підставі виставлених ДП «Газель» рахунків про виконані роботи, Управління ОНПС перерахувало у 2011 році за рахунок коштів місцевого бюджету фонду охорони навколишнього природного середовища на суму 170789,04 грн (з ПДВ), що підтверджується платіжними дорученнями від 28.09.2011 №№ 2, 3, від 12.10.2011 №№ 4, 7, від 11.11.2011 №№ 9, 12 та відображено за даними меморіального ордеру №6 у серпні-листопаді 2011 року на загальну суму 170789,04 гривень.
На виконання умов вищевказаного договору ДП «Газель» відповідно до Актів санітарного оброблення та аналогічних послуг (видалення, знешкодження і захоронения відходів (послуги з екологічної очистки: парків, скверів, площ, місць загального користування) м. Дніпродзержинськ виконано для Управління ОНПС послуг на загальну суму 170789,04 грн.
За бухгалтерським обліком установи зазначена господарська операція відображена в меморіальному ордері №6 у серпні-листопаді 2011 року на загальну суму 170789,04 грн наступними бухгалтерськими проводками: Дт 675 „Розрахунки з іншими кредиторами" Кт 326 „Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку інших надходжень спеціального фонду" та Дт 813 «Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду» Кт 675 „Розрахунки з іншими кредиторами".
За даними бухгалтерського обліку Управління ОНПС станом на 01.09.2012 року заборгованість установи перед ДП «Газель» відсутня.
Договір від 26.09.2011 року № 602/2 про надання послуг з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронення відходів на суму 249299,75 гривень.
На підставі виставлених ДП «Газель» рахунків про виконані роботи, Управління ОНПС перерахувало у 2011 році за рахунок коштів місцевого бюджету фонду охорони навколишнього природного середовища на суму 249299,75 грн (з ПДВ), що підтверджується платіжними дорученнями від 14.10.2011 №6, від 04.11.2011 №8, від 11.11.2011 № 10, від 25.11.2011 № 13, від 14.12.2011 № 15, від 22.12.2011 №№ 18, 19 та відображено за даними меморіального ордеру №6 у вересні-грудні 2011 року у сумі 249299,75 гривень.
На виконання умов вищевказаного договору ДП «Газель» відповідно до Актів послуг з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронения відходів м. Дніпродзержинськ виконано для Управління ОНПС послуг на загальну суму 249299,75 грн.
За бухгалтерським обліком установи зазначені господарські операції відображено в меморіальному ордері №6 у вересні-грудні 2011 року на суму 249299,75 грн наступними бухгалтерськими проводками: Дт 675 „Розрахунки з іншими кредиторами" Кт 326 „Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку інших надходжень спеціального фонду" та Дт 813 «Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду» Кт 675 „Розрахунки з іншими кредиторами".
За даними бухгалтерського обліку Управління ОНПС станом на 01.09.2012 року заборгованість установи перед ДП «Газель» відсутня.
Під час ревізії проведено зустрічну звірку в ДП «Газель» з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з Управлінням ОНПС Дніпродзержинської міської ради, якою підтверджено укладення між Управлінням ОНПС та ДП «Газель» вищезазначених договорів, наявність Технічних завдань, календарних графіків, калькуляцій. Банківськими виписками підтверджено розрахунки між Управлінням ОНПС та ДП «Газель за послуги з санітарного оброблення на суму 170789,04 грн (з ПДВ) та за послуги з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронения відходів м. Дніпродзержинськ на суму 249299,75 грн (з ПДВ).
Звіркою встановлено, що щоденно після виконання ДП «Газель» послуг з санітарного оброблення представниками Заводської, Дніпровської, Баглійської районних у місті рад надавалися довідки щодо виконаних послуг з зазначенням обсягів вивезених побутових відходів (далі - ТПВ).
До звірки надані акти на виконання послуг з санітарного оброблення № 1-6 за серпень - листопад 2011 року на загальну суму 170 789,04 грн та акти на виконання послуг з екологічно безпечного збирання № 1-7 за вересень - грудень 2011 року на загальну суму 249 299,75 грн, які підписані Замовником в особі начальника Управління ОНПС Можейка A.B. та Виконавцем в особі начальника Підприємства Хижняка B.C.
До кожного вищезазначеного акта директором ДП «Газель» Хижняком B.C. складені довідки без номера та дати щодо виконання договору від 23.08.2011 № 602/1 про надання послуг з санітарного оброблення за серпень - листопад 2011 року та довідки без номера та дати про надання послуг з екологічно безпечного збирання за вересень - грудень 2011 року.
Згідно з вищевказаними довідками ДП «Газель» з серпня по листопад 2011 року виконано послуг з санітарного оброблення на території 64-х районів міста загальним обсягом 1956 м3 на загальну суму 170 789,04 грн та з вересня по грудень 2011 року ліквідовано 95 стихійних звалищ на території районів міста загальним обсягом 2862 м3 на загальну суму 249 299,75 грн (копії довідок в Додатку 72 до акту).
До звірки не надано нарядів на виконання робіт і послуг за серпень - грудень 2011 року, що не дає можливості підтвердити їх виконання конкретними робітниками ДП «Газель» та вантажним транспортом за конкретну дату.
При цьому, відповідно до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363 (далі - Наказ від 14.10.1997 № 363) товарно- транспортна накладна (ф.№1-ТН) є єдиним для всіх учасників транспортного процесу юридичним документом, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи. Крім того, первинна транспортна документація відноситься до первинних документів, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік.
До звірки товарно - транспортні накладні ДП «Газель» не надано у зв»язку з їх відсутністю.
Крім того, звіркою встановлено, що в подорожніх листах роботи вантажних автомобілів, наданих до звірки, не заповнено розділи «Послідовність виконання завдання» та «Результати роботи автомобіля і причепів», зокрема відсутні дані щодо перевезення вантажів.
До звірки надано договір оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності міста від 01.05.2009 № б/н, який укладено між КП «Дніпродзержинське житлове об'єднання» (Орендодавець) в особі генерального директора Гладнєва В.В. та ДП «Газель» (Орендар) в особі директора Лопушина М.В., в якому зазначено перелік орендованої техніки.
Предметом вищезазначеного договору є передача Підприємству в строкове платне користування автотранспорту та обладнання згідно з додатком.
Звіркою встановлено, що техніка, орендована ДП «Газель» у КП «Дніпродзержинське житлове об'єднання» відповідно до оформлених подорожніх листів вантажного автомобіля використовувалася для проведення послуг з санітарної обробки та послуг з екологічно безпечного збирання ТПВ.
До звірки надано договір від 26.05.2011 № 15, укладений ДП «Газель» (Замовник) в особі Хижняка B.C. з Комунальним підприємством Дніпродзержинської міської ради «Комунальник» (далі - КП «Комунальник») (Виконавець) в особі директора Єршова С.І., згідно з вимогами п. 1.1. якого Замовник замовляє та сплачує вартість талонів на вивіз ТПВ на звалище, Виконавець зобов'язується відпускати талони Замовнику (копія договору в Додатку 73 до акту).
Відповідно до актів виконаних послуг, підписаних директором ДП «Газель» Хижняком B.C. та начальником Управління ОНПС Можейком A.B., при виконанні умов вищезазначених договорів № 602/1 та № 602/2 загальний обсяг наданих ДП «Газель» послуг з захоронення ТПВ за серпень - грудень 2011 року складає 4818,0 m3 загальною вартістю 420 288,79 гривень.
До звірки надані накладні на придбання ДП «Газель» талонів на перевезення ТПВ та платіжні доручення щодо їх оплати КП «Комунальник». Так, відповідно до платіжних доручень від 05.08.2011 №317, від 14.10.2011№45, від 10.11.2011 № 120 ДП «Газель» придбано талонів на перевезення ТПВ у обсязі 2593,7 м3 на загальну суму 8818,80 гривень. Відповідно до накладних КП «Комунальник» відпущено ДП «Газель» талонів на перевезення ТПВ у обсязі 2593,7 м3, у тому числі: від 20.08.2011 в обсязі 480,0 м3; від 19.10.2011 -400,0 м3, від 14.11.2011 -588,0 м3, від 24.11.2011 - 1125,7 м3.
Відповідно до банківських виписок за отримані від КП ДМР «Комунальник» талони на вивезення ТПВ ДП «Газель» сплатило грошових коштів у сумі 8818,80 гривень.
Згідно із оборотно-сальдовими відомостями за субрахунком 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» кредиторська заборгованість за послуги з вивезення ТПВ КП «Комунальник» станом на 31.08.2012 перед ДП «Газель» відсутня.
До звірки наданий акт від 27.12.2011 № 466, підписаний в.о директора КП «Комунальник» Вовченком Ф.І. та директором ДП «Газель» Хижняком B.C., згідно з яким за період з 25.05.2011 по 27.12.2011 КП «Комунальник» надані послуги з захоронения ТПВ у кількості 2594.0 м3 (копія акту в додатку 74 до акту).
Різниця між обсягом послуг з забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та захоронения відходів, зазначених в актах виконаних робіт за серпень-грудень 2011 року, підписаних Замовником в особі начальника Управління ОНПС Можейка А.В. та Виконавцем в особі начальника ДП «Газель» Хижняка B.C. у обсязі 4818,0 м3, та даними акту надання послуг з захоронения ТПВ КП «Комунальник» від 27.12.2011 № 466 у обсязі 2594,0 м3, становить 2224,0 м3 (4818,0 м3 -2594,0 м3).
Зустрічною звіркою встановлено, що станом на 01.09.2012 за бухгалтерським обліком ДП «Газель» дебіторська або кредиторська заборгованість щодо взаєморозрахунків з Управлінням ОНПС відсутня.
Під час ревізії проведено зустрічну звірку в КП «Комунальник» з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з ДП «Газель», якою підтверджено укладення договору між КП «Комунальник» (Виконавець) та ДП «Газель» (Замовник) від 26.05.2011 № 15 на замовлення та оплату талонів на ввіз твердих побутових відходів.
Відповідно до наданих до звірки накладних КП «Комунальник» передало ДП «Газель» в 2011 році719 талонів на вивезення твердих побутових відходів обсягом 2593,7 м3 на загальну суму 8818,80 гривень.
Відповідно до банківських виписок за отримані від КП «Комунальник» талони на вивезення твердих побутових відходів ДП «Газель» сплатило грошових коштів у сумі 8818,80 гривень.
Згідно із оборотно-сальдовими відомостями за субрахунком 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» кредиторська заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів КП «Комунальник» станом на 31.08.2012 перед ДП «Газель» відсутня.
Відповідно до акту від 27.12.2011 №466 ДП «Газель» вивезло на міське сміттєзвалище до КП «Комунальник» за період з 01.06.2011 по 31.12.2011 2594,0 м3 ТПВ на суму 8819,60 гривень.
Внаслідок допущеного порушення, яке тривало на момент ревізії, місцевому бюджету нанесено матеріальної шкоди (збитків) на суму 194006,28 грн., чим порушено ст. 9 Закону України від 16.07.1999 № 996 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», вимоги пунктів 1, 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 (далі - Положення від 24.05.1995 № 88).
Відповідно ст.2 Закону №2939 головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до п.7 ст.10 Закону №2939 органи державного фінансового контролю мають право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
На підставі ч.2 ст.15 Закону №2939 законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Згідно з Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 (далі - Положення) Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до підпункту 21 пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно з яким органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Отже, у органу державного фінансового контролю є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Зважаючи на те, що збитки відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не за поданням адміністративного позову підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 15 квітня 2014 року (справа №21-40а14) та від 13 травня 2014 року (справа № 21-89а14).
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, позивач, як орган державної влади, вправі визначати розмір завданих державі чи об'єкту контролю збитків лише згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Визначати збитки іншим шляхом позивач не в праві.
Акт від 24.12.2012 року №07-24/82 не містить відомостей щодо розрахунку заподіяної шкоди згідно методики, яка затверджена Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з чим суд не може вважати розмір визначеної позивачем шкоди (збитків) обґрунтованим, а дії позивача щодо її розрахунку правомірними.
Крім того, вирішуючи цей спір, необхідно брати до уваги загальні положення статті 22, глави 82 ЦК України.
Так, згідно зі статтею 22 ЦК України збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Отже, відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить наявність шкоди, протиправну поведінку заподіювача шкоди, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вину. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Для застосування такого заходу відповідальності як відшкодування шкоди слід встановити як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки), так і ступінь вини у розумінні статті 1193 ЦК України.
В акті ревізії позивач чітко зазначив про те, хто є винною особою, у зв'язку з чим суд не знаходить правових підстав для задоволення позову в частині стягнення збитків.
У судовому засіданні, яке відбулось 22.02.2016 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текс постанови складено 24.02.16 року.
Керуючись ст.ст. 94,160-163, 167 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Д.В. Сидоренко