Справа: № 825/221/16 Головуючий у 1-й інстанції: Лобан Д.В. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
19 квітня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Мамчура Я.С.
суддів: Желтобрюх І.Л., Шостака О.О.
при секретарі Кривді В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Прокуратури Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства "Наша Ясна" до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області третя особа, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Прокуратура Чернігівської області про визнання незаконним та скасування наказу, -
Позивач, Фермерське господарство "Наша Ясна", звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області третя особа, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Прокуратура Чернігівської області про визнання протиправним та скасування наказу № 25-2530/14-15-сг від 31.03.2015 року.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2016 позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, третьою особою подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, в який просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2016 року та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 07.07.2012 року між Ріпкинською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ОСОБА_2 (орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 199,4608 га для сільськогосподарського товарного виробництва на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області.
У подальшому, ОСОБА_2 зареєстрував Фермерське господарство «Наша Ясна», у зв'язку з чим у договорі оренди були внесені відповідні зміни шляхом укладення додаткової угоди, яка була зареєстрована у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівській області, про що 14.12.2012 було зроблено запис за № 742448804001896.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» та наказу Держземагентства України від 29.04.2015 №14, Головне управління Держземагентства у Чернігівській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
31.03.2015 року Головним управлінням Держземагенства у Чернігівській області винесено наказ № 25-2537/14-15-сг, яким встановлено річну орендну плату фермерському господарству «НАША ЯСНА» за користування земельною ділянкою площею 199,4608 га, розташованою на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, в розмірі 4 (чотири) відсотки від її нормативної грошової оцінки, яка передана на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення державної власності згідно договору оренди землі від 07.07.2012, укладеного Ріпкинською районною державною адміністрацією, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області від 07.07.2012 за № 742448324000985. Встановлення орендної плати сільськогосподарських угідь державної власності у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земель обґрунтовано листом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.04.2013 №37-13-5-13/6651.
Вказані обставини стали підставою звернення Фермерського господарства "Наша Ясна" до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держземагенства у Чернігівській області № 25-2530/14-15-сг від 31.03.2015, оскільки, враховуючи, що у даному випадку не було замінено сторону (орендодавця) на відповідача, останнім не надано суду належним чином завірену копію листа Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.04.2013 №37-13-5-13/6651, на підставі якого виданий оскаржуваний наказ. Крім того, суд першої інстанції дійшов висновку, що зміна розміру орендної плати вище 3%, передбачених підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України, можлива лише шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, навіть якщо орендодавцем є суб'єкт владних повноважень.
Проте, колегія суддів вважає, що в даному випадку справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (частина друга вказаної статті).
Згідно пункту 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у КАС України термін - суб'єкт владних повноважень, означає орган державної влади, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 Кодексу).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Згідно зі статтею 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Також, відповідно до пунктів 1 та 6 частини першої статті 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав; справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
З матеріалів справи вбачається, що підставою звернення Фермерського господарства "Наша Ясна" до суду є Наказ Головного управління Держземагенства у Чернігівській області № 25-2537/14-15-сг від 31.03.2015 року, яким було встановлено річну орендну плату у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земель, за користування земельною ділянкою площею 199,4608 га, розташованою на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, яка передана на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення державної власності згідно договору оренди землі від 07.07.2012, укладеного Ріпкинською районною державною адміністрацією, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області від 07.07.2012 за № 742448324000985.
Тобто, фактично, предметом розгляду даного позову є зміна умов господарського договору.
Так, на думку колегії суддів, відповідач у спірних правовідносинах владних управлінських функцій не здійснював і суб'єктом владних повноважень у цих відносинах не був, що виключає розгляд вказаної справи за правилами, встановленими КАС України. В даному випадку, колегія суддів звертає увагу на те, що у відносинах, які склалися між сторонами, відповідач діяв як учасник договірних правовідносин.
За таких обставин, за змістом статті 12 Господарського процесуального кодексу України та статті 15 Цивільного процесуального кодексу України спори, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні договорів розглядаються в порядку господарського чи цивільного судочинства, в залежності від суб'єктного складу учасників.
Згідно пункту 1 частини першої та частини другої статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Тому, колегія суддів вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що із даним позовом він може звернутися в порядку господарського судочинства.
Відповідно до пункту 1 статті 203 КАС України постанова суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтею 157 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з закриттям провадження.
Керуючись ст. ст. 157, 160, 198, 203, 205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Прокуратури Чернігівської області - задовольнити частково.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2016 року - скасувати.
Провадження у справі №825/221/16 за адміністративним позовом Фермерського господарства "Наша Ясна" до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області третя особа, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Прокуратура Чернігівської області про визнання незаконним та скасування наказу - закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Я.С. Мамчур
Судді І.Л. Желтобрюх
О.О. Шостак
Повний текст складено 22.04.2016 р.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Шостак О.О.
Желтобрюх І.Л.